
Naujausios
Atsitiesti padeda geri žmonės
Prieš mėnesį sudegė Kelmės rajone, Trainaičių kaime, gyvenusių pedagogės ir bitininko Editos ir Arvydo Maziukų sodyba. Daug bičių šeimų turinti, edukacinius užsiėmimus apie senovinę bitininkystę vesdavusi, moksleivių ekskursijas priimdavusi šeima prarado ne tik pastogę, visą užgyventą turtą, drabužius ir baldus, bet ir darbo vietą – savo dirbtuves, kur sukdavo medų, liedavo vaško žvakes, bei daug senovinių ir naujų bitininkystės įnagių. Du vaikus auginančiai šeimai reikalinga pagalba.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ugnis sunaikino viską, kas užgyventa
Su Edita Maziukiene susitinkame Tytuvėnuose. Namus praradusi šeima dabar glaudžiasi pas jos tėvelį pusantro kambario bute. Važiuojame prie sudegusios sodybos. Nedidelis Trainaičių kaimelis šalia Tytuvėnų. Tačiau jį rasti būtų sudėtinga. Klaidu ir atoku.
Pasitinka šakas apsvilęs medis. Namo sienos visiškai nudegusiu stogu. Sodybos šeimininkė graudinasi. Ir prašalaitį slegia nykuma. Sunku patikėti, jog čia atvažiuodavo vaikų ekskursijos, vyko edukaciniai užsiėmimai.
Prieš septyniolika metų nusipirkę seną, 1928 metais statytą sodybą, Maziukai patys savo rankomis lipdė, po kampelį kūrė jaukius namus, įsirengė dirbtuves, bitininkystės įrankių saugyklą.
„Gegužės 11-ąją buvau Šiauliuose. Mokinius vežėme į ekskursiją, – mena ponia Edita. – Apie trečią valandą popiet paskambino vyras: „Grįžk, dega namai!“
Negalėjau tuo patikėti. Kaip grįžti? Ekskursija dar nesibaigusi. Kaip palikti mokinius? Į Šiaulius atskubėjo gimnazijos direktorė Irma Stankuvienė. Rūpintis ekskursija atvežė savo pavaduotoją. O mane su dukra Viktorija parvežė namo.“
Arvydas Maziukas namuose buvo vienas. Išgirdo kažką spragsint antrajame namo aukšte. Užlipęs į viršų pamatė, jog dega namai. Gaisro židinys – bitininkystės įrankių saugykloje.
Skambino pagalbos telefonu, užmiršo paspausti žaliąjį mygtuką. Rinko numerį dar ir dar kartą. Mena, jog šoko ištiktam žmogui net ir išsikviesti pagalbą – sudėtinga.
Ugniagesiai, pasak Maziukų, atvažiavo labai greitai. Sulėkė iš Tytuvėnų, Šiluvos, Kelmės. Gelbėjo ir tai, kad arti buvo kūdra su vandeniu. Dalį namo pavyko išvaduoti iš ugnies. Nors liepsnos šoko taip aukštai, kad gerokai aplaižė kiek toliau nuo trobos žaliavusio medžio šakas.
„Vyras išbėgo iš degančio namo kaip stovi. Mes su dukra taip pat likome su tiek drabužių, kiek buvome apsivilkusios važiuodamos į ekskursiją, – sunkiai renka žodžius ponia Edita. – Tik studentas sūnus buvo išsivežęs į Kauną kiek daugiau aprangos.“
Pirmiausia – darbo vieta
Šeimininkė atrakina bestogio namo duris. Iš įpročio jį dar užrakina. Rodo plytelėmis išklotas dirbtuves, išsaugotą medsukį ir dar vieną kitą bitininko darbo įrankį. Kad pavyko tai išsaugoti dėkingi operatyviems ugniagesiams.
Ponia Edita šitą patalpų dalį išsišveitė. Tik įgriuvusios lubos ir tvyrantis svilėsių kvapas primena gaisrą.
„Dabar svarbiausia bent užkonservuoti stogą, kad nelytų ant galvos. Nors medaus šiemet nedaug, bet vis tiek jį reikės sukti. Čia mūsų darbo vieta. Baisiausia, kad ir ji sudegė. Turėdamas darbo vietą, dirbtum, užsidirbtum ir vėl pakiltum naujam gyvenimui. Juk ne Sibire esame ir ne Sacharoje „,– nepraranda optimizmo moteris.
Saugykloje, kurioje prasidėjo gaisras buvo sudėti visi bitininkystės įrankiai. Daug senovinių, kuriuos demonstravo per edukacinius užsiėmimus. Nemažai naujų. Senesnius nereikalingus buvo padėję ūkiniuose pastatuose. Anksčiau atrodę blogi dabar visi šie įrankiai labai praverčia.
„Labai nedrąsu prašyti svetimų žmonių paramos. Tačiau kartais žmonės turi atliekamų dalykų, tik nežino, kad nelaimės ištiktam jie labai praverstų, – svarsto Edita. – Gal kam atliko gegnių, šiferio ar kitokių statybinių medžiagų? Gal kas padėtų darbu ar pinigais? Kai atsigausim, būtinai savo geradarius pavaišinsime medumi.“
Socialinės paramos skyriaus vedėja patarė Maziukams prašyti žmonių pagalbos. Savivaldybė savo ruožtu sutvarkė formalumus, kad padegėlių šeima gautų pigiau nusipirkti medienos. Juk vasara netruks prabėgti. O statybos darbai nelaukia.
„Niekuomet nebuvome vargšai. Neprašėme pašalpų. Gyvenimą kūrėme sunkiu darbu. Bet nesame ir turtuoliai, kad turėtumėme pakankamai lėšų atstatyti sodybą. Juk likome visiški beturčiai lyg jaunavedžiai su dideliais vaikais,“ – apgailestauja E. Maziukienė.
Maziukai nė nesigilina dėl ko kilo gaisras. Gal dėl įkaitusio kamino, gal dėl pasenusios elektros instaliacijos. Nėra kada gilintis. Reikia kuo greičiau prikelti namus. O ir bityne darbo apstu.
Žmonės sureagavo jautriai
Pirmas žmogus, kuriam E. Maziukienė pranešė apie gaisrą, buvo jos tėvelis. Paprašė, kad kuo greičiau važiuotų į gaisravietę – palaikyti vyro. Tėvas po gaisro nedvejodamas pasiūlė dukros šeimai prisiglausti pas jį mažyčiame pusantro kambario bute.
Į nelaimę operatyviai sureagavo E. Maziukienės mokinių tėvai, paaukoję pinigų, gelbėjo kolegos iš Tytuvėnų gimnazijos, lėšomis padėjo Budraičių ir Tytuvėnų bendruomenės, bitininkų draugija. Seniūnijos darbuotojos operatyviai sutvarkė visus paramai gauti reikalingus formalumus.
„Sūnaus kursiokas pervedė dešimt eurų, – pasakoja E. Maziukienė. – Sugraudino toks jauno žmogaus poelgis. Studentui 10 eurų – dideli pinigai. Sulaukėm labai daug jautrumo. Gavome daug gerų patarimų. Po gaisro buvome pasimetę.
Žmonės greitai sunešė drabužių, batų man ir dukrai. Kiek daugiau problemų dėl aprangos tik vyrui. Giminaitis atnešė naudotą kompiuterį, nes be jo šiandien neįmanomas nei darbas, nei gyvenimas. Ačiū visiems, kas padėjo. Atsiprašau, jeigu ką nors pamiršau paminėti.“
Pradėjo nuo kelių avilių
Edita ir Arvydas Maziukai savo biteles laiko trijuose rajonuose. Norint jomis pasirūpinti, tenka įveikti didelius atstumus. Iš bitelių darbštumo išmokę jauni žmonės iš vaško lieja įvairiausių formų žvakes, o į savo studiją priimdavo ekskursijas, per kurias pamokydavo savo amato.
Nupirkę sodybą Trainaičių kaime, čia rado ir kelis avilius. Arvydui tai patiko. Inžinieriumi energetiku dirbęs vyras seniai svajojo bitininkauti. Bitininkavo jo senelis ir tėvas.
Kurį laiką Arvydas dar derino inžinieriaus energetiko darbą Tytuvėnų durpių įmonėje su bičių ūkeliu.
Kai darbo visai nebeliko, Maziukai pradėjo stiprinti savo ūkį. Edita dirba mokykloje. Tačiau popietes ir vakarus atiduoda šeimai ir bitynui. Šeima save laiko amatininkais. Jų bitynų medus – rūšinis.
Bitininkai panaudoja visus bičių produktus. Neima tik nuodų. Daro mišinius imunitetui stiprinti.
Norintys ir galintys kuo nors padėti nuo gaisro nukentėjusiai Maziukų šeimai galite skambinti telefonu 8 624 43822.
Pateikiame ir Editos Maziukienės banko sąskaitos numerį: LT247300010001804697 Swedbankas. Paramą galima pervesti ir jų sūnui: lmzedas@gmail.com
Autorės nuotr.
Edita Maziukienė po gaisro pasimetusi. Tačiau abu su vyru jau kibo į darbus: nuvalė nuodėgulius, išvalė dirbtuvių patalpas.
Tiek beliko iš septyniolika metų kurtų Editos ir Arvydo Maziukų namų.
Maziukai jau sutvarkė po gaisro sulietas, apdegusiomis lubomis dirbtuvių patalpas. Sutvarkius lubas ir uždengus namui stogą, čia būtų galima darbuotis.
Edita Maziukienė šventėse prekiaudavo pačių darytomis vaškinėmis žvakėmis. Gaisras sunaikino jų amatui reikalingas priemones. Nauja prekyba įsibėgės negreitai.
Asmeninė nuotr.
Per edukacines pamokėles Arvydas Maziukas ir vaikai Viktorija bei Linas rodydavo senuosius bitininkavimo įnagius genį ir dūlį. Įnagiai sudegė.