
Naujausios
Vienas iš šešeto įtartas dar ir vaiko pirkimu ar pardavimu, o dar vienam – pateikti kaltinimai dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo bei pasipriešinimo policijos pareigūnams.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus informacijos apie galimą prekybą žmonėmis. Tyrimo metu nustatyti penki atvejai, kai 17–28 metų vyrai buvo verbuojami ir vežami į Vokietiją bei Nyderlandus nusikalstamai veikai daryti.
Du viename kieme užaugę tauragiškiai su vienu Raseinių gyventoju susipažino Nyderlandų kalėjime. Nors jų keliai po to išsiskyrė, tačiau grįžę į Lietuvą jie rado bendrų tarpusavio interesų. Ir tie interesai buvo susiję su nusikalstama veika.
Tyrimo duomenimis, buvo ieškoma vyrų, kurie iš užsienio parvarytų vogtus automobilius. Nusikaltimų organizatoriai atvykdavo į pažįstamų asmenų namus ar susitikdavo su jais netoli jų gyvenamosios vietos. Daugeliui jų už parvarytą automobilį buvo žadamas 500 eurų atlygis. Ar verbuojamieji turi įgiję teisę vairuoti automobilį, nelabai rūpėjo.
Buvo atvejų, kai prie pavogto automobilio vairo sėdo vairuotojo pažymėjimo neturintis asmuo ir pakelyje automobilį apgadino. Už tai jam nebuvo sumokėtas žadėtasis atlygis, o tik jo dalis.
Nusikalstamai veikai verbuojami asmenys buvo iš lengvai pažeidžiamų žmonių rato. Kaltinamųjų taikiklyje atsidūrė socialinių įgūdžių stokojantys asmenys, neretai ir nepilnamečiai, kurių materialinė padėtis buvo sunki.
Kartais užverbuotiesiems vaikinams buvo sakoma teisybė, kad teks parvairuoti vogtą automobilį, kartais tas faktas nutylimas, o kartais naudojama apgaulė ir siūloma vykti į užsienį uždarbiauti statybose.
Nepilnametis, kuriam buvo pasiūlyta parvairuoti iš Vokietijos automobilį, tačiau sąmoningai nesakoma, kad jis bus vogtas, sužinojęs teisybę, atsisakė sėsti prie pavogtos transporto priemonės vairo ir iš Vokietijos grįžo su kitu lietuviu, sėdėdamas keleivio vietoje.
Įtariama, kad nuo 2014 metų rugsėjo iki 2016 metų balandžio mėnesio vieni kaltinamieji ieškodavo ar verbuodavo aukas, kiti kartu važiuodavo į užsienį ar koordinuodavo nusikaltimų veiksmus.
Didžioji dalis į svečią šalį išvežtų vaikinų, neturėdami, kur trauktis, automobilius parvairuodavo į Lietuvą. Vienas jų kelionę baigė Lenkijoje, nes buvo sustabdytas pareigūnų, kitas policijai įkliuvo netoli Kauno.
Tyrimo duomenimis, už parvarytus automobilius buvo sumokama tik maža dalis žadėtos sumos arba visai neatsiskaitoma. Kai kurie vyrai į užsienį būdavo verbuojami po kelis kartus.
Už prekybą žmonėmis Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą nuo dvejų iki dešimties metų, o už vaiko pirkimą ar pardavimą – nuo trejų iki dvylikos metų.