Šiaulių ligoninės vadovai atsipirko atidėtomis kalėjimo bausmėmis

Redakcijos archyvo nuotr.
Ilgametis Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius pripažintas kaltu.
Šiaulių apygardos teismas buvusį Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinį direktorių 72 metų Petrą Simavičių pripažino kaltu dėl kyšininkavimo, piktnaudžiavimo ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo veikiant organizuotoje grupėje ir skyrė subendrintą pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmę, atidedant jos vykdymą trejiems metams. Kaltais pripažinti ir P. Simavičiaus bendrininkai.

Teismo verdiktas: kalti visi

Trečiadienį paskelbtu nuosprendžiu buvęs vadovas P. Simavičius penkeriems metams prarado teisę dirbti vadovaujamą darbą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir kitose valstybės ar savivaldybės institucijose, įstaigose ar įmonėse.

Šios ligoninės Strateginio valdymo skyriaus buvusią direktorę 58-erių Aušrelę Šalkauskienę bei buvusį Infrastruktūros direktorių 61 metų Vygentą Jocių teismas pripažino kaltais dėl piktnaudžiavimo ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo.

Teismas A. Šalkauskienei skyrė subendrintą dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant dvejiems metams, be to, trejiems metams atėmė teisę dirbti vadovaujantį darbą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir kitose valstybės ar savivaldybės institucijose, įstaigose ar įmonėse.

Kaltu pripažintam V. Jociui paskirta subendrinta pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė, vykdymą atidedant metams, taip pat dvejiems metams atimta teisė dirbti vadovaujamą darbą minėtoje ligoninėje ir kitose valstybės ar savivaldybės institucijose.

Teismas kaltu dėl papirkimo taip pat pripažino ir vienos individualios įmonės savininką R. J. Jankų, skirdamas jam pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant vieneriems metams. Kaip baudžiamojo poveikio priemonė, R. J. Jankui skirta 20 MGL įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Taip pat teismas priteisė konfiskuotinas sumas: iš P. Simavičiaus – beveik 60 000 eurų, iš A. Šalkauskienės – 15 000 eurų, iš V. Jociaus – 5 000 eurų.

Šis dar neįsiteisėjęs Šiaulių apygardos teismo nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Po teismo nuosprendžio nuteistas ir 60 tūkstančių eurų bauda nubaustas P. Simavičius nuosprendį žadėjo skųsti.

Veikta pagal schemą

Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai, metu surinkti duomenys leido pagrįstai įtarti, kad Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo sukurta lėšų pasisavinimo schema, kurioje dalyvavo buvęs Šiaulių ligoninės generalinis direktorius P. Simavičius, Strateginio valdymo skyriaus direktorė A. Šalkauskienė bei Infrastruktūros direktorius V. Jocius.

Tyrimo metu išsiaiškinta, kad kai kuriems ligoninės darbuotojams buvo skiriami priedai ir priemokos prie atlyginimų, tačiau juos gavę darbuotojai, vykdydami vadovų nurodymus, pastariesiems didžiąją dalį gautų pinigų atiduodavo. Taip 2010-2015 metais buvo pasisavinta ne mažiau kaip 68 686 eurų ligoninei priklausančių lėšų.

STT pareigūnai surinko duomenų ir apie tai, kad buvęs Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius 2005–2015 metais sistemingai iš R. J. Jankaus priimdavo kyšius, kurių bendra vertė siekia daugiau nei 11 000 eurų, už pastarojo įmonei palankius sprendimus dėl patalpų nuomos ritualinėms paslaugoms teikti ir mokamo mirusiųjų kūnų pervežimo.

R. J. Jankus nuteistas už tai, kad nuo 2005 metų kovo iki 2015 metų spalio pabaigos ligoninės P. Simavičiui davė 11 047 eurų kyšį už jo teisėtą veikimą ir neveikimą vykdant įgaliojimus.

Prokuroras prašė bausti griežčiau

Valstybinį kaltinimą šioje korupcijos byloje palaikęs prokuroras baigiamųjų kalbų metu prašė buvusiam ligoninės vadovui P. Simavičiui skirti ketverių metų laisvės atėmimo bausmę ir 750 MGL (28 245 eurai) dydžio baudą, o A. Šalkauskienei ir V. Jociui atitinkamai 600 MGL (22 596 eurai) ir 500 MGL (18 830 eurų) dydžio baudas.

Visiems trims kaltinamiesiems prokuroras prašė skirti baudžiamojo poveikio priemonę – penkeriems metams atimti teisę dirbti vadovaujantį darbą valstybės ar savivaldybės institucijose, įstaigose ar įmonėse.

Verslininkui R. J. Jankui prokuroras prašė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant dvejiems metams, bei baudžiamojo poveikio priemonę – 15 MGL įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.