Taršos šaltiniu susidomėjo Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai

Šiaulių apskrities VPK nuotr.
Įtariama, kad į gamtą per dvejus metus galėjo būti išleista beveik 19 tūkstančių kubinių metrų neišvalytų gamybinių ir buitinių nuotekų.
Kovo 31-osios rytą Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kartu su aplinkosaugos specialistais ir ugniagesiais-gelbėtojais atliko kratą vienoje uždarojoje akcinėje bendrovėje, kurios veikla – pagrindinio ekologiškai švarių degalų komponento – iš rapsų išgautų riebalinių rūgščių metilo esterio, gamyba.

Minėta Mažeikiuose registruota įmonė pareigūnų akiratyje atsidūrė praėjusių metų pabaigoje, kai buvo gautas Aplinkos apsaugos departamento raštas, kuriame buvo pateikti duomenys, keliantys įtarimą dėl galimo aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimo. Įžvelgus nusikalstamos veikos požymius, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Aplinkosaugininkai, atlikdami planinį šios įmonės taršos mokesčių patikrinimą, surinko duomenų, kad bendrovė nuo 2018 metų, įtariama, nesilaikė Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo, nebevalė buitinių ir gamybinių nuotekų, o jas perdavė nuotekų tvarkytojams.

Be to, buvo pastebėtas duomenų nesutapimas. Kiekvienais metais didėjančios įmonės gamybos apimtys, taip pat augantis požeminio vandens sunaudojimas ir gamybinių bei buitinių nuotekų sumažėjimas bei paviršinių nuotekų išleidimo į aplinką padidėjimas buvo pagrindas prielaidai, jog įmonė neteisėtai ir slapta per lietaus nuotekų išleistuvą leidžia neišvalytas buitines ir gamybines nuotekas.

Nuo 2018 metais įmonės išleistas lietaus nuotekų kiekis, užfiksuotas debitomačiu, buvo ženkliai didesnis, lyginant su nustatytu kritulių kiekiu. Pareigūnai įtaria, kad į gamtą 2018–2019 metais galėjo būti išleista beveik 19 tūkstančių kubinių metrų neišvalytų gamybinių ir buitinių nuotekų, jas leidžiant kaip lietaus nuotekas.

Kratos metu įmonėje buvo įvertinta nuotekų tvarkymo sistema bei įranga, paimti nuotekų mėginiai bei dokumentai, turintys reikšmės nusikalstamos veikos tyrimui.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūra, o tyrimą atlieka Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos tyrėjai.

Bendrovei gali būti numatoma ne tik baudžiamoji atsakomybė, bet ir didžiulės mokestinės prievolės – didesnio tarifo mokesčiai ir aplinkai padarytos žalos atlyginimas.