Bešeimininkiams gyvūnams trūksta ne vien šeimininkų

Redakcijos archyvo nuotr.
Ilgametė gyvūnų prieglaudos „Šiaulių letenėlė“ vadovė Ingrida Butkutė sako pasigendanti aiškumo, kada gali tikėtis Šiaulių rajono savivaldybės finansinės pagalbos.
Pavasarį pasitikusiuose gyvūnų globos namuose „Šiaulių letenėlė“ nerimastingos nuotaikos dėl lėšų, skubiai reikalingų beglobėms katėms sterilizuoti. Feisbuko paskyroje kolektyvas pasidalijo žinia, kad, Šiaulių rajono savivaldybei vis dar svarstant, kiek, kada ir kokia forma skirti pinigų minėtai procedūrai, po kurios valkataujančių gyvūnų bent jau nedaugėtų, įstaigai tai daryti tenka iš savo kuklaus biudžeto – žmonių suaukotų pinigų, reikalingų kitiems svarbiems globos namų gyventojų poreikiams tenkinti.
„O kol Savivaldybė atsibus, mes prašome – gal turite kačių transportavimo boksą, kuris jums nebereikalingas? Jie, rupūžiokai, lūžta...“ – rašoma socialinėje paskyroje. Boksas „Šiaulių letenėlei“ reikalingas gyvūnams gabenti į veterinarijos klinikas.

Daug neaiškumo

Jei atsirastų žmonių, turinčių nereikalingų kačių transportavimo dėžių, „Šiaulių letenėlė“ prašo paskambinti: +370 676 12231, +370 602 62931 (gyvenantys Šiauliuose ir priemiestyje) arba +370 682 50578 (Kuršėnų ir aplinkinių gyvenviečių gyventojai).

„Kai žmonės skambina dėl didelių kiekių kačių Šiaulių rajone, mes iškart duodame mūsų ilgametės savanorės Vijoletos numerį. Ji turi savo darbą, bet čia dirba be jokio atlygio ir yra tiesiog „Šiaulių letenėlės“ lobis. Didžiuojamės, kad turime tokią Vijoletą.️ Jei ne ji, Šiaulių rajonas skęstų kačiukų liūne.

Bet kokie paradoksai... Vijoletai ir mums rūpi, kad beglobių kačių būtų kuo mažiau, o Šiaulių rajono savivaldybė dar vis akis krapštosi ir niekaip neįtikinam, kad reikia skubėti.

Tad, atleiskite, brangieji, bet kastruojame kates iš jūsų aukojamų lėšų. Kol kažkas, kažkur suvaikščios, patvirtins, išsiaiškins, ar reikia mums dar ir projektą rašyti, norint gauti tuos du, tris tūkstančius eurų. Kol kas tai darome iš jūsų suaukotų lėšų. Liūdna ir labai gaila, nes tie pinigiukai mums tokie svarbūs išgyventi“, – rašoma paskyros „Šiaulių letenėlė“ sekėjams.

Ilgametė gyvūnų globos namų vadovė Ingrida Butkutė teigia, kad pagal Šiaulių rajono savivaldybės sutartį „Šiaulių letenėlė“ yra atsakinga už beglobius gyvūnus Šiaulių rajone. Deja, gyvūnų skaičius yra per didelis, kad galėtų visais pasirūpinti. Ypač sudėtinga situacija su beglobėmis katėmis, todėl ir pinigų už jų sterilizavimą kasmet išleidžiama ne vienas tūkstantis eurų.

Vadovė pasigenda lankstesnio ir operatyvesnio bendradarbiavimo su Savivaldybe.

„2023 metais PSP (Pagauk–Sterilizuok–Paleisk) programai buvo skirta 2 000 eurų. Tokios sumos, net veterinarijos klinikoms darant ženklias nuolaidas, užtenka tik keliasdešimčiai kačių, o jų kiekvienais metais tenka sterilizuoti šimtus. Maža to, šiemet net ir tokių pinigų mes kol kas nesulaukėme, nors jau prasidėjo sezonas“, – teigė I. Butkutė.

Jos žodžiais, kai sistema veikia taip, kaip veikia, žmonių paaukoti pinigai, kurie galėtų būti panaudojami prieglaudos reikmėms, gyvūnų laikymo sąlygoms gerinti, dabar išleidžiami katėms sterilizuoti, mokant veterinarams už paslaugą.

Be to, ankstesniais metais, pasak vadovės, minėti tūkstančiai buvo skiriami tik parašius projektą. Šiemet esą niekas kol kas net nepaaiškino, ar vėl teks projektą rašyti. Jei reikės, tai užtruks dar ne mėnesį, kol bus pasirašyta sutartis su Šiaulių rajono savivaldybe.

„Kita vertus, pinigų skyrimo forma galėtų būti kitokia, juo labiau kad atsiskaityti, kur pinigai išleisti, galėtume kaip ir pagal projektą“, – svarsto pašnekovė.

Kad beglobių gyvūnų, kuriuos būtina sterilizuoti, siekiant suvaldyti jų dauginimąsi, skaičius milžiniškas, rodo vienos dienos „Šiaulių letenėlės“ matematika.

Vieną šeštadienį Šiaulių Pauliaus veterinarijos kabinete kastruota 16 beglobių kačių, pas vieną kitą pilveliuose jau buvo užsimezgusios gyvybės. Kitą šeštadienį Šiaulių veterinarijos centre kastruotos 25 katės, iš jų – 18 patelių. Visos jau laukėsi. Jei procedūra nebūtų atlikta laiku, po dviejų mėnesių niekam nereikalingų kačiukų gatvėse išaugtų net ne kelis kartus.

„Košmaras kažkoks, kiek kačių! Žmonės miršta, suserga, lieka be priežiūros 20 kačių, pas kitą – 12, pas trečią – 6. Ir visos nesterilizuotos – stengiamės sterilizuoti, kad nebesidaugintų. Bandome tartis, kad paglobotų, pamaitintų, nes prieglaudoje nėra vietų. Vežame žmonių suaukoto maisto į šėrimo vietas, kad žmonės pašertų. Problema didžiulė, – dėsto I. Butkutė. – O galėtų gyventojai kreiptis, kai turi vieną katę. Tada ją kastruotume ir nebūtų tokio didelio masto problemos.“

Anksčiau beglobių gyvūnų mažinimo problema būdavo sprendžiama drastiškai – nuvažiuodavo Komunalinio ūkio darbininkai, surinkdavo valkataujančius, parsivežę palaikydavo dvi savaites – gal atsiras šeimininkas, ir utilizuodavo.

„2014 metais išsikovojom per ašaras, kad nebesielgtų taip su gyvūnais, kad visus ten patekusius gyvūnus atiduotų mūsų globai.“

Šiuo metu „Šiaulių letenėlėje“ gyvena 170 šunų ir apie 100 kačių.

Savivaldybė: pinigų bus

Pasak Šiaulių rajono savivaldybės specialistų, „Šiaulių letenėlei“, su kuria 2023 metų pradžioje buvo sudaryta paslaugų teikimo sutartis, pagal numatytus įkainius pernai sumokėta 14 496 eurai už beglobio gyvūno sugavimą, šėrimą, laikymą, gydymą, ženklinimą, transporto išlaidas, gyvūnų prižiūrėtojo darbą ir kt.

Pagal VšĮ „Šiaulių letenėlė“ pateiktą projektą Savivaldybė pernai dar skyrė lėšų ir beglobių kačių sterilizavimo programai įgyvendinti – 2 000 eurų.

2024 metų I ketvirčiui Savivaldybė nurodo su „Šiaulių letenėle“ pasirašiusi sutartį dėl bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų gaudymo, laikymo, karantinavimo ir laikinosios globos paslaugų teikimo už 2 500 eurų. Dėl kitų trijų šių metų ketvirčių, teigiama, yra parengta paraiška ir šiuo metu vykdomi pirkimai.

„Šiaulių rajono savivaldybė yra viena iš savivaldybių, skiriančių daugiausia lėšų beglobiams gyvūnams Šiaulių regione prižiūrėti. Vien šiemet gali būti skirta iki 35 000 eurų per įvairias Savivaldybės biudžeto programas ir projektus. Sterilizacijai šiemet gali būti skiriama iki 5 000 eurų“, – informuoja Aplinkos apsaugos skyriaus specialistai.

Be to, anot jų, sudarytoje sutartyje yra aiškiai numatyta, jog paslaugų teikėjas „Šiaulių letenėlė“ privalo informuoti Savivaldybės seniūniją, kurioje buvo sugautas beglobis gyvūnas, kad būtent šioje seniūnijoje, konkrečioje vietoje, konkrečiomis aplinkybėmis jis buvo sugautas. Pagal sutartį turi būti pildoma paslaugų teikimo įvykdymo ataskaita.

„Dalis seniūnų yra informavę Savivaldybę, kad jie apie tai nebuvo informuoti, nors paslaugų teikėjas vėliau teigia, kad būtent iš šios seniūnijos yra paimtas gyvūnas. Susidarius tokiai situacijai sudėtinga nustatyti, iš kur gyvūnai yra paimti ir kodėl būtent Šiaulių rajono savivaldybė turi apmokėti už šiuos gyvūnus. „Šiaulių letenėlė“ aptarnauja, priglaudžia ir kitų rajonų beglobius gyvūnus. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu kiekviena Savivaldybė yra atsakinga už savo teritorijoje sugautus beglobius gyvūnus“, – rašoma Šiaulių rajono savivaldybės pateiktame atsakyme.

Savivaldybės administracijai paskelbus konkursą dėl Nevyriausybinių organizacijų projektinių veiklų rėmimo, VšĮ „Šiaulių letenėlės“ veikla gali būti finansuojama ir pagal Šiaulių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir kitų juridinių bei fizinių asmenų finansavimo iš savivaldybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą, patvirtintą Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2021 metų kovo 30 dieną.