Naujausios
Sportas ugdo ir garsina
Sunku patikėti, kad A. Gricius neseniai atšventė 60 metų jubiliejų. Daugiau 50-ies treneriui nė neduotum. Greičiausiai sportas teikia energijos, žvalumo ir jaunystės?
A. Gricius sako, kad sportas naudingas: "Niekada nerūkiau ir prie "čierkos" nebuvo kada sėdėti. Jei rimtai sportuoji, laikaisi režimo, nėra kada. Manau, kad mūsų valstybėje sportui reikėtų didesnį dėmesį skirti. Vaikas dviem valandoms atėjo į treniruotę, per tą laiką nei susimuš, nei ką sulaužys ar pavogs. O po treniruotės irgi jau nebus jėgų kokias nedorybes krėsti."
Pasak trenerio, sportas keičia žmones: jaunuoliai atpranta keiktis, išmoksta mandagiai bendrauti, susikoncentruoti ir net pradeda geriau mokytis.
"Sportas ugdo charakterį, ir tai gyvenime praverčia. Turi užsispyrimo ir kantrybės, kad ir nesiseka, nepasiduodi. Ir autoritetą visuomenėje įgauni, pripažinimo sulauki. Sportininkams lengviau ir mokykloje, ir universitete, ir kariuomenėje būna", – sporto pliusus vardija treneris.
A. Gricius ir jo auklėtiniai virvės traukikai, svarsčio kilnotojai, jėgos trikovininkai jau 35 metus garsina Kuršėnus Lietuvoje ir pasaulyje.
"Kai varžybose pasakai, kad iš Kuršėnų, visi žino, kad mes ir virvę mokam traukti, ir svarsčius kilnoti", – šypsosi treneris.
Europos, pasaulio čempionatuose federacijų vadovai stebisi, kad iš vos 10 tūkstančių gyventojų turinčio miesto dalyvauja net keli sportininkai ir, negana to, dar čempionais ir prizininkais tampa.
"Rusijoje apie 200 tūkstančių svarsčių kilnotojų, pas mus su vaikais gal 300–400 ir surinktum. O mes konkuruojam. O jeigu dar finansavimas būtų..." – pavyzdį pateikia treneris.
Talentų yra, finansų – ne visada
Pasaulio ir Europos čempionas, rekordininkas, prizininkas Egidijus Valčiukas, pasaulio vicečempionė, rekordininkė Giedrė Vikniūtė, Europos čempionai ir prizininkai Jokūbas Stasiulis, Lukas ir Gintaras Kačinskiai, Valdas Jankauskas, Gintaras Žilinskas, Gabija Gintauskaitė, Jurga ir Dovilė Griciūtės, Jolita Vitkauskaitė, Milda Tamošaitytė, Ugnė Tamoševičiūtė, Lukas Balsys, Linas Abakas ir daugelis kitų – savo gabiausius auklėtinius vardija A. Gricius.
Kaip vyksta talentų paieška? Treneris sako, kad vieni patys jį susiranda, kitus kolegos treneriai ir kūno kultūros mokytojai pasiūlo, dar kitus pats atranda dirbdamas kūno kultūros mokytoju Kuršėnų Lauryno Ivinskio ir Šaukėnų Valdo Pūtvio-Putvinskio gimnazijose.
"Atvažiuoja pas mane žmonės ruoštis varžyboms. Policininkai ruošdavosi sukarintų organizacijų varžyboms Šiauliuose, savanoriai – savanorių žaidynėms. Padedu ir Šiaulių universitetui, SELL žaidynėse buvau universiteto jėgos trikovės komandos treneris. Stengiuosi su visais dirbti, niekam neuždarau salės durų", – sako treneris.
Auklėtinių amžius labai įvairus. Vyriausias buvo 70-metis Edvardas Nakčiūnas iš Radviliškio, jauniausiems sportininkams – 10 metų.
Sporto klube "Kristalas" – per 20 sporto meistrų.
"Pas mane visi ir virvę, ir svarstį pakilnoja, ir jėgos trikovėjedalyvauja. Jeigu yra galimybės, manau, reikia žmogui visur save išbandyti. Pavyzdžiui, virvės traukimas trikovininkui prideda jėgos traukos veiksme. Svarstis ugdo ištvermę. Daug svarstininkų dalyvauja virvės traukimo varžybose. Žinoma, jeigu aukšto meistriškumo sportininkas, keliomis sporto šakomis užsiiminėti yra sunku, bet kaip pagalbinę priemonę galima ir net reikia naudoti", – sako treneris.
Aukščiausias Kuršėnų virvės traukikų pasiekimas – penkta vieta pasaulio čempionate. Tačiau jau keleri metai virvės traukikai neturi finansinių galimybių išvykti nei į Europos, nei į pasaulio čempionatus.
"Nuo 2004 metų, kai pirmą kartą tapom Lietuvos čempionais, kiekvienais metais kokioje nors svorio kategorijoje tampame čempionais ir galėtume važiuoti į pasaulio, Europos varžybas ir atstovauti Lietuvai. Trejus metus iš eilės virvės traukikams nebuvo skirta nė euro. Praeitais metais jau šiek tiek skyrė lėšų, bet vos užtekom Lietuvos varžybose dalyvauti. Jeigu ne mūsų klubo prezidentas (Alfredas Jonuška – aut. pastaba), kuris ieško mums pinigų išvažiuoti, praktiškai pasiekimų nebūtų", – sako A. Gricius.
Panaši situacija ir su svarsčio kilnotojais bei trikovininkais.
"Visada turėjau ir turiu gerų žmonių, bet viskas atsiremia į pinigus. Matai, kad tavo žmogus nei dopingo vartoja ir galėtų pakovoti dėl aukščiausių vietų, bet negali išvežti.Turėjau gabią mergaitę Gabiją Gintauskaitę svarsčio kilnojime, turėjome į Kazachstaną važiuoti, prašiau Savivaldybės tik bilietus nupirkti, bet nenupirko. Kai paskui atsivertėm čempionato rezultatus, Gabija su tuo rezultatu, kurį pasiekdavo, būtų buvusi pirma. Mergaitė baigė mokslus, metė sportą ir išvažiavo į užsienį", – su kartėliu pasakoja treneris.
A. Gricius sako, kad tai ne vienintelis pavyzdys, kai talentingiems sportininkams nusvyra rankos, nelieka motyvacijos, nes negali išvykti į Europos ar pasaulio čempionatus, kuriuose turi realias galimybes tapti čempionais ir prizininkais.
"Labai širdis plazda, kai tavo žmogus užlipęs ant aukščiausios pakylos ir mūsų himną gieda. Labai daug ką tai atperka, visus sunkumus, ilgas valandas, praleistas salėje", – sako treneris.
A. Gricius dirba ir su neįgaliais sportininkais. Kartą lydėjo savo sportininkus į Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatą Čekijoje.
"Dar nebuvau matęs tiek skausmo vienoje vietoje, bet kaip jie moka džiaugtis gyvenimu! Kiekvienam bambekliui reikėtų tarp tokių žmonių pabūti, kad pradėtų kitaip į gyvenimą žiūrėti", – sako treneris.
Kuršėniškis sako, kad nors esame maži, kaip šalis, bet esame dideli ir stiprūs vidumi, net ir mūsų neįgalieji. "Matyt, tokie genai", – spėja treneris.
Dirba tose pačiose patalpose
Virvės traukikus, svarsčių kilnotojus ir jėgos trikovininkus A. Gricius treniruoja nuo 1983 metų. Kažkada treniravo ir rankų lenkikus. Vėliau auklėtiniai užaugo ir įkūrė savo klubą "Edinas".
"Cukraus fabriko profsąjungos pirmininkė paprašė užimti vaikus. Buvo ir salė pastatyta. Nuo tada ir prasidėjo. Toje pačioje salėje ir tebesam. 1985 metais entuziastai įkūrė klubą "Kristalas", jų dėka ir šiandien klubas gyvuoja. Atlygio negaunam, mėgstam sportą ir savo meilę perduodam kitiems", – sako treneris.
Kartu su Edvardu Akučka pasigamino treniruoklių virvės traukimui. Medžiagomis ir darbais padėjo cukraus fabriko vadovai.
"Mūsų rajone sportiniai rezultatai geri, bet sporto bazių būklė apgailėtina. Neturime gerų salių. Pasaulio svarsčių kilnojimo federacijos vadai siūlė Kuršėnuose Europos čempionatą vesti, bet kur tu ten vesi, rimtesnėms varžyboms neturime sąlygų, net padoraus tualeto neturime", – sako treneris.
Kuršėniškis pasakoja, kad anksčiau net rankšluosčių į varžybas nesiveždavo, nes įsivaizduodavo, kad visur tokios sąlygos kaip pas juos, kol kartą po varžybų nebuvo pakviesti į pirtį, įrengtą moderniame sporto salės pastate.
A. Gricius sako, kad tiesiog juodas pavydas ima, kai kituose miestuose, ne didesniuose už Kuršėnus, mato gražiausias, naujausias sporto sales, puikiai įrengtas, su persirengimo kambariais, dušais, žiūrovų tribūnomis ir net kavinukėmis. O Kuršėnams dar nežinia kiek laiko reikės laukti tokios šiuolaikiškos sporto salės.
"Mūsų rajono valžia sportininkų kažkodėl nemyli. Pavyzdys – pernai vyksta geriausių sportininkų pagerbimas, gražios kalbos, meras žada padidinti finansavimą sportui kitiems metams, o kai šiemet ateina paskirstyti pinigai, žiūrim, kad 5 tūkstančiais sumažinta", – sako treneris.
Visgi A. Gricius sako, kad komfortiškos sąlygos dar ne viskas: "Svarbu – tikslas, negali dejuoti, kad svarstis blogas, štanga ne tokia ar nėra patalpų. Varžybose tavęs niekas neklaus, kodėl rezultato nėra."
Tikras kuršėniškis
A. Gricius gimė, augo ir iki šiol gyvena Kuršėnuose. Gimtąjį miestą buvo palikęs trumpam, kai tarnavo armijoje jūrų pėstininku. Šiaulių universitete baigė kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijas. Kai dar pats buvo aktyvus sportininkas, trikovininkas, turėjo siūlymų studijuoti Kaune Kūno kultūros institute, bet tada dar apie trenerio ar kūno kultūros mokytojo specialybę negalvojo.
Su Šiaulių universiteto dėstytojais Stanislovu Norkumi, Ryčiu Alūzu ryšius palaiko iki šiol.
"Pasirodo Stanislovas Norkus, kai dar dirbo laikraštyje "Leninietis", iš manęs interviu ėmė. Kai įstojau į universitetą, jis man tai priminė. Aš jo iš tų laikų neprisimenu, o jis mane prisiminė", – šypsosi A. Gricius.
Mokykloje būsimajam jėgos sporto treneriui teko išbandyti ir stalo tenisą, ir futbolą, ir boksą. Daugiau kaip metus Šiauliuose pas trenerį Algį Ladietą lankė imtynes.
"Man patiko, ir dabar dar turiu svajonę pas Alvydą Tylenį nueiti ant kilimo pasivartyti, bet vis laiko nėra", – sako A. Gricius.
Tarnaudamas jūrų pėstininku kuršėniškis susipažino su Rytų kovomis. Grįžęs į Kuršėnus subūrė tada dar draudžiamos karatė būrelį. Žinių sėmėsi iš knygų, derino su jau turimais imtynių ir bokso įgūdžiais, patirtimi pasidalinti atvykdavo karatistai iš Kauno, kur ši sporto šaka buvo jau gana populiari.
Pasak A. Griciaus, kai karatė buvo pripažinta, lietuviai buvo vieni geriausių tarptautinėje arenoje. Kuršėnų karatistai ir dabar neblogai pasirodo Europos čempionatuose.
Vėliau kuršėniškis susidomėjo jėgos trikove.
"Tada dar mažai žinojau, kas tai yra. Pradėjom kelti štangas kartu su amžinatilsį Arvydu Švėgžda, dalyvauti varžybose, taip pat ir galiūnų, subūrėme stiprią komandą, Vytautas Augustauskas iš Šiaulių prisijungė, darydavom stiprius Ventos turnyrus su gerais prizais, patys dalyvaudavom Tarybų Sąjungos čempionatuose. Kuršėnai turi gilias jėgos trikovės tradicijas, visada turėjome gerų "jėgistų" ir iki šiol esame vieni iš lyderių Lietuvoje. Bendraujame su klubu "Žėrutis", bendras komandas darome, ta vienybė ir padeda nugalėti", – pasakoja A. Gricius.
A. Gricius ne tik treniruoja, bet dar ir pats varžybose dalyvauja – ir virvę traukia, ir svarstį kilnoja.
Užaugino dvi dukras, jas irgi pripratino prie sporto. Džiaugiasi pusantrų metų anūkėliu, kuris irgi atitapena pas senelį į sporto salę ir jau bando kelti kokį svarstį.
Kai varžybose pasakai, kad iš Kuršėnų, visi žino, kad mes ir virvę mokam traukti, ir svarsčius kilnoti.