ŽIV nėra tik didmiesčių liga

ŽIV nėra tik didmiesčių liga

ŽIV nėra tik didmiesčių liga

Šiaulių apskrityje suskaičiuoti 73 ŽIV infekuotieji asmenys, tačiau rajonų savivaldybių gydytojai tikina, kad rajonuose jų negyvena — esą tik didžiuosiuose miestuose. Infektologai tvirtina, kad tai — klaidinga nuomonė.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Slėptis — kasdienybė

Iš nedidelio miestelio kilęs, tačiau į kitą miestą išvažiavęs gyventi ir dirbti 13 metų ŽIV infekciją nešiojantis Remigijus (vardas pakeistas) prisipažino, kad su paslaptimi gyventi nedideliame miestelyje — neįmanoma. Šypteli, kad pirmiau „užplaks pikti liežuviai, negu įveiks liga“.

„Žinių apie šią ligą kaimo ar nedidelių miestelių žmonės turi minimaliai, liga prilygsta marui ar raupsams. Prisipažinti, kad sergi prilygtų viešam nulinčiavimui ir nesvarbu, kaip užsikrėtei šiuo virusu“, — pasakojo vyras.

Vyras patikino, kad sergančiųjų apskrities miestų rajonuose tikrai yra, tačiau jie bijo visuomenės ir, pagalbos prašyti nei į Savivaldybę, nei pas gydytojus tikrai neitų — važiuotų į kitus miestus. Nemaža dalis jaunesnių infekuotųjų, dėl požiūrio ir galimybių ribotumo išvažiavo gyventi į užsienį, sostinę ar kitus miestus.

Bijo paliesti durų rankeną

AIDS centro duomenimis, Akmenės rajone registruoti 4 ŽIV infekuotieji asmenys, o rajono savivaldybės gydytoja Ramutė Embavičienė įsitikinusi, kad žmonės su šia diagnoze gyvena dideliuose šalies miestuose, esą skelbiami skaičiai neatspindi tiesos — ligoniai tik pristato oficialią gyvenamosios vietos registraciją.

Skelbiama, kad Radviliškyje yra 6 žmogaus imunodeficito viruso nešiotojai. Vitalija Kungienė, Radviliškio rajono savivaldybės gydytoja patikino, kad savivaldybė negauna apie tai jokių duomenų. Mano, kad realūs sergančiųjų skaičiai nežinomi, tačiau neteigia, kadsergančiųjų rajone nėra.

„Prieš dešimt metų klausiau, gal mums reikėtų pasirūpinti jais, ištirti, kažką duoti, pagelbėti, tai liko be atsako. Žmonės neina tirtis. Tiriasi tik tie, kurie nėra užsikrėtę, o rizikos grupės žmonės neateina. Išaiškinami tik kai patenka į izoliatorius, kalėjimus, o kokie pareina iš įkalinimo įstaigų — neaišku“, — sakė specialistė.

Savivaldybės gydytoja pastebi, kad visuomenė dar nėra subrendusi priimti ŽIV sergantį žmogų. Pasakojo, kad viename kaime buvo atvejis, kai ŽIV infekuotąjį žmogų kaimynai apeidavo ratu, net bijodavo paliesti jo namų durų rankeną.

„Jei dideliuose miestuose apie tai yra daugiau žinoma, tai mažesniuose dar labai trūksta informacijos, žmonės bijo“, — patikino gydytoja.

Paslaptis nusinešama į kapus

Naujosios Akmenės ligoninės gydytoja dermatologė Irena Vorevičienė pasakojo, kad prieš keletą metų organizuodavo nemokamų tyrimų dėl ŽIV, tačiau sulaukdavo tik vieno kito savanorio.

„Prieš kelis metus girdėjau, kad mirė jaunas žmogus, sirgęs ŽIV. Sužinojome apie tai tik po jo mirties. Mūsų mažas miestelis, visi apie visus viską žino, todėl tokia diagnozė saugoma tyloje. Žmonės dar valdo didelė baimė ir visi galvoja, kad sirgti gali bet kas, tik ne jis“, — tikino gydytoja.

Joniškio savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Eglė Damalakaitė sakė žinanti tik apie vieną ŽIV atvejį jų rajone, jis diagnozuotas pernai. Ligonis išvyko gyventi ir gydytis į kitą miestą. Patikino, kad sergančiųjų daugiau rajone nėra.

„Skaitomos moksleiviams paskaitos apie ŽIV grėsmę, užsikrėtimo būdus, kiekvienais metais AIDS diena paminima renginiais. Bendruomenė šviečiama“, — mano E. Damalakaitė.

Rajonuose infekuotųjų yra

Šiaulių apskrities ligoninėje ŽIV infekuotų žmonių gydymas — įprastas darbas, jų atvyksta konsultuotis, tęsti ar koreguoti gydymą. Suaugusiųjų infekcijų skyriaus vedėjas Aidas Kaušas sako, kad infekuotų žmonių atvyksta iš visų apskrities rajonų.

„Tokių ligonių yra visur. Tikrai atvyksta ligonių ir iš nedidelių miestelių. Ligos baimės dar yra. Nežinau, kodėl pavyzdžiui, hepatito C niekas neaktualizuoja, o ŽIV uždėta tokia didžiulė karūna“, — stebėjosi gydytojas.

Šiais metais, pasak A. Kaušo, užsikrėtusių ŽIV buvo tik keli atvejai, ne daugiau negu pastaraisiais metais, gal net šiek tiek mažiau. Žmonės užsikrečia daugiausia lytiniu keliu bei vartodami intraveninius narkotikus. Išsitirti dėl viruso žmonės pageidauja tik anonimiškai ir dažniausiai iš rajonų važiuoja į didesnius miestus.

Epidemiologinė situacija Lietuvoje

Iki šių metų lapkričio 1 dienos viso ŽIV atvejų užregistruota — 1376; iš viso AIDS atvejų — 180;

ŽIV infekuoti 1165 vyrai ir 211 moterys;

Šiaulių apskrityje infekuoti 73 asmenys;

Šiaulių miesto savivaldybėje 48;

Šiaulių rajono savivaldybėje 10;

Akmenės rajono savivaldybėje 4;

Joniškio rajono savivaldybėje 3;

Kelmės rajono savivaldybėje 1;

Pakruojo rajono savivaldybėje 1;

Radviliškio rajono savivaldybėje 6.

* Lietuvos AIDS centro duomenys

SITUACIJA: Šiaulių apskrityje, naujausiais duomenimis, yra 73 ŽIV atvejų. Iš viso Lietuvoje — 1376 ŽIV ir 180 AIDS atvejų.

EPA-ELTA nuotr.

IŠSKIRTINUMAS: „Nežinau, kodėl pavyzdžiui, hepatito C niekas neaktualizuoja, o ŽIV uždėta tokia didžiulė karūna“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Suaugusiųjų infekcijų skyriaus vedėjas Aidas Kaušas.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.