Civilinėse pratybose išbandyta nauja patirtis

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Traukinys su evakuojamais žmonėmis vakar po pietų atvyko į Šiaulius.

Vakar Šiauliuose, kaip ir visoje šalyje, nuo 8 iki 17 valandos vyko valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinės pratybos „Krizių valdymo ir civilinės saugos sistemos subjektų veiksmai, įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje“. Pratybų tikslas – patikrinti, kaip valstybės, savivaldybių ir kitos institucijos yra pasirengusios reaguoti galimos branduolinės avarijos atveju, taip pat į galimus išpuolius prieš įvairius infrastruktūros objektus ar valstybės institucijas, kaip vyktų gyventojų evakavimas.

10 valandą visoje šalyje sugaudė sirenos, gyventojams į jų mobiliuosius telefonus išsiųstos perspėjimo žinutės, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje transliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.

Paaiškėjo, kad ne visi gyventojai gavo perspėjamuosius pranešimus į savo telefonus – išsiaiškinta, kad jų negavo vieno Lietuvos mobiliojo tinklo naudotojai. Todėl iškart pavesta išsiaiškinti, dėl ko taip įvyko – ar tai techninė, ar sisteminė klaida.

Vakarykštėse pratybose vyko ne tik perspėjimo sistemų bandymai, bet jų metu testuota gyventojų evakuacija autobusais bei geležinkeliu.

„Jeigu įvyksta ataka prieš institucijas, priimamas sprendimas evakuacijai naudoti traukinius. Tai pirmas kartas, kai pratybose panaudosime juos. Labai svarbu patikrinti įvairius scenarijus“, – Vilniaus geležinkelio stotyje sakė vidaus reikalus ministrė Agnė Bilotaitė.

Evakuacijai traukiniu buvo pasirinkti Šiauliai. Iš Vilniaus į Šiaulių geležinkelio stotį po pietų atvyko arti šimto „nukentėjusiųjų“, tarp kurių – ir negalią turintys, ir su savo augintiniais. Evakuojamuosius sutiko stotyje laukiantys operatyviųjų tarnybų atstovai, dalis „nukentėjusiųjų“ į laukiančius autobusus nugabenti ant neštuvų.

Atvykusieji išgabenti į Šiaulių areną, ten pratybos tęsėsi – pagal legendą branduolinės avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje metu nukentėjusiems žmonėms teikta reikalinga pagalba – medicininė ir emocinė.

Subendrinus visą dieną vykusių pratybų rezultatus, Vidaus reikalų ministerija jais pasidalys su visuomene.

Šiose pratybose dalyvavo Nacionalinė saugumo komisija, Nacionalinis krizių valdymo centras, šešios ministerijos, penkios valstybės institucijos ir įstaigos, visos šalies savivaldybės ir septynios nevyriausybinės organizacijos.

Pratybose, anot ministrės A. Bilotaitės, dalyvavo apie 700 žmonių – pasitikrinta, kaip tarpusavyje nelaimės akivaizdoje veikia institucijos, kaip priimami sprendimai, kaip galėtų būti evakuojami žmonės.

2024 metais numatyta 16 pratybų, o per ateinančius trejus metus – 57, tai turėtų užtikrinti geresnį visuomenės ir institucijų pasirengimą.