Gal Pakruojo knygyną pirks asilas su raudonais batais?

Gal Pakruojo knygyną pirks asilas su raudonais batais?

Gal Pakruojo knygyną pirks asilas su raudonais batais?

Vienintelio Pakruojo rajone knygyno privatizacijos reikalas pereina į kitą etapą: šią savaitę Pakruojo rajono savivaldybėje laukiami jo pirkėjai. Daug dešmtmečių veikęs knygynas pirmadienį bus parduodamas aukcione.

Pakruojo knygynas — pačiame miesto centre, geriausia vieta verslui, todėl šis privatizavimas gali virsti prichvatizavimu.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Ir pigu, ir patogu

Privatizuojamų objektų duomenų bazėje skelbiama, kad Pakruojo rajono savivaldybei priklausančio knygyno „Knyga visiems“ pradinė akcijų paketo pardavimo kaina — 156 tūkstančiai litų.

Tiek įkainota Pakruojo centre, verslui patogioje vietoje centrinėje miesto gatvėje, esanti įmonė, turinti 155 kvadratinių metrų patalpas.

Iškelta sąlyga, draudimas penkerius metus keisti įmonės veiklą. Tačiau žinoma, kad parduodamos knygos gali tilpti ir vienoje lentynoje ar sukrautos krūvoje ant stalo.

Apžiūrėti norinčiųjų neatsirado

Nuo gruodžio 1 dienos iki pirmadienio knygyno privatizacija suinteresuoti asmenys turėjo galimybę apžiūrėti prekę ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Tačiau noro pamatyti visų patalpų, „Šiaulių krašto“ žiniomis, nepareiškė nė vienas galimas privatizatorius.

Šį faktą patvirtino ir Pakruojo knygyno direktorė Laimutė Lukošiūnienė.

„Niekam nepasirodė įdomu susipažinti su privatizuojamu objektu, — sakė vadovė. — Manau, jei pirkėjas būtų iš šalies, gal būtų atėjęs. Dabar gal savi...“

Galima manyti, kad knygynas potencialiausiems pirkėjams gerai žinomas.

Prieš privatizaciją

Nuo pat šios minties, gimusios beveik prieš trejus metus, pradžios Pakruojo rajono savivaldybės tarybos narys ir privatizavimo komisijos narys Gediminas Grybė prieštaravo Pakruojo simboliu tapusio knygyno, su kuriuo išaugo ištisos ne tik pakruojiečių, bet ir rajono gyventojų kartos, privatizavimui.

Politikas ir prieš kelerius metus, ir dabar, kai privatizavimo reikalai — pačiame įkarštyje, akcentuoja, kad UAB „Knyga visiems“ privatizacija sunaikins knygyną.

Anot G. Grybės, vienintelį knygyną rajone būtina išlaikyti, nes tai vienas iš svarbiausių kultūros objektų rajone. Nepaisant ir to, kad jis dirba nuostolingai (metinis nuostolis vos keli tūkstančiai litų).

— Argi maža objektų, kurie nėra naudingi finansiškai, bet vertingi moraliai ir dėl to juos verta išlaikyti, — retoriškai klausė Tarybos narys.

Viename iš rajono Tarybos posėdžių knygyno vadovė pateikė planą, kaip dar sumažinti knygyno išlaidas, kad tik jis išliktų Savivaldybės žinioje. Tačiau L. Lukošiūnienės siūlymas savivaldybės vadovai nesudomino.

Gal privatizuoti yra „prichvatizuoti“?

G. Grybė teigia, kad svariausią žodį „už knygyno privatizaciją“ tarė Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas ir administracijos direktorė Asta Jasiūnienė.

G. Grybės nuomone, būtent šie rajono Savivaldybės vadovai pernelyg aktyviai yrėsi privatizacijos link.

„Knygyno pardavimas man kelia abejonių, — tvirtino G. Grybė. — Jaučiu, kad privatizacija tampa “prichvatizacija“.

G. Grybė, privatizavimo komisijos narys, komisijos posėdžių metu nematęs nė vieno dokumento, liudijančio apie knygyno privatizaciją.

„Viskas daroma tyliai, apsiribojant tik minimalia informacija, — teigė politikas. — Kažkas labai susidomėjo tomis patalpomis. Ir tas kažkas yra iš rajono valdžios. Aš taip manau.“

Pakruojiečių akys krypsta į rajono valdžią. Esą keli strateginėje vietoje esančiu turtu suinteresuoti asmenys (arba suinteresuotųjų artimieji) sėdi ne kur kitur, o pačioje Pakruojo savivaldybėje, galbūt netgi administracijoje.

Pakruojyje kalbama, kad patalpose penkerius metus greta knygų būtų galima prekiauti gėlėmis arba verstis kokia kita veikla, o vėliau nepelningojo verslo išvis atsisakyti.

Asta Jasiūnienė, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė, „Šiaulių krašto“ paklausta, ar nežinanti, ką iš rajono vakdžios ar jų artimųjų galėtų dominti šis objektas, atrodė nustebusi.

„Nieko nežinau, — sakė A. Jasiūnienė. — Į mane asmeniškai niekas nėra kreipęsis. Jokių “pletkų“, kalbų ar net pasvarstymų nesu girdėjusi. Gal tai laki kažkieno vaizduotė?“

Direktorės teigimu, neseniai ji atlikusi trumpą apklausą ir išsiaiškinusi, kad pakruojiečiai vietos knygyne beveik neapsipirkinėja. Todėl esą ir apsispręsta, kad „verslu turi užsiimti verslo struktūros, o ne Savivaldybė“.

Nieko apie potencialius pirkėjus negirdėjęs ir vicemeras Romas Medzveckas: nei jis, nei jo žmona, nei vaikai pirkti knygyno neketina.

„Nesąmonė, — emocingai užtvirtino vadovas. — Nė minčių neturiu tokių ir nesu apie tai kalbėjęs nei blaivus, nei neblaivus.“

Jei R. Medzveckas sutiktų tą žmogų, kuris skleidžia gandus, kad knygyną privatizuoti sumanė kažkas iš valdžios, sako išvadintų jį asilu su raudonais batais.

PRIVATIZACIJA: Pakruojo knygyno privatizacija kelia daugybę klausimų ir apaugo gandais. 

UŽTIKRINIMAS: Vicemeras Romas Medzveckas tvirtina, kad „nei blaivus, nei neblaivus“ nemanė dalyvauti knygyno privatizacijoje.

PRICHVATIZACIJA: Pakruojo rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Grybė įtaria, kad knygyno privatizavimu suinteresuoti asmenis, gali jį „prichavatizuoti“. 

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

TYRIMAS: Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Jasiūnienė sakė pati atlikusi tyrimą ir nustačiusi, kad pakruojiečiai knygas pirka kitur.

Jono TAMULIO nuotr.