Treneris lydėti vieno sportininko į varžybas negali?

Redakcijos archyvo nuotr.
Treneris Jonas Kemzura – vienas iš nedaugelio Šiaulių miesto sporto centruose dirbančių trenerių, kuris nesitaiksto, jeigu yra įsitikinęs, kad su juo elgiamasi neteisingai ir nesąžiningai.
Į redakciją kreipėsi Šiaulių sporto centro „Atžalynas“ laisvųjų imtynių treneris Jonas Kemzura. Treneris pasakojo, kad jam nebuvo leista lydėti sportininko į Lietuvos čempionatą, kuris praeitą savaitgalį vyko Panevėžyje. Sporto centro vadovybė motyvavo tuo, kad taip taupomos lėšos. J. Kemzura nesupranta, kokių papildomų išlaidų būtų turėjęs sporto centras.

Negalėjo lydėti auklėtinio

Balandžio 9 dieną Panevėžyje vyko Lietuvos Respublikos jaunimo moterų imtynių, laisvųjų imtynių ir graikų-romėnų imtynių čempionatai. Į jį iš Šiaulių vyko nemažas būrys jaunųjų sportininkų ir juos lydintys treneriai.

„Balandžio 2 dieną parašiau prašymą dėl vykimo į čempionatą, kur turėjo dalyvauti mano vienas auklėtinis. Nesulaukdamas atsakymo, paskambinau balandžio 7 dieną, tik tada atsiuntė atsakymą neišleisti manęs. Jokių argumentų nenurodė. Tą pačią dieną parašiau pakartotinį prašymą ir paprašiau argumentuoti, kodėl manęs nenori išleisti. Kitą dieną atsakė, kad negali siųsti trenerio, jei dalyvauja tik vienas sportininkas“, – situaciją pasakojo laisvųjų imtynių treneris J. Kemzura.

Sportininkas, žinoma, galėjo vykti į varžybas, už jį būtų buvęs atsakingas kitas treneris, į varžybas lydėjęs keturis savo sportininkus.

J. Kemzura pasakojo, kad auklėtinio mama, sužinojusi, kad jos vaiką lydės ne jį treniruojantis treneris, o kitas, atsisakė išleisti savo paauglį sūnų į varžybas.

„Pagrindinis motyvas, kodėl negaliu lydėti savo auklėtinio į varžybas, buvo lėšų taupymas. Tik nesuprantu, kokios lėšos yra taupomos. Autobusiukas bet kokiu atveju buvo skirtas, vietų jame buvo, maistpinigių už vykimą į varžybas neskiria, prašiau tik tą varžybų dieną pridėti prie mano kasmetinių atostogų, čia sporto centras irgi finansiškai nenukenčia“, – nesupranta tokių argumentų treneris.

J. Kemzura sako, kad jeigu penktadienį, kuomet vyko čempionatas, nebūtų turėjęs treniruočių sporto centre, būtų nuosavu automobiliu vykęs į varžybas palaikyti savo sportininko. Pabūgo praleisti užsiėmimus ir taip užsitraukti dar didesnę centro administracijos nemalonę.

„Kiekvienas treneris žiūri savo sportininkų, mano auklėtinis varžybose būtų buvęs vienas. Kas jį būtų palaikę, patarę, padėję psichologiškai nusiteikti kovai? Ir taip varžybų dėl karantino sumažėję, o ir į tas negalėjome išvykti dėl tokio akibrokšto“ – apmaudą dėl savo auklėtinio negalėjimo dalyvauti čempionate liejo J. Kemzura.

Vykti su vienu sportininku – neracionalu

Sporto centro „Atžalynas“ vadovo Giedriaus Snudaičio pozicija šiuo lausimu aiškiai išdėstyta atsakyme į J. Kemzuros prašymą.

„Įvertinęs ekonomines galimybes, racionalų biudžeto panaudojimą bei sporto ugdymo organizavimo būtinumą, sporto centras informuoja, kad Jūsų (...) prašymų 2021-04-09 išleisti į Lietuvos laisvųjų imtynių jaunimo čempionatą su vienu sportininku ir dirbtą laiką kompensuoti pagal DK 144 str. nuostatas, vadovaujantis protingumo, teisingumo bei proporcingumo principais, neturi jokio pagrindo tenkinti.

Sporto centras taip pat pažymi, kad Jūsų nevykimas į varžybas nesudaro ir negali sudaryti jokių kliūčių kartu su paskirtais atsakingais treneriais vykti į varžybas ir jose dalyvauti Jūsų treniruojamam sportininkui bei siekti rezultatų, o Jums, kaip treneriui, priklausomai nuo sportininko pasiektų rezultatų įgyti aukštesnę trenerio kvalifikacinę kategoriją.

(...) Sporto centras atkreipia Jūsų dėmesį ir į tai, kad Jums su vienu treniruojamu sportininku išvykus į varžybas, nebus vykdomas sportinio ugdymo procesas likusiems šešiems Jūsų treniruojamiems sportininkams, ką Jūs ir pats nuolatos savo teikiamuose raštuose sporto centrui akcentuojate, kad fizinis pasirengimas turi būti lavinamas nuolat, nedarant pertraukų“, – rašoma atsakyme, atsiųstame J. Kemzurai likus dienai iki čempionato.

Sprendžia sporto centras

Komentuodamas situaciją Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas nedaugžodžiavo.

Paklaustas, negi treneris tikrai negali į varžybas lydėti vieno auklėtinio, G. Jasiūnas sakė, kad trenerių darbo sąlygas nustato darbdavys – šiuo atveju sporto centras „Atažalynas“.

Galbūt sporto centrams nepakanka savivaldybės finansavimo, jeigu tenka taupyti tokiais būdais?

„Nagrinėjamas atvejis, ko gero, neturi tiesioginio ryšio su sporto rengimo centrų finansavimo lygiu. Bet kokiu atveju, visos įstaigos turi elgtis racionaliai su skirtų savivaldybės asignavimų panaudojimu“, – sakė G. Jasiūnas.

Taip pat sporto skyriaus vedėjas pažymėjo, kad dėl minėto atvejo Savivaldybė yra gavusi skundą, kurį šiuo metu nagrinėja. „Išnagrinėjus situaciją, bus galima pakomentuoti plačiau apie visas aplinkybes“, – žadėjo G. Jasiūnas.