
Naujausios
Dėl gyvybės ir pragyvenimo
Kelmiškė Regina Šutaitė šiandien žinoma kaip pagrindinė kovotoja dėl dėvėtų drabužių turgelio išlikimo. Čia ji ir dar kelios kolegės užsidirba pragyvenimui.
Dar vienas jaunos moters kovos laukas – prieš trejus metus diagnozuota onkologinė liga.
Kuršėnų vaikų namuose užaugusi Regina nuo mažens įpratusi viena siekti savo vietos po saule. Bet kartais biurokratų sprendimai smogia skaudžiau negu liga.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Iš burnos išplėšiama duona
Prieš pusantrų metų Kelmėje prasidėjusi dėvėtų drabužių turgelio naikinimo istorija jau ne kartą aprašyta „Šiaulių krašto“ puslapiuose. Deja, iki šiol nebaigta.
Valdininkai Tarybos nariams teikia vieną sprendimo projektą po kito. Galutinis visų sprendimų projektų tikslas – panaikinti prekybos vietą, kurioje pardavinėjami dėvėti drabužiai. Prekiautojos mina Savivaldybės kabinetų slenksčius, dalyvauja Tarybos posėdžiuose, prašydamos sprendimus priimančiųjų malonės.
Kol kas pavyksta apsiginti. Tačiau Savivaldybės klerkai, iš pradžių atidavę turgelio sklypą parduoti aukcione, paskui šiek tiek atsitraukę, nes verslininkės su prokurorų pagalba apgynė viešąjį interesą, dabar vėl įjungė prekybos vietos naikinimo pavarą. Užuot skatinę ir rėmę smulkųjį verslą, jie plėšia kąsnį iš kuklias algeles dar užsidirbančių prekiautojų.
„Sužinojusi, jog sklypas, kuriame prekiaujame, parduotas, savaitei atguliau į lovą. Panašiai smogė ir žinia apie onkologinę ligą“, – pusantrų metų senumo įvykius mena Regina Šutaitė.
Nuo praėjusių metų pavasario jauna moteris paniro į kovą už turgelio išlikimą ir savo koleges, kurios yra garbaus amžiaus ir kovoti joms sunkiau. Kreipėsi į prokuratūrą, konsultavosi su advokatais, kruopščiai rengia raštus ir kalbas Tarybos posėdžiams, kuriuose svarstomas jų verslo klausimas.
„Jei nebūčiau kovojusi, jau nuo 2012 metų būtume praradę prekybos vietą. Tais metais, kavinę šalia turgavietės įkūrusi verslininkė parašė prašymą Savivaldybei iškelti dėvėtų drabužių turgelį. 2014 metais gavome raštą, kad nelegaliai prekiaujame. Tuomet buvo įteisinta prekybos vieta. Užpernai bandė parduoti sklypą su visomis prekiautojomis. Dabar nori panaikinti prekybos vietą“, – lakoniškai kovos etapus apžvelgia ponia Regina.
Daugelis jos klausia: „Ko tu draskaisi dėl to turgelio?“ Draskosi, nes skauda. Iš ko reikėtų gydytis ir gyventi? Iš kokių lėšų užsitikrinti ligoniui reikalingas gyvenimo sąlygas?
„Į labiau ir mažiau mylimus gyventojus rajoną skirstantys valdininkai turėtų bent dieną pabūti onkologijos ligoninėje. Ten pamatytų ir suprastų, kaip viskas trapu“, – sako Regina.
Kaip žmonių turguje
R. Šutaitė nedaug težino apie savo kilmę. Žino tik tiek, kad gimė Panevėžyje. Bet visai mažytė buvo išvežta į Kuršėnų vaikų namus. Čia ir užaugo. Beveik visi jos klasės draugai buvo iš vaikų namų. Stipri, kovinga klasė, mokanti pastovėti už save. Tie vaikai augo kolektyve. Per daug ir nepasigedo tėvų. Žinojo, jog taip yra ir kitaip nebus.
Pamena, kaip ją, ketvirtokę, visiškai vieną įsodino į traukinį ir išsiuntė į „Arteko“ pionierių stovyklą. Nebuvo baimės. Nes žinojo, jog niekas neišlydės, nepriglaus, neatsisveikins.
„Kartais atvažiuodavo įsivaikinti norinčios šeimos. Mus sustatydavo į vieną liniją. Auklėtoja kiekvieną apibūdindavo: „Ta graži, bet prastai mokosi“, „Tas sveikas, bet išdykęs“. Ant manęs sakydavo: „Ta gerai mokosi, bet negraži“. Taip niekas manęs ir neįsivaikino. Po kiekvienos tokios „parodos“ į kambarį pareidavau žliumbdama“, – nuolat grūdinusį vaikų namų gyvenimą mena ponia Regina.
Mena ir eilėraštį, kurį deklamuodavo per šventes:
„Mus supo ne motina, ne
Tėvynė brangioji mus vystė.
Šimtus seserų aš turiu
Ir brolių šimtus suskaičiuoju.
Tėvyne, Tėvyne, mana
Lyg mamai rankas
Tau bučiuoju.“
Jį deklamuodavo įvairiausiomis progomis. O susirinkę žmonės verkdavo.
Ta patirtis vaikų namų gyventojus vienijo.
„Kai baigėm mokyklą ir reikėjo išsiskirstyti, jautėmės kaip išdraskyti. Juk tiek metų kartu kėlėme, kartu gulėme, kartu sėdėjome prie stalo ir mokyklos suole. Dabar kartais susirašome per feisbuką. Kai kurie patys įsivaikino svetimus vaikus. Turi savo šeimas. Atitolome“.
Dėl tokios vaikystės Regina nejaučia nuoskaudos. Apgailestauja dėl vienintelio – troško būti veterinarijos gydytoja. Bet nebuvo kas palaiko – pabūgo stoti į Veterinarijos akademiją. Pasirinko prekių žinovės specialybę technikume. Tačiau vos baigus mokslus, prekybos bazės išsiardė, nebuvo kur dirbti. Teko kurti savo verslą.
„Gal likimas nuo vaikystės tiesiog paruošė šiandieniniams iššūkiams? Juk dirbu pagal specialybę. Galiu pakonsultuoti klientą, pažįstu medžiagas, atskiriu kokybišką drabužį nuo nekokybiško“, – svarsto.
„Susirgau arkliais“
Priemiestinio Kukečių kaimelio žmonės R. Šutaitę pažįsta kaip trapią, mažytę moterį, jojančią ant arkliuko arba po apylinkes tiesiog vedžiojančią savo žemaituką Altajų.
Ji bando prikviesti ant batutų sutūpusius kaimo vaikus kitaip pažiūrėti į gyvenimą, atsitraukti nuo kompiuterių ir kitų civilizacijos išmislų ir pasinerti į natūralų pasaulį. Vieną kitą privilioti pavyksta. Moteris turi svajonę treniruoti neįgalius vaikus.
O pačiai Reginai jodinėjimas, bendravimas su savo gyvūnu, kuriam, anot jos, gali viską papasakoti, – savotiški vaistai nuo onkologinės ligos.
Jodinėjimu ji susižavėjo, kai nuvežė dukrą į Kurtuvėnų jodinėjimo mokyklą. Pamačiusi treniruotę, pati panoro bent minimaliai pasimokyti jodinėti. Nors jautė baimę, tačiau trenerio Vytauto Martinavičiaus padrąsinta išmoko jo pamokas. Septynerius metus treniravosi, dalyvavo jojimo varžybose. Turi nemažą kolekciją taurių, liudijančių apie laimėjimus.
Viską pakeitė onkologinės ligos diagnozė. Tiesiog nuėjo pasitikrinti sveikatos ir sužinojo, jog liga jau pažengusi. Iš pradžių atrodė, jog pasaulis apsivertė aukštyn kojom. Operacija, chemoterapijos, po kurių neatsikeli iš patalo po dvi – tris dienas. Paskui dar kurį laiką vos pavelki kojas.
Be to, liga atsijoja žmones į tikrus draugus ir atsitiktinius pakeleivius. Pakeleiviai nusuko savais keliais. Tačiau liga Reginai tarsi atsiuntė naujų patikimų žmonių.
„Sutikau puikią šiaulietę gydytoją Juditą Filipavičienę, panevėžietę onkologę Dalią Rudzevičienę. Atradau daugybę draugiškų kaimo žmonių, kurie dovanoja daržovių, vaisių, grybų.“
Onkologinė liga nutraukė jojimo treniruotes. Gydytojai patarė, jog tai per daug ekstremalu. Liga pristabdyta, bet kūnui reikia ramybės.
Tačiau Regina sako susirgusi ne tik onkologine liga, bet ir arkliais. Žirgų sporto atsisakė, bet lengvo kasdienio pajodinėjimo, pabendravimo su žirgu negalėjo atsisakyti.
Sužinojusi, jog žemaitukų veislės žirgas parduodamas mėsai, nusprendė jį ištraukti iš mirties nagų. Juolab kad ir kaina buvo jai prieinama.
„Žirgą nupirkau pigiau negu dviratį – už keturis šimtus eurų“, – džiaugiasi.
Penkiolikos metų žemaitukų veislės žirgą pavadino Altajumi. Regina dėkinga Kukečių kaimo ūkininkui, kuris leidžia laikyti žirgą jo fermoje ir ganyklose. Ji kasdien po darbo nuvažiuoja Altajaus aplankyti. Nuveža skanėstų. Pajodinėja. Arba šiaip pavaikšto po apylinkes.
„Tai puiki proga pabūti vienai. Pamąstyti. Žirgas atitraukia nuo visų problemų, nes kai su juo esi privalai jam skirti visą dėmesį. Jodinėjant praeina nugaros skausmai, įpranti taisyklingai sėdėti. Visus privalumus gali suvokti tik raitelis. Be to, jis mane stiprina. Nors kartais vargina liga, žinau, jog turiu važiuoti. Nepaliksiu žirgo neėdusio, nepasivaikščiojusio. Kartais aštuonis kilometrus iki kaimo numinu dviračiu. Be to, susitvarkyti su žirgu reikia nemenkų pastangų. Jeigu jį suvaldau, pasijuntu stipri, galinti įveikti ir ligą“, – apie sielos ir kūno terapijos niuansus sako Regina.
Asmeninės nuotr.
Žirgui galima viską papasakoti...
Su liga ir dėl galimybės toliau plėtoti savo verslą priversta kovoti Regina Šutaitė nepraranda optimizmo.
Regina Šutaitė jaučia ypatingą ryšį su žirgais.
Žirgų sportą šiandien mena tik nuotraukos.
Kasdienis pasivaikščiojimas su Altajum.