Bukumo formulė: V+Z=Na...

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Dailininkės Redos Uogintienės sukurta Morė su koronoviruso galva ir agresoriaus ženklu „Z“.
Šiaulių kultūros centro surengta „Baisiai gražių Morių“ paroda Kaštonų alėjoje, Šiauliuose, įskėlė žiežirbas renginio organizatorių viduje. Priežastis – parodos lankytojus pakeltomis rankomis pasitinkanti didžioji parodos Morė, kurios autorė – Šiaulių kultūros centro dailininkė Reda Uogintienė, ją „baisiai gražiai papuošė“ agresoriaus ženklu „Z“. Dėl to centro direktorė dailininkei liepė rašyti pasiaiškinimą.

Negandas – sudeginti

„Sveiki, miesto kultūros žmonės, man reikia jūsų pagalbos, nes Kultūros centro administracija ėmėsi aktyvių veiksmų prieš mane...

Mano Morė Šiauliuose. Už šį kūrinį patiriu represijas savo darbovietėje (Šiaulių kultūros centras). Aš norėjau į šį personažą sudėti visas metų negandas sudeginimui – tai koronaviruso galva ir „Z“ raidė, kaip okupantų kariuomenės baisiajame kare ženklas“, – savo feisbuko paskyroje rašo žinoma menininkė Reda Uogintienė.

„Šiaulių kraštui“ dailininkė sakė sužinojusi, kad dėl Morės, ant kurios išvedžiojo „Z“ raidę, turėsianti rašyti pasiaiškinimą savo darbovietės vadovei Deimantei Bačiulei, esą tokius pasiaiškinimus jau parašė visi Kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus darbuotojai.

„Esu šoke, ir nežinau, kodėl, kas blogo padaryta... Ko bijoti? Kad karas vyksta? Kad žmonės žūsta!?“ – sakė R. Uogintienė.

Menininkės teigimu, nuo Kultūros centro ji kūrė Užgavėnių Morės eskizą, ir Morė buvo be „Z“ raidės. Tačiau dėl pastarųjų dienų įvykių Ukrainoje, kurie itin jautrūs, ji nutarė pridėti raidę, kokia yra ant okupantų karinės technikos.

„Pažiūrėjau, kad ta Morės forma sukalta tokia grubi, lyg kokia mašina, tankas. Ir ta medžiaga ant jos užtempta taip grubiai. Man ta „Z“ raidė ten tiko. „Vostok“, „Zapad“ – Rusijos armija savo tankus taip žymi... O Morė skirta sudeginti“, – sakė R. Uogintienė.

Anot jos, ant dar garaže gulinčios Morės priekio užpurškusi „Z“ raidę, turėjo mintį jos nugaroje išpurkšti ir Rusijos – čečėnų samdinių techniką žyminčią raidę „V“, tačiau negalėjo pasiekti norimos vietos. Todėl apsisprendė palikti tik ženklą „Z“.

R. Uogintienės teigimu, šių dienų akistatoje Kultūros centro, kuriame darbuojasi daug metų, administracijai ji siūliusi Morei išdrožti Rusijos prezidento V. Putino galvą. Tačiau sulaukė kategoriško: „ne, nereikia.“ Tada „uždėjo“ koronaviruso galvą. Morė stovi pakeltomis rankomis, lyg duodama ženklą, jog pasiduoda.

Direktorė: projektas nebuvo suderintas

Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė „Šiaulių kraštui“ neneigė paprašiusi darbuotojų pasiaiškinti.

„Esmė ta, kad projektai turi būti derinami. O šis projektas buvo nesuderintas. Tiek galiu pakomentuoti“, – sakė vadovė.

Pridūrė, kad su ja nebuvo suderinti „tam tikri veiksmai“.

„Iš tikrųjų viskas taip jautru politiškai, todėl ir norisi paklausti, kodėl darbuotoja imasi iniciatyvos. Ir tai pastebiu ne pirmą kartą. Kaip elgtis vadovui, jeigu ne pirmą kartą užfiksuojami nesuderinti projektai“, – sakė D. Bačiulė.

Vadovę papiktino tai, kad Kultūros centro Užgavėnių Morės projekte „Z“ raidės nebuvo, esą ją pamatė tik pati, parodos dieną nuėjusi į Kaštonų alėją.

„Negaliu komentuoti darbuotojos, kaip fizinio asmens, elgesio. Esmė ta, kad šis projektas – Kultūros centro, ir jis nebuvo suderintas, o projektai turi būti derinami.“

Savo feisbuko paskyroje D. Bačiulė, ir kaip fizinis asmuo, ir kaip Kultūros centro direktorė, pasisakė plačiau, pateikdama paaiškinimus dailininkės R. Uogintienės palaikytojams.

„Ar menas gali būtų politiškas ir apolitiškas? Žinoma, gali. Ar šiandien išgyvendami tragiškus įvykius Pasaulyje norime taikos, ar siekiame provokacijos, tokiu būdu tyčia, ar ne tyčia, sukeldami terpę neapykantos kibirkštims.

Gaila, bet tai įvyko visai netikėtai ir viešai. Turbūt tai šiandienos mada – „skalbti triusikus“ viešai.

Jei tai liestų tik mane, aš patylėčiau, tačiau jūs neapsiribojote tik manimi ir palietėte Šiaulių kultūros centro bendruomenės narius.

Todėl Jūsų malonumui teikiu paaiškinimą.

1. Šiaulių kultūros centre dirba idėjų nestokojanti dailininkė Reda Uogintienė.

2. Artėjant Užgavėnėms jai buvo skirta užduotis sukurti Morės projektą bei jį įgyvendinti.

3. Ji taip ir padarė. Ar Morė gražuolė? Žinoma. Tačiau pastarųjų dienų įvykiai dailininkę pastūmėjo prie iš anksto aptarto projekto korekcijų. Ir atsirado raidė Z.

4. Ar dailininkė pagalvojo apie tai, kad ši korekcija įneša dviprasmybę? Ką gali reikšti Z raidė? Ar tai Rusijos federacijos okupantų karinės technikos žymėjimas? Gal tai Morė Zaraza? O gal tai Ukrainos Respublikos prezidento pavardės pirmoji raidė?

5. Ar ši kūrybinė korekcija negalėjo išprovokuoti tautinių mažumų reakcijos? Ką buvo tikėtasi simboliškai sunaikinti? Tik vėliau paaiškėjo, kad užslėpta žinutė – agresorius.

6. Dailininkui veikti kaip fiziniam asmeniui ir išreikšti savo poziciją viešai įvairiomis meno formomis niekas nedraudžia, tačiau kai dailininkas veikia kaip Šiaulių kultūros centro atstovas, jis savo veiksmais gali pakenkti savivaldybės įstaigos oficialiam įvaizdžiui ir savo kolegoms.

7. Todėl išvydus Morę visu gražumu buvo paklausta, kodėl atsirado provokuojantis pakeitimas.

8. Prašymas paaiškinti kažkodėl buvo interpretuotas, kaip atleidimas iš darbo, kūrybos laisvės ribojimas ir represijos. Chm... Įdomiausia tai, kad visi tokią dailininkės poziciją sužinojome tik iš viešosios erdvės.

9. Ką daugiau galėčiau pakomentuoti, aš nežinau, turbūt reikėtų paklausti šios „košės“ autorės.

Nekurstykite neapykantos, jos ir taip pasaulyje yra per daug.“

Dar kartą primename, kad ženklas „Z“ žymi agresorės Rusijos armijos invaziją į suverenią Ukrainą. Visas pasaulis jau žino, ką reiškia ženklas „Z“ – tai agresoriaus žymė. Tik Šiaulių kultūros centro direktorei jis asocijuojasi su Ukrainos prezidento pavarde.

Bukumo formulė tokia: V+Z=Na...ui.