Gimnazija sukvietė savo vaikus

Gimnazija sukvietė savo vaikus

Gimnazija sukvietė savo vaikus

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje šeštadienį rinkosi ją baigę gimnazistai. Dalijosi prisiminimais, ieškojo savęs metraščiuose ir muziejaus nuotraukose. Kai kurie dovanojo gimnazijai savo išleistas knygas. Gimnazija su savo auklėtiniais ir pedagogais paminėjo 160-ąjį gimtadienį.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

alvydas@skrastas.lt

Knygos draugams ir mokyklai

Į gimnaziją plaukte plaukė šios mokyklos auklėtiniai. Susirinkusieji prisiminė mokytojus ir savo vaikiškas išdaigas. Gimtadienio proga suvažiavo nusipelnę Lietuvai žmonės, kadaise mynę gimnazijos laiptus, bėgdavę iš pamokų ir krimtę mokslo vaisius.

Civilinės aviacijos lakūnas Romualdas Račkauskas gimnaziją baigė 1954 metais. Jis 30 metų skraidino keleivius. Ore išbuvo per 16 tūkstančių valandų. Sovietmečiu jam vieninteliam iš lietuvių suteiktas nusipelniusio piloto vardas.

„Kosmonautu netapau, bet to ir nesiekiau. Buvau ketverių, kai mane dėdė nuvežė į Zoknių oro uostą. Pamačiau lėktuvus, uniformuotus pilotus. Nuo to laiko svajojau ir siekiau tapti lakūnu. Tuomet generolo Antano Gustaičio sukurtas lėktuvas “ANBO IV“ man buvo gražiausias“, — pasakojo R. Račkauskas.

Prie piloto priėjęs bendraklasis Alfredas Šimkus įteikė jam savo parašytą knygą „Laiko žingsniai“. “Čia sudėtas kelių Šiaurės Lietuvos rajonų kultūrinis gyvenimas“, — pristatė knygą jos autorius.

R. Račkauskas taip pat parašęs knygą, tik autobiografinę. Vieną jos egzempliorių padovanojo gimnazijos muziejui.

Koridoriuje tarp daugybės garsių žmonių buvo ir maestro Šiaulių garbės pilietis Saulius Sondeckis, pulkas esamų ir buvusių politikų, medikų, pedagogų, dailininkų ir kultūros veikėjų.

Linksmi ir skaudūs prisiminimai

Janina Narbutaitė ir Bronius Paulauskas — bendraklasiai. Ažiūrinėdami nuotraukas, jie prisiminė muzikos mokytoją Jeronimą Žitkevičių. „Praleisti choro pamoką buvo didžiulis nusikaltimas“, — pasakoja J. Narbutaitė.

B. Paulauskui patiko matematika: „Buvau geras matematikas. Savo vaikams padėjau spręsti uždavinius iki vyriausių klasių. Nieko neužmiršau iki šiol“.

Vienas vyriausių mokyklą aplankiusių žmonių — devyniasdešimtmetis istorijos mokytojas Aleksandras Bašys. Gimnazistas Jonas Tamulis užrašė jo prisiminimus. A. Bašys prisiminė lietuvių kalbos mokytoją Joną Adomaitį, kuris suformavo jo gyvenimo vertybes.

Muziejui — J. Krivicko vardas

Po mišių Šiaulių katedroje visi sugrįžo į gimnazijos muziejų, kuriam buvo suteiktas Jono Krivicko vardas. Lietuvių kalbos mokytojas J. Krivickas buvo gimnazijos metraštininkas, puoslėjęs šį muziejų.

Jonas Krivickas gimė 1929 metų kovo 16 dieną Šiauliuose. Amžino atilsio atgulė 2007 metų rugsėjo 13 dieną. Jis buvo ne tik mokytojas, bet ir kraštotyrininkas, Šiaulių miesto garbės pilietis, ekskursijų vadovas.

1950 metais baigė Šiaulių mokytojų seminariją. 1956 — neakivaizdžiai baigė Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą. Nuo 1967 metų J. Krivickas — Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokytojas. Jam suteiktas nusipelniusio mokytojo vardas.

Mokytojas J. Krivickas 1970 metais įkūrė mokyklos istorijos muziejų, kuriam vėliau buvo suteiktas Liaudies muziejaus vardas. Mokytojas parengė dvi knygas apie Juliaus Janonio gimnazijos istoriją.

GIMNAZISTAI: Buvę gimnazistai: (iš kairės) kultūros srities atstovas Alfredas Šimkus, maestro Saulius Sondeckis ir švietimietis Sigitas Saladžinskas. 

PRISIMINIMAI: Janina Narbutaitė ir Bronius Paulauskas prisiminė geriausius mokytojus ir mokyklą sukrėtusius įvykius. 

SUSUTIKIMAS: Buvę gimnazijos mokiniai daugiausiai būriavosi muziejuje, kuriam suteiktas J. Krivicko vardas.

LOBYNAS: Jaunas kraštotyrininkas Jonas Tamulis užrašėdevyniasdešimtmečio Aleksandro Bašio prisiminimus iš gimnazijos laikų. 

Autoriaus nuotr.