Virusas grasina vėžiu

Virusas grasina vėžiu

Virusas grasina vėžiu

Lytiniu keliu plintantis Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) turi apie 300 rūšių, tačiau kelios iš jų sukelia gimdos kaklelio vėžį. Gydytoja ginekologė Jūratė Kazlauskienė prisiminė, kad jauniausia pacientė, kuriai teko pasakyti šią diagnozę buvo sulaukusi vos 23 metų.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

— Kas yra Žmogaus papilomos virusas?

— Tai lytiniu keliu plintantis virusas, kuriuo dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu. Šio viruso rūšių suskaičiuojama apie 300, tačiau 16, 18, 45 ir 31 tipo virusai yra onkogeniai — sukelia apie 80 procentų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Randami pakitimai gimdos kaklelyje, makštyje, išoriniuose lytiniuose organuose. Jei virusas žemo patogeniškumo, jis žmogaus organizme gyvena nesukeldamas didesnių nepatogumų.

— Ar tik lytiniu keliu užsikrečiama šiuo virusu?

— ŽPV — lengvai plintantis virusas, tačiau juo galima užsikrėsti ir liečiantis užkrėstoms odos ar gleivinės sritims, glamonių metu su viruso nešiotoju. Išvengti šio viruso sunku, net ir turint tik vieną partnerį. Užsikrėsti gali ir vyrai, ir moterys. Riziką didina ankstyvas lytinis gyvenimas, dažnas seksualinių partnerių keitimas, didelis gimdymų skaičius, rūkymas, susilpnėjusi imuninė sistema.

— Kokie simptomai jaučiami užsikrėtus?

— Simptomų nejaučiama. Virusas atrandamas tikslingai tiriant. Arba moters organizme jau atsiranda pokyčių, pavyzdžiui, gimdos kaklelyje atsiradusios „žaizdelės“, gali būti signalas. Moterys gali nieko nejausti ir jau pažengus gimdos kaklelio vėžiui. Nuo užsikrėtimo virusu praėjus 8— 10 metų pokyčių gali ir nebūti.

— Ar užsikrėtusios ŽVP moterys visada suserga gimdos kaklelio vėžiu?

— Nebūtinai. Tai jau priklauso nuo organizmo, imuninės sistemos, sveikatos būklės. Organizmas gali ir pats susidoroti su šiuo virusu. Sunku pasakyti, kokia reali užsikrėtusių moterų dalis gali susirgti vėžiu. Todėl ir daromi profilaktiniai onkocitologiniai gimdos kaklelio vėžio tyrimai nuo 25 metų.

— Ar moterys aktyviai tikrinasi dėl gimdos kaklelio vėžio?

— Rekomenduojame ir tikriname net jaunesnes nei 25 metų merginas. Mano praktikoje buvo atvejis, kai gimdos kaklelio vėžys buvo diagnozuotas 23 metų merginai.

— Ar gali moterys apsisaugoti nuo ŽPV?

— Geriausias apsisaugojimas nuo gimdos kaklelio vėžio yra periodiškas pasitikrinimas pas specialistą. Taip pat apsaugoti gali speciali vakcina. Lietuvoje šiuo metu patvirtintos dvi vakcinos, kurias moterys renkasi savanoriškai. Viena vakcina apsaugo nuo dviejų tipų ŽPV, kita vakcina apsaugo nuo keturių tipų. Tačiau geriausia skiepyti mergaites iki lytinio gyvenimo „debiuto“, kol jos nespėjo užsikrėsti virusu, nors vakcina skirta įvairaus amžiaus moterims. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad vakcina nuo viruso saugo apie 10 metų, tačiau yra nuomonių, kad ilgiau.

— Lietuvės moterys dar neskuba skiepytis, o kaip yra užsienyje?

— Skiepai nuo ŽPV užsienyje atsirado tuo pačiu metu kaip ir Lietuvoje. Tik kai kuriose šalyse dalis skiepo kainos kompensuojama. Pavyzdžiui, Prancūzijoje kompensuojama 70 procentų vakcinos kainos. Yra valstybių, kur tokia vakcina privalomai skiepijamos visos 9— 12 metų mergaitės. Mūsų šalyje taip pat jau aktyviau imama skiepyti mergaites. Buvo atvejis, kai skiepyti tėvas atvedė dukterį, nes mama mirė nuo gimdos kaklelio vėžio.

 

VIRUSAS: „Žmogaus papilomos viruso simptomai nejaučiami. Virusas atrandamas tikslingai tiriant“, — sakė gydytoja ginekologė Jūratė Kazlauskienė.

Jono TAMULIO nuotr.