Vienur — ramu, kitur — rekordinės eilės

Vienur —  ramu, kitur —  rekordinės eilės

Vienur — ramu, kitur — rekordinės eilės

Pacientė, eilėje laukianti sąnario protezavimo operacijos „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad jos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gali sulaukti tik po trejų metų. Moteris stebėjosi, kodėl Šiauliuose eilės rekordinės?

„Sumažinti laukiančiųjų eilę, kol kas sudėtinga“, — sako Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas Robertas Mikalauskas.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Prašymų gausėja

Ligonių, kuriems reikia sąnarių protezavimo operacijos, daugėja. „Šiauliuose vien klubo sąnario endoprotezavimo operacijos laukia apie 1500 pacientų ir tiek pat kelio sąnario protezavimui, o atliekama tik per 500, — pripažįsta traumatologas ortopedas Robertas Mikalauskas. — Įvairiose šalies ligoninėse eilės yra skirtingos. Šiaulių apskrityje mes vieninteliai atliekame tokias operacijas ir tik bendrame skyriuje kartu su traumatologija, kur dėl įvairių sužalojimų teikiama skubi pagalba. Tuo tarpu Panevėžyje, Klaipėdoje, Kaune, Vilniuje yra atskiri ortopedijos skyriai, kuriuose atliekamos vien tik sąnarių endoprotezavimo operacijos.“

Medikas sakė, kad ieško išeities, kaip sumažinti eilę: „Įdarbiname jaunus gydytojus ortopedus-traumatologus, ieškome galimybių praplėsti skyriaus patalpas, plečiame operacinių darbo apimtis“.

Gydytojas sako, jog pagal dabar galiojančią tvarką ligoniai gali rinktis gydymo įstaigą, kurioje minėtos eilės yra trumpiausios. Šiuo metu eilės nėra Šakių ligoninėje, neilgai tektų laukti Biržų, Plungės gydymo įstaigose. Galintiems patiems nusipirkti endoprotezą, eilėse laukti nebūtina. Vėliau ligonių kasa kompensuoja išlaidas pagal bazinę protezo kainą.

Operuoja ir jaunus, ir senus

Traumatologas ortopedas R. Mikalauskas sako, jog artrozė yra bene dažniausia liga, verčianti operuoti sąnarius. Artrozei prasidėjus, sumažėja kremzlės elastingumas — po fizinio krūvio ji nebeįstengia normalizuotis. Kremzlės audiniuose atsiradusiuose plyšiuose ilgainiui pradeda vystytis uždegiminiai procesai, sukeliantys skausmą. Šis skausmas ir atveja žmogų pas medikus.

Neretai sąnarius tenka keisti endoprotezais ir dėl traumų, kai nėra galimybės kitaip operuoti.

Didelį nerimą kelia nepagydoma ir vis jaunėjanti liga — reumatoidinis artritas.

„Jauniausias pacientas, sirgęs reumatodiniu artritu, kuriam teko pakeisti sąnarį tebuvo 18 metų. 26 metų jaunuoliui, dėl tos pačios ligos, pakeitėme visus keturis sąnarius“, — sakė R. Mikalauskas. Rečiau sąnarius tenka keisti dėl sunkių onkologinių ligų.

Laukia eilėje, bet operacijos atsisako

R. Mikalausko žodžiais, neretai žmonės, kelerius metus stovėję eilėje, atėjus ilgai lauktai akimirkai, linkę atidėti operaciją. Medikas įsitikinęs, jog apsisprendimą lemia ir šeimos gydytojų skubotas paciento siuntimas konsultuotis pas ortopedus neištyrus paciento detaliau, nepabandžius konservatyvaus gydymo būdo.

„Yra per 200 ligų, sukeliančių sąnarių skausmus, ir ne visada operacija gali padėti, — sako gydytojas. — Be to, reikia gerai įvertinti paciento amžių ir visas kitas gretutines ligas, nes neretai pasitaiko, kad sulaukus endoprotezo, negalima operuoti dėl kitų ligų“.

Užpildęs specialios formos prašymą Ligonių kasoms, kad skirtų jam nemokamą endoprotezą, žmogus pradeda gydytis. Jei skausmų priežastimi buvo kitos ligos, (dažniausiai stuburo), neretai gydymas būna veiksmingas, tad sulaukęs savo eilės, pacientas prašo atidėti endoprotezavimo operaciją arba visai jos atsisako.

„Tai nebūtų blogai, jeigu dėl norinčiųjų šiaip sau eilėje pastovėti, nenukentėtų tie pacientai, kuriems operacija iš tiesų labai reikalinga“, — sako gydytojas.

Pacientams, kuriems buvo atlikta endoprotezavimo operacija, pradedamos reabilitacijos procedūros ortopedijos-traumatologijos skyriuje, po to pacientai nukreipiami antriniam reabilitacijos etapui į paties paciento pasirinktą reabilitacijos įstaigą.

 

PRIEŽASTYS: Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas Robertas Mikalauskas vardijo ir objektyvias, ir subjektyvias priežastis, kodėl eilės sąnariams protezuoti yra tokios ilgos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.