
Naujausios
„Ant rubežiaus“ grojo siela
Apie 400 liaudies muzikantų savaitgalį grojo XVI-ajame Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalyje „Ant rubežiaus“. Ąžuolo statinaitėmis apdovanotos geriausios kapelos ir muzikantai, o šių metų festivalio simbolį – skulptūrą „Kaimo muzikorius“ – pasiūlyta užfiksuoti rekordų knygoje.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Užregistruos rekordą
Dvi dienas trukusiame festivalyje dalyvavo 30 kapelijų ir stilizuotų kapelų iš Aukštaitijos ir Žemaitijos, svečiai iš Dzūkijos ir 25 pavieniai muzikantai.
Pirmosios dienos šauniausia stilizuota kapela pripažinta „Punelė“, atvykusi iš Alytaus rajono, tarp žemaičių geriausiai pasirodė kapela „Joldija“ iš Nidos.
Antrąją dieną šauniausia kapela išrinkta plungiečių „Gondinga“, stilizuota kapela – „Ratasai“ iš Panevėžio rajono.
Geriausiais muzikantais pripažinti žemaičiai, gyvenantys sostinėje – Albinas Batavičius ir Ipolitas Petrošius.
Atlikėjai apdovanoti marijampoliečio tautodailininko Vitalijaus Striuogaičio sukurtomis ąžuolinėmis statinaitėmis, kurios pripažintos Lietuvos tautiniu paveldu.
Pasak festivalio organizatoriaus Pranciškaus Trijonio, šiemet festivalyje specialiai rekordo nesiekta, bet su organizatoriumi susisiekė rekordų registravimo agentūros „Factum“ atstovai, jie kaip didžiausią taburetę pasiūlė registruoti bulvare stovinčią skulptūrą „Kaimo muzikorius“.
Šventė muzikantams
„Tokias šventes gerbiau, gerbiu ir gerbsiu – tai dvasios atgaiva. Nesmerkiu bumčikų, bet ateina laikas liaudies muzikai. Ten groja dūšia“, – kalbėjo šventėje sutiktas šiaulietis aktorius Albertas Zmaila.
Lygindamas ankstesnius „Ant rubežiaus“ festivalius, A. Zmaila įsitikinęs, jog auga kaimo muzikantų meistriškumas ir profesionalumas. Daugelis jų ne savamoksliai, o baigę muzikos mokyklas.
Gitara nešini šiauliečiai Karolis su Gintare svarstė, jog „Ant rubežiaus“ gali tapti nauju jų mėgstamu muzikos festivaliu.
Festivalio savanoris, garso režisierius Gintaras Dzidolikas sakė, jog renginys svarbus patiems kaimo muzikantams. Jie pasijunta reikalingi, turi progą parodyti save, susitikti bičiulius.
Gintarui labiausiai patinka pavieniai muzikantai, kurie kartais būna užgožti kapelijų masiškumo.
„Jų polkos ar valsai yra autentiški – niekas kitas taip nesugros. Prie scenos trypčiojantys, muziką girdintys maži vaikai geria į save tautinį paveldą. Todėl tai visada bus gyva – perduodama iš kartos į kartą“, – sakė G. Dzidolikas.
Sūnaus aplankyti iš Rokiškio į Šiaulius atvykęs Algis Vaitonis pasiskolino armoniką ir nutarė pagroti.
„Muzikuoju jau 70 metų – esu profesionalas, mokiausi konservatorijoje. Nuo mažų dienų grojau armonika. Mano tėvas vargonininkas, tai aš ant klavišų gimęs“, – sakė muzikantas.
Jono TAMULIO nuotr.
SVEČIAI: Kapela „Joldija“ iš Nidos pripažinta šauniausia.
KLAUSYTOJAI: Muzikantų ir kapelijų festivalis „Ant rubežiaus“ sutraukia daug klausytojų, mėgstančių liaudišką muziką.
MUZIKANTAS: Iš Rokiškio į Šiaulius atvykęs Algis Vaitonis pasiskolino armoniką ir nutarė pagroti.
MUGĖ: Prekiauti paties pintais krepšiais į mugę patraukė 85-erių šiaulietis Povilas Jankus. „Taip laiką praleidžiu“, – sako vyras.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PONIS: Viena iš festivalio atrakcijų – jodinėti poniu.