Ambulatorija žmones nuodija dūmais

Ambulatorija žmones nuodija dūmais

Ambulatorija žmones nuodija dūmais

Radviliškio rajono Šiaulėnų miestelio ambulatorija jau antrą kūrenimo sezoną dūmais nuodija ir savo pacientus, ir tame pačiame pastate įsikūrusių įstaigų darbuotojus bei jų klientus, ir name gyvenančius žmones. Vietinė valdžia — seniūnija — teigia esanti bejėgė padėti dėl tokios situacijos į ją besikreipiantiems žmonėms, o Savivaldybės atsakingi darbuotojai tikina apie šią šiaulėniškių problemą nieko nežinoję.

Jadvyga BUIVYDIENĖ

Mokestis ambulatorijai — už dūmus?

Maždaug apie pietus pravėręs Šiaulėnų ambulatorijos pastato duris, pasijunti tarsi patekęs į netvarkingą katilinę su nesandaria krosnimi. Patalpose dūmų tiek, kad jie lyg šydas trukdo aiškiai matyti žmones. Nuo dūmų ima perštėti akis, jie skverbiasi į kvėpavimo takus, grasindami pakenkti savijautai ir sveikatai.

Pirmajame pastato aukšte įsikūrusios vaistinės durys atviros. Vaistinės darbuotoja Genovaitė Gabrilaitienė sako prie atvirų durų esanti priversta dirbti kasdien — patalpa nebeišsivaduoja nuo dūmų. Jų prisigėrė sienos ir baldai, darbuotojų drabužiai ir visa, kas yra patalpose. Tokio kvapo, pasak G. Gabrilaitienės, nebeapsikenčia ir vaistinės lankytojai, kurių kasdien su receptais ar be jų ateina maždaug 40.

G. Gabrilaitienei antrina Grinkiškio kredito unijos Šiaulėnų filialo, įsikūrusio Šiaulėnų ambulatorijos pastate ir už šildymą, kaip ir vaistinė, mokančio ambulatorijai, darbuotoja Monika Šimkutė.

„Kai galva apsunksta nuo dūmų, baiminuosi, kad nepadaryčiau klaidų skaičiuodama pinigus ar dirbdama kitus darbus, — sako M. Šimkutė. — Lankytojai ateina ir skuba kuo greičiau išeiti iš kabineto, kuriame nėra kuo kvėpuoti. O man reikia dirbti visą darbo dieną“.

Pastato antrajame aukšte gyvenanti ir su vyru tris mažamečius vaikus auginanti Samanta Kareivienė sako, kad jų bute neretai dūmų prisirenka tiek, jog kambariuose nuo grindų iki lubų tvyro debesis.

Neseniai, pamiegoję tokiame kambaryje, jaunos šeimos visi trys vaikai — ketverių, dvejų metukų ir dešimties mėnesių — ėmė vemti. S. Kareivienė pagalbos puolė ieškoti tokioje pat uždūmintoje vaistinėje ir sako neabejojanti, kad vaikai apsinuodijo dūmais.

Seniūnas — iš kitos „respublikos“

Į rūsyje esančią katilinę, kuri šildo ambulatoriją, vaistinę ir Kredito uniją, patekti nėra paprasta: per dūmus sunku nepasiklysti koridoriaus labirintuose. Pati katilinė pilna tokių sodrių dūmų, kad net nesimato, kurioje vietoje stovi pečius.

Įjungus apšvietimą, pavyksta įžiūrėti: kampe stovinčio pečiaus viršus prislėgtas betono luitu (gal dėl sandarumo?), iš pečiaus be perstojo kamuoliais veržiasi tamsiai pilki dūmai.

Katilinėje ar greta esančiose patalpose, kur sukrautos šlapios malkos bei durpių briketai, nėra jokio žmogaus, kuris prižiūrėtų, kaip pečius kūrenasi.

Ambulatorijos pastate veikiančių įstaigų darbuotojai, taip pat šiame pastate gyvenantys žmonės primena: jie ne kartą kreipėsi į seniūną, į ambulatorijos vadovę, prašydami pasirūpinti, kad kūrenimo sezono metu žmonės nebūtų nuodijami dūmais, tačiau būklė nepasikeitė.

Apie galimą pagalbą dūmais nuodijamiems šiaulėniškiams paklaustas Šiaulėnų seniūnas Vitas Tutkus „Šiaulių kraštą“ pirmiausia patikino, jog tai — ne jo problema. Esą yra ambulatorijos vadovė, ji viskuo ir turi pasirūpinti.

„Ambulatorija ir seniūnija yra atskiros “respublikos“, jų atskiros piniginės“, — savo abejingumą šiaulėniškių problemoms grindė seniūnas V. Tutkus.

Pažadai

Savivaldybės Turto ir vietinio ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Pranevičius teigia, jog Savivaldybė iki šiol nežinojo apie tai, kokius vargus šiaulėniškiai vargsta dėl ambulatorijos šildymo.

E. Pranevičius prisiminė istoriją, kai ankstesnysis ambulatorijos vadovas nesutiko šildyti viso medicinos įstaigos pastato, kadangi jame veikia ir kitos dvi įstaigos.

Tada buvo sutarta: ambulatorija šildys vaistinę bei Kredito uniją, bet dvi pastarosios ambulatorijai už šildymą mokės. O Šiaulėnų seniūnas sutikęs, kad ambulatorijos pečių kūrentų tas pats kūrikas, kuris jau rūpinasi ir seniūnijos bei kultūros namų šildymu.

„Jei situacija tokia, reikės baigti žaidimą, kai patalpas kūrena vieni, o malkas perka kiti, — “Šiaulių kraštui“ sakė E. Pranevičius ir pridūrė, kad šis reikalas bus sprendžiamas su seniūnu ir ambulatorijos vadove.

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio vyresniojo inspektorius Donato Stakvilevičiaus teigimu, ambulatorijos pečius rūksta dėl labai suprantamų priežasčių: kūrenama nekokybišku kuru — šlapiomis drebulės nuopjovomis bei nekokybiškomis durpėmis. Taip pat gali būti, jog neapšiltintas metalinis kaminas yra nevalytas, jis gali būti visiškai užakęs.

Tokią išvadą specialistas padarė, apsilankęs ambulatorijos katilinėje.

D. Stakvilevičius užtikrino, kad ambulatorijos vadovybė bus įpareigota pašalinti priežastis, dėl kurių kūrenant patalpos paskęsta dūmuose ir kelia pavojų žmonių sveikatai.

***

Kol korespondencija buvo rengiama spaudai, situacija Šiaulėnų ambulatorijoje šiek tiek pasikeitė: dūmų sumažėjo. Tačiau šiaulėniškiai baiminasi, kad tai — laikina, kadangi esminių pertvarkymų dar nebuvo.

Autorės nuotr.

 

PRIEŽASTIS: Metalinis neapšiltintas ir nežinia kada valytas ambulatorijos katilinės kaminas gali būti viena iš priežasčių, dėl ko nuolat rūksta pečius ir dūmais nuodijami žmonės.

VARGAI: Pastate, kuriame veikia ambulatorija, gyvenanti ir su vyru tris mažamečius vaikus auginanti Samanta Kareivienė sako, kad dūmais kasdien kvėpuojantys jos vaikai ėmė dažnai negaluoti.

VAISTINĖ: Vaistininkė Genovaitė Gabrilaitienė (kairėje): „Į vaistinę atėję žmonės skuba kuo greičiau išeiti. Nė vienas nenori kvėpuoti dūmais“. Dešinėje — Grinkiškio kredito unijos Šiaulėnų filialo darbuotoja Monika Šimkutė. 

 

AMBULATORIJA: Šiaulėnų ambulatorijos pastatas visas prisigėręs dūmų. 

POZICIJA: Šiaulėnų seniūnas Vitas Tutkus įsitikinęs, kad jam nepriklauso rūpintis, kas vyksta miestelio ambulatorijoje, kadangi tai — „atskira respublika“.

KOMENTARAS

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas KAMENECKAS:

— Žmonėms, nuolat būnantiems uždūmintose patalpose, kyla rimtų pavojų sveikatai. Tokiems žmonėms gresia susirgti bronchitu, plaučių ligomis, alergijomis.

Egzistuoja tikimybė, jog smarkiai uždūmintose patalpose nuolat būnantys žmonės gali apsinuodyti smalkėmis.

Jei laiku nesuteikiama pagalba apsinuodijusiam smalkėmis žmogui, jis gali ir numirti.

Ypač pavojinga dūmais, smalkėmis apsinuodyti vaikams.

Redakcijos archyvo nuotr.