Kelionė automobiliu su vaiku

©pixabay.com nuotr.
Suprantama, kad dažnai žmonės skuba nuvykti į kelionės tašką, ypač jei kelionė trunka 4 ar 5 valandas. Suaugę žmonės gali pakentėti tas kelias valandas automobilyje, bet net sustojus poilsinėje ar parduotuvės aikštelėje ir išlipus prasitampyti po kelių valandų kelionės, kūne jaučiamas sustingimas ir nuovargis, tad ką jau kalbėti apie vaikus. Jiems tokios kelionės danai virsta ilga kankyne su dažnai užduodamu klausimu: „Ar jau greitai atvažiuosime?“

Priklausomai nuo amžiaus, vaikai turi skirtingus poreikius, tad keliavimas automobiliu visada yra tam tikras iššūkis priderinti tuos poreikius. Mūsų mažiausiuosius, kūdikius iki vienerių metų, rekomenduojama vežti kėdutėje ne ilgiau nei 30 minučių dėl jų padėties kėdutėje, kuri apsunkina kvėpavimą. Tokiu būdu kūdikis gauna mažiau deguonies, o tai kenkia jo normaliam vystymuisi. 

Neabejojame, kad spaudoje tikrai yra tekę matyti liūdnų atvejų, kuomet kūdikiai užminga ir nebeatsibunda po ilgo buvimo kėdutėje, kartais net ne kelionių metu. Kaip svarbu, kad šalia kūdikio nuolat būtų mama ar tėtis ir stebėtų jo kvėpavimą, taip svarbu ir daryti pertraukas, jei kelionė trunka daugiau nei 30 minučių. Juk mūsų tikslas ne tik nuvažiuoti saugiau, bet auginti sveikai besivystantį, smalsų ir gabų vaikutį. 

Trumpi sustojimai pailsėti ir pasivaikščioti gali virsti malonia patirtimi, kuri suteikia progą atrasti kažką įdomaus aplinkoje kartu su šeima. Juolab jei važiuoja vyresni vaikai, galite aikštelėje išsitraukti pažaisti kortų ar kitokį žaidimą, kad pailsėti nuo automobilio ar suvalgyti po sumuštinį ant piliakalnio ar kokioje kitoje įdomesnėje vietoje. 

Planuokite maršrutą, sustojimus, o gal net automobilio plovimą prieš atvykstant į kelionės pabaigos tašką su programėle ir pasirūpinkite viskuo iš anksto, kad netektų patirti didesnio streso, kuris kartais kyla dėl šeimos narių keliamo triukšmo automobilyje. Taip pat, jei atvykstate į didesnį miestą ar kurortą programėlėje https://www.carone.app pasitikrinkite ar jūsų kelionės tikslas nėra mokamoje zonoje ir, jei taip, susimokėkite už parkavimą pačioje programėlėje.

Keliaudami su 3–10 metų vaikais greičiausiai daugelis tėvų įjungia filmukus per planšetinį kompiuterį ir taip leidžia vaikams pasinerti į ekranus pasyviai. Nors ekranų laiką ribojame, tačiau kelionės metu dažnas ima piktnaudžiauti aplinkybėmis. Įprastai vaikui iki 5 metų rekomenduojama per parą praleisti prie ekranų ne daugiau nei 1 valandą laiko. Ją galima padalinti į kelias dalis, po pusę valandos ryte ir pusę valandos vakare, ar taip kaip vaikas pageidauja ir kaip jam patogiau. Susitarimas su vaiku taip pat paskatins jį priimti sprendimus pačiam ir įgalinti save taip skatinant savarankiškumą. 

Neužmirškime kelionėje taip pat laikytis šios taisyklės dėl laiko, praleidžiamo prie ekrano, kad išsaugotume vaiko dėmesio koncentraciją ir ramesnį būdą. Taip pat, kad laikas prie ekrano būtų naudingas tiek keliaujant, tiek namuose, galima pasinaudoti įvairiomis programėlėmis, kurios pagal amžių skatintų vaiko gebėjimus. Pavyzdžiui, bet kuriame amžiuje rekomenduojama pratinti vaiką prie kalbos. Šiam tikslui pagelbėtų programėlė ir žaidimas su žodžiais ir paveikslėliais. Arba penkiamečiui, kuris ruošiasi mokyklon, naudinga būtų įrašyti žaidimą, kuriame būtų integruotas skaičiavimas ar skaitymas skiemenimis. 

Vyresniam vaikui taip pat galime rasti programėlę, kuri padėtų jam pasiruošti istorijos, fizikos ar chemijos pamokoms. Taip ne tik išnaudosime šį ekranų laiką naudingiau, bet ir formuosime vaikams teigiamus įpročius naudotis išmaniosiomis technologijomis, kad jos tarnautų žmonėms, o ne vien kenktų jų sveikatai.

Keliaudami automobiliu su vaikais taip pat galite žaisti įvairius žodinius žaidimus, jei jie jau moka ar mokosi kalbėti. Su mažesniaisiais galite pagal spalvas pasakyti kuo daugiau daiktų, spėti daiktas valgomas ar nevalgomas, aukštas ar žemas, minkštas ar kietas ir taip toliau. Su vyresniais vaikais galite pasikalbėti apie jų draugus, mokyklą, pomėgius, žaisti sudėtingesnius klausimų žaidimus ar viktorinas, susijusias su pasauliu ar jų mokslais ir pomėgiais. 

Mažyčiai apdovanojimai už žinias tikrai maloniai nustebins vaikus ir pakels motyvaciją stengtis, tad pravartu laimėtojams įteikti kokį simbolinį prizą. Tai gali būti ir bilietas į kiną ar kita maloni patirtis. Žaidimai ne tik padės „pratempti“ laiką automobilyje ir užsimiršti apie tai kiek dar kelio liko, bet gali pagerinti tarpusavio santykius ir tapti malonia patirtimi keliauti kartu.

Kita puiki idėja keliaujant daugiau nei kelias valandas – neįprasti ir dar neišbandyti užkandukai. Mažiesiems tikrai patinka viską išmėginti – jie tikri profesionalai tyrinėtojai su nuoširdžiomis veido išraiškomis, kai kas nors labai patinka ar nepatinka. Sveikų užkandukų pasirinkimas gana platus: nuo įvairių sveikų kukurūzų, įdomesnio skonio tyrelių, naujo egzotinio vaisiaus iki įvairių neįprasto skonio džiovintų vaisių, riešutų ar jų kombinacijų. 

Vyresnėliams greičiausiai daugiau patiks skrudinti avinžirniai su prieskoniais ar kitas traškus, kupinas baltymų, užkandis. Svarbiausia visur kombinuoti sveikatą ir skonį, kad maistas džiugintų visomis prasmėmis. Be abejo, jei ketinate ragauti kažko automobilyje, būkite pasiruošę drėgnų servetėlių, sausų servetėlių, šiukšlių indą ir, jei tai kažkas labai trapaus, patogu turėti mažą siurbliuką susiurbti trupinius ar kitas mažas dulkeles.

Verta paminėti, kad KET reglamentuoja, jog kūdikiai ir vaikai iki 135 cm ūgio turi būti vežami automobilinėse kėdutėse ar ant specialių paaukštinimų. Taip yra todėl, kad automobilyje įmontuoti diržai ir oro pagalvės yra pritaikytos apsaugoti žmones, aukštesnius nei 150 cm ir net daugelis saugos testų yra atliekama būtent su 150 cm ūgio manekenais. Žinoma, rinkitės kėdutes ar paaukštinimus atsakingai, išlaikydami saugumą prioritetu. 

Patikrinkite savo automobilio parametrus ir pritaikomumą kėdutei – šiuolaikiniuose automobiliuose viena saugiausių ir stabiliausių rekomenduojamų jungčių yra IsoFix. Su šia jungtimi saugiai pritvirtinsite kėdutę, tad galėsite būti ramūs, kad Jūsų vaikas negalės jos išjudinti ar kitaip patraukti į jam nesaugią poziciją.

Vaikai linkę užmigti automobilyje, tad jei kelionė išties ilga, vertėtų išvažiuoti tuo laiku, kai natūraliai jiems norisi nusnūsti. Tačiau tokiu atveju visada svarbu tikrinti jų galvos padėtį. Galva negali nusvirti į priekį, nes tuomet liežuvis gali trukdyti patekti orui į kvėpavimo takus. Galva visada turėtų būti atversta atgal. Nors snaudimas automobilyje nėra itin rekomenduojama praktika, bet mažyliams tai gali būti neišvengiama, kadangi jiems reikia daugiau miego.

Neužmirškite apsimauti patogios aprangos ar avalynės, jei ruošiatės keliauti daugiau nei kelias valandas. Suvaržyti drabužiai gali kelti nemalonių papildomų nuovargio pojūčių, ypač kai automobiliuose esame suvaržyti apsaugos diržais. Tai aktualu ypač mažesniems vaikams, kurie itin jautriai reaguoja į per ilgą rankovę ar pernelyg aptemptas tampres. Taip pat verta pasirūpinti ir atsarginiais drabužiais, kadangi mažieji dar ne visada moka laikytis tvarkos, o ką jau kalbėti ir apie suaugusiems kartais nutinkančius atsitiktinumus.

Užbaigiant norėtųsi dar kartą akcentuoti, jog sklandžiai ilgesnei kelionei su vaikais svarbu saugumas, prisitaikymas prie kiekvieno vaiko poreikių, išradingumas, ilgalaikė perspektyva ir gera nuotaika. Net jei kažkas nepavyksta iš pirmo karto, galbūt reikia laiko priprasti ar kažką pakeisti, bet visada verta pasistengti rasti sprendimą, kad visiems šeimos nariams būtų gerai ir kelionė taptų nuostabiu nuotykiu, kurio su džiaugsmu laukiame kitą kartą.

Užs. Nr. 550722