Naujausios
Socialiai neteisingas mokestis?
Taryba patvirtino 35 eurų mėnesinį įkainį vienam vaikui, nepriklausomai nuo to, ar jis visą dieną leis įstaigoje, ar trumpiau, ar visas dienas, ar tik dalį mėnesio. Klausimą pristačiusi Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė šį įkainį pavadino drausmės arba "abonentiniu" mokesčiu. Ji tikino, kad organizuoti darbą vasarą su sunkią negalią turinčiais vaikais nėra lengva, reikia stabilių lėšų, todėl tėvai turi mokėti stabilią kainą, jei ir neatves vaiko.
Vėliau direktorė aiškino, kad darbuotojų atlyginimus finansuoja Savivaldybė, o "abonentinis" mokestis skirtas vaikų ugdymo priemonėms ir edukacijoms.
Iš pradžių Administracija buvo sumaniusi įvesti 50 eurų "abonentą", tačiau išgirdusi politikų siūlymus mokestį mažinti, pateikė 35 eurų įkainį. Dar apie 70 eurų tėvai mokės už vaikų maitinimą.
Nors Tarybos posėdyje ir A. Lesauskienė, ir vicemeras Egidijus Elijošius tvirtino, kad su vaikų tėveliais šis klausimas aptartas, jie viskam pritarė, greitai pasirodė, kad yra kiek kitaip.
Tėvai "nelinkę padėkoti" už politikų sprendimą
"Turbūt daugelis tėvų, kurie turi tuos vaikus, linkę padėkoti Tarybai už šį sprendimą", – pareiškė meras Artūras Visockas po balsavimo.
Tačiau po kelių dienų Savivaldybė gavo asociacijos "Šiaulių lietaus vaikai" vadovės Živilės Kulėšės raštą, kuriame ji informavo, kad Ringuvos specialiosios mokyklos vaikai dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šiaulių miesto sutrikusio vystymosi kūdikių namuose vykdomame projekte. Pagal jį 5 valandas per dieną jie gauna visiškai nemokamą priežiūrą su edukacijomis. Būtent dėl šios priežasties Ringuvos specialiosios mokyklos mokiniams priežiūrą vasaros metu nuspręsta organizuoti Kūdikių namuose.
"Vasaros metu šiems vaikams tereikėjo pusės dienos, tai yra tik dar 5 valandų, finansavimo iš Savivaldybės biudžeto. Tai reiškia, kad ir Savivaldybei šių vaikų priežiūra kainuoja per pusę pigiau. Kyla klausimas, kodėl tėvai už jų vaikų priežiūrą vis tiek turi mokėti po 35 eurus už mėnesį. Tai akivaizdus vienos interesų grupės teisių pažeidimas, iš anksto žinant, kad finansinė našta jiems užkeliama didesnė nei kitai tuos pačius poreikius turinčiai interesų grupei. Vieni tėvai po šio Tarybos sprendimo už 5 valandas mokės 35 eurus, o kiti tėvai (Specialiojo ugdymo centro vaikų) už 10 valandų mokės 35 eurus", – rašoma rašte.
Kodėl vieniems vaikams tos edukacijos už 35 eurus bus visą dieną, kitiems – pusę? Jei neatsižvelgsite į mūsų pastabas, mes Tarybos sprendimą skųsime.
Be to, tėvus žeidžia ir tai, kad įmoka pavadinta drausmės mokesčiu, Ž. Kulėšė klausė, ar neįgaliųjų vaikų tėvai nedrausmingi.
"Dalyvaudami ministerijos finansuojamame projekte mes taupome Savivaldybės lėšas, tačiau Savivaldybė tėvelių pinigų netaupo", – sakė asociacijos, vienijančios autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus auginančius tėvelius, vadovė.
Ji atkreipė dėmesį, jog kalbama ne apie pavienius vaikus, o apie visą grupę. Ž. Kulėšė prašė patvirtinti ir pusės dienos įkainį, kurį mokėtų tėvai, ir taip atkurti socialinį teisingumą.
Nevienodos sąlygos
Departamento direktorė A. Lesauskienė neneigė, kad situacija jai žinoma, tačiau jai atrodo, kad kalbama apie dvi skirtingas paslaugas – pusę dienos vaikai Kūdikių namuose gaus vieną paslaugą – dienos centro, kitą pusdienį gaus kitą paslaugą – dienos užimtumo vasarą. Ir visai nesvarbu, kad vaikai tie patys, veiklos tos pačios, o pusdienį pinigai dubliuojasi iš kelių šaltinių.
A. Lesauskienė sako, kad didelių ir labai didelių specialiųjų poreikių vaikų vasaros užimtumas – nėra ugdymo programa, o tiesiog neįgalių vaikų priežiūra. Taip įrašyta ir sprendime.
Tačiau Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė direktorei prieštaravo, aiškindama, kad lėšos reikalingos vaikų edukacijos priemonėms – edukaciniams užsiėmimams, muziejams, išvykoms ir edukacija vaikams yra būtina.
"Tik kodėl vieniems vaikams tos edukacijos už 35 eurus bus visą dieną, kitiems – pusę? Jei neatsižvelgsite į mūsų pastabas, mes Tarybos sprendimą skųsime", – atsakė Ž. Kulėšė.
Ji įvardijo dar vieną problemą – nepatvirtinti Kūdikių namų maitinimo įkainiai, tėvams neaišku, kiek reikės mokėti už vaikų maitinimą. A. Lesauskienė ramino, kad tvarka jau rengiama.
Įpareigojo sprendimą keisti
Situaciją aiškintis ėmėsi miesto Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas.
Komiteto nariai klausė departamento direktorės, ar negalima mokėti tik už pusdienį.
"Jei suformuluosite tokią užduotį, mes paskaičiuosime", – nurodymo laukė A. Lesauskienė.
Ringuvos specialiosios mokyklos direktorė Lijana Giedraitienė priminė, kad tėveliai gauna paramą iš valstybės, dėl to, kad vaikai turi negalią.
"Mes mokame už vaikų gydymą, reabilitacijas, ugdymą", – aiškino Ž. Kulėšė.
Komitetas įpareigojo Administraciją rasti galimybių liepos pradžioje vyksiančiame Tarybos posėdyje pateikti sprendimo pakeitimą.