Vėžio profilaktikai pinigų dar randama

Vėžio profilaktikai pinigų dar randama

Vėžio profilaktikai pinigų dar randama

Ir sunkmečiu Lietuvoje vykdomos trijų piktybinių navikų prevencijos programos. Šiaulių apskrities Onkologijos klinikos direktorė Loreta Rasutė Rezgienė sako: profilaktinių patikrinimų esmė — rasti ligą ikivėžinės stadijos.

Pirmoji grandis — šeimos gydytojas

— Priminkite, kokioms onkologinėms ligoms profilaktiniai patikrinimai šiuo metu padeda užkirsti kelią? — klausėme direktorės.

— Dėl gimdos kaklelio patologijos gali kreiptis 30— 60 metų amžiaus moterys, tyrimą reikia kartoti kas treji metai.

Ar nėra krūties vėžio, tikrinamos 50— 69 metų moterys, tyrimas kartojamas kas dveji metai.

Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvoji diagnostikos programa skirta 50— 75 metų vyrams, tyrimas kartojamas kas dveji metai.

— Ką reikia turėti einant pasitikrinti?

— Būti nurodyto amžiaus ir atsinešti šeimos gydytojo siuntimą. Norėčiau priminti, jog šeimos gydytojas turi žinoti, ką privalo siųsti tikrintis. Pavyzdžiui, gimdos kaklelio patologinė programa vykdoma 30— 60 metų amžiaus moterims. Vadinasi, šeimos gydytojas turi žinoti, kiek tokio amžiaus moterų yra ir visos jos turi gauti iškvietimą pasitikrinti.

Onkologinių susirgimų daugės

— Profilaktinių patikrinimų rezultatai rodo, kad ikivėžinių susirgimų daugėja. Skeptikai paklaustų: tai kam tikrintis?

— Susirgimų daugėja ir daugės, bet jie bus išgydomi arba gydomi ilgesnį laiką. Kuo geriau diagnozuojame, tuo geriau ligą išgydome, žmonės ilgiau gyvena. Patikrinimų esmė — mirtingumas turi mažėti.

Vėžys yra tokia pat liga, kaip ir aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas. Su vėžiu irgi gyvenama, svarbu rasti kuo ankstyvesnės stadijos ir greičiau išgydyti.

— Nemažai diagnozuota prostatos atvejų?

— Taip. Kol prostatos specifinio antigeno tyrimas buvo mokamas, jį darėsi mažiau vyrų. Pradėjus profilaktinius patikrinimus, sergamumas išaugo, bet mirtingumas nepadidėjo.

Ne visi navikai „pagaunami“

— Ar nekalbėsite su Sveikatos apsaugos ministerija, kad į nemokamų patikrinimų programą moterims būtų įtraukta ir kiaušidžių vėžio atrankinė patikra?

— Ne, nes nustatyta ir įrodyta, kokios programos pasiteisina mažinant mirtingumą. Taip pat įvertinama, ar programoms skirti pinigai pateisina rezultatą.

Kiaušidžių vėžio profilaktikos programos neturi nė viena pasaulio šalis ir įrodyta, kad šiai ligai ankstyvosios diagnostikos nėra ir ankstyvojoje, ikivėžinėje stadijoje kiaušidžių vėžio nustatyti neįmanoma.

Deja, yra tokių vėžinių susirgimų (pavyzdžiui, kasos, kepenų, tulžies pūslės), kurie niekada nebus įtraukti į profilaktines piktybinių navikų programas. Apskritai pasaulis pateisina tik dvi programas — gimdos kaklelio patologijos ir krūties vėžio.

— Jeigu moteriai neramu, ar ji gali atlikti mokamą kiaušidžių tyrimą?

— Visada. Bet kaip minėjau, tai nėra šimtaprocentinė garantija.

CITATA: „Jei moteris turi nusiskundimų, įtarimų ar jaučia nerimą, turi eiti apžiūrai pas gydytoją onkologą.

ŽINIA: Šiaulių apskrities Onkologijos klinikos direktorė Loreta Rasutė Rezgienė turi gerą žinią — į piktybinių navikų patikrinimų programas bus įtrauktas ir storosios žarnos vėžys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.