Rasta granata gali sprogti bet kurią akimirką

Redakcijos archyvo nuotr.
Sprogmuo gali sprogti bet kada: jį palietus, nešant, atsitiktinai nuspyrus. Gyventojai, radę sprogmenį ar tik labai į jį panašų daiktą, privalo nedelsiant imtis visų atsargumo priemonių.
Pastarosiomis dienomis Šiaulių apskrities operatyviųjų tarnybų pareigūnai ir vėl, kaip dažną rudenį, vos ne kasdien sulaukia pranešimų apie randamus sprogmenis. Kol atvyksta išminuotojai, į radinio vietą saugumui užtikrinti nedelsiant išvyksta policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai. Vis dėlto pastebima, kad kai kurių gyventojų rastų sprogmenų keliamas pavojus nebaugina, o neatsargus elgesys – tik žingsnis nuo tragedijos.

Realus pavojus

Vien nuo spalio pradžios Šiaulių pareigūnams pranešta bene apie dešimtį rastų sprogmenų įvairiuose apskrities rajonuose.

Šiaulių rajone, Kuršėnuose, M. K. Čiurlionio gatvėje prie upės rastos trys 81 mm minosvaidžio minos – išminuotojai jas sunaikino Šilėnų karjere.

Akmenės rajone, Šapnagių kaimo laukuose rastas 75 mm artilerijos sviedinys – jis sunaikintas vietoje.

Radviliškio rajone, Linkaičių kaime, vykdant planinius išminavimo darbus, rasta II pasaulinio karo aviacinė bomba SC50 – ją Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo skyriaus specialistai sunaikino Stalmokų karjere.

Šiaulių rajone, Minkštakių kaimo laukuose rastus du II pasaulinio karo laikų artilerijos 75 mm sviedinius J. Vitkaus inžinerijos išminuotojai sunaikino vietoje.

82 mm artilerijos sviedinį, rastą Šiaulių rajone, Repšių kaime, išminuotojai sunaikino Šilėnų karjere.

Nepaisant to, kad laukuose ar kitose nuošalesnėse vietose rasti sprogmenys kelia rimtą pavojų aplinkiniams, kai kurie gyventojai neskuba apie tokius radinius pranešti pareigūnams ir leisti jų pavojingumą įvertinti išminuotojams.

44 metų Šeduvos gyventojas spalio 7 dieną dėl savo neatsakingo elgesio ne tik pats buvo atsidūręs pavojuje, bet grėsmingą situaciją sukūrė savo šeimai ir kaimynams.

Minėtos dienos pavakarę vyras Radviliškio rajono Puipių kaimo laukuose kasamąja kasė bulves. Darbą sutrikdė kažkas, įstrigęs kasamosios transporteryje. Vyras iš jo ištraukė ne akmenį, kaip tikėjosi, o granatą.

Nepaisant gresiančio pavojaus, žemdirbys bulviakasio nusprendė nestabdyti ir apie radinį specialiosioms tarnyboms nepranešė.

Darbus baigęs šeduvis, grįždamas namo, parsigabeno ir sprogmenį. Ir tik tada nusprendė apie radinį informuoti skubiosios pagalbos tarnybas.

Sulaukus pranešimo apie namuose padėtą granatą, tuoj pat saugumo tikslu buvo pradėta policinė priemonė „Skydas“, evakuoti visi keturbučio namo, kuriame vyras gyveno, gyventojai.

Į įvykio vietą buvo iškviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ Sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyriaus pareigūnai. Apžiūrėję radinį jie konstatavo, kad tai yra granatos korpusas be žiedo, su transportavimo kamščiu. Granata išvežta atlikti ekspertizę.

Grėsmingos situacijos neįvertinimas jau paženklintas ir tragedija. Prieš aštuonerius metus, 2014-aisiais, Kelmės rajone rastas ir paliktas bei sprogęs II pasaulinio karo sprogmuo nusinešė vyro gyvybę ir sužalojo jo dukrą.

Sprogmenį laukuose surado ir prie beržo pamiškėje paliko vietos gyventojai. Apie tai, kad aptiktas mirtinai pavojingas sprogmuo, niekam nebuvo pranešta. Kitas kaimo gyventojas atėjo įsileisti sulos, užkliudė čia buvusį sprogmenį ir žuvo.

Sprogmuo – į namus

Tragiškai pasibaigusi Kelmės rajono istorija tik per plauką nepasikartojo Šiaulių rajone. Policijos budėtojams paskambinta iš Tyrelkų kaimo, informuota apie rastas šešias minosvaidžio minas. Jos buvo rastos viename ūkyje.

Pasak ūkininko, minas jis rado ardamas laukus. Keturios jų kyšojo netoli miško esančiame lauke, o dvi jau buvo pargabentos į sodybos kiemą ir padėtos netoli ūkinio pastato. Minų sprogdikliai buvo pažeisti ir aplinkai grėsė realus pavojus.

Pareigūnams nesuvokiama, kodėl minas radę žmonės nekvietė policijos iš karto, o rizikuodami savo gyvybe jas nešiojo po sodybos teritoriją. Tokiais atvejais kyla ne tik grėsmė žmonių gyvybei, bet ir atsiranda teisinių problemų tai padariusiems žmonėms. Vadovaudamiesi šiuo metu galiojančiais teisės aktais, pareigūnai priversti pradėti ikiteisminį tyrimą, kad išsiaiškintų, ar prie namų gulėjusios minos – tikrai rastos laukuose, ar jos nėra iš kitur atgabentos, kiek laiko ir dėl ko jos buvo laikomos.

Nereikia rasto sprogmens ir patiems gabenti į policijos komisariatą. O tokių atvejų irgi būta.

Šiaulių pareigūnai prisimena neatsakingą trijų šiauliečių elgesį 2007 metais. Vėlyvą gegužės 9-osios vakarą Šiaulių miesto policijos komisariato pareigūnams atėjusieji ant stalo padėjo iš kišenės išsitrauktą F-1 tipo kovinę granatą, laimei, be sprogdiklio.

Vaikinai teigė granatą radę prie šaudyklos, į kurią buvo nuėję pašaudyti. Pasiėmę sprogmenį ir įsidėję jį į kišenę, jie visuomeniniu transportu važinėjosi po miestą: iš šaudyklos grįžo į namus ir tik tada nusprendė sprogmenį nunešti į policiją.

Auksinės taisyklės

Radę bet kokį sprogmenį žmonės negali jo liesti, būtina apie radinį nedelsiant pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Tolesnius veiksmus – saugumo užtikrinimo, specialaus plano paskelbimo, teritorijos aptvėrimo ir kitus – įvykdys policijos pareigūnai ir gelbėtojai. Tik pareigūnai gali įvertinti situaciją, užtikrinti saugumą ir priimti sprendimus, kaip su tuo sprogmeniu elgtis, kad nekiltų pavojus aplinkiniams.

Jokiu būdu nereikėtų sprogmens atsikratyti, numetant jį į kaimyno daržą ar nukišant į „saugią“ vietą kur nors pamiškėje ar po krūmu. Nešioti ir mėtyti daiktą, įtarus, jog tai – sprogmuo, yra labai neatsakinga ir nusikalstama, nes bet kurią akimirką gali driokstelėti sprogimas.

Susijusios naujienos