Vaistinių pilna, bet naktinės – nėra

Vaistinių pilna, bet naktinės – nėra

Vaistinių pilna, bet naktinės – nėra

Šiauliuose jau kelerius metus naktį nedirba jokia vaistinė. Valdininkai ir vaistininkai tikina, kad ji nereikalinga. Greitosios medicinos pagalbos medikai, gelbstintys žmones visą parą, mano, kad naktį vaistinė labai reikalinga.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Naktį priversti kankintis

Prie Šiaulių centrinio turgaus veikiančios stambaus tinklo vaistinės darbuotojos „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad naktimis nebedirba daugiau kaip trejus metus. Tai buvusi paskutinioji Šiaulių vaistinė, dirbusi ir teikusi žmonėms pagalbą ir naktimis.

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė nedvejoja: naktį privalo dirbti bent viena vaistinė Šiauliuose.

„Važiuojame naktimis pas ligonius ir turime išklausyti galybę priekaištų, kodėl Šiauliuose naktį negalima nusipirkti vaistų. Mes skėsčiojame rankomis, duodame tabletę iš to, ką patys vežiojamės“, — sakė E. Kukaitienė.

Greitosios medicinos pagalbos felčerės receptus gali išrašyti tik keliasdešimties pavadinimų vaistams, kuriuos ir taip galima įsigyti be recepto.

„Ligoninės Priėmimo skyriuje gydytojai išrašo visus receptinius vaistus, tačiau jų iki ryto nėra kur Šiauliuose nusipirkti. Nereti atvejai, kai gydymą būtina pradėti nedelsiant, o ne sulaukus ryto. Žmogui be vaistų gali dar labiau pablogėti, tačiau yra priverstas kankintis iki ryto“, — sakė greitosios vadovė.

Savivaldybė nieko nebedaro

Savivaldybės yra atsakingos už vaistinių tinklo išdėstymą taip, kad gyventojai būtų aprūpinti vaistais. Šiaulių savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienė į klausimą, kodėl Savivaldybė nepasirūpina, kad Šiauliuose vėl atsirastų bent viena naktinė vaistinė, paaiškino, kad Savivaldybė neturi 300 tūkstančių litų, reikalingų dotuoti tokiai vaistinei.

Pavyzdžiui, Klaipėdoje naktinė vaistinė veikia, tačiau už aptarnavimą naktį iš kliento imamas 5 litų mokestis.

Ar Savivaldybė bandė derėtis su vaistinėmis?

„Esame skaičiavę gal prieš porą metų: reikia išlaikyti darbuotojus su mokesčiais ir “Sodra“, plius vaistinių saugumo problema, elektra“, — skaičiavo vaistininkų nuostolius J. Stirbienė.

Sveikatos skyriaus vedėja minėjo, kad prieš porą metų Savivaldybė gavo tik vieną skundą iš mamos, kuri piktinosi negalėjusi naktį nupirkti vaistinėje savo kūdikiui maistelio.

„Naktinių vaistinių klientai — narkomanai, kam kokio švirkšto prireikia, dėl to tikrai vaistinėms dirbti neapsimoka“, — mano J. Stirbienė.

Laisva rinka nesureguliavo

Naktimis anksčiau budėjusios Šiaulių „Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė pripažįsta, kad naktimis vaistinei dirbti nuostolinga. Tačiau tikrosios priežastys esą kitos: “Klaipėdoje dirba naktinė vaistinė, nes ten gal nėra tokio tankaus vaistinių tinklo. O Šiauliuose Savivaldybė leido tiek vaistų prekybos taškų pristeigti, kad kyla rimtas išgyvenimo klausimas.“

Pasak A. Girdenienės, mieste yra veikusios kelios būtinojo aprūpinimo vaistinės, šalia jų negalima buvo leisti atsidaryti kitoms vaistinėms. „Būtinojo aprūpinimo vaistinėms buvo uždėta pareiga — naktinis budėjimas. Kadangi susikūrę didieji tinklai norėjo steigti vaistines vieną šalia kitos, Savivaldybė tam pritarė ir panaikino būtinojo aprūpinimo vaistines. Vaistines paliko laisvai rinkai, o laisvoji rinka skaičiuoja tik pinigus ir pelną. Juk neįsisteigė nė viena nauja tikra vaistinė, kuri gamintų vaistus, o ne tik būtų vaistų parduotuve“, — paaiškino A. Girdenienė.

DARBAS: Vaistinių darbo laikas Šiauliuose baigiasi vakare. Naktimis vaistų nenusipirksi.

PARDUOTUVĖS: „Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė apgailestauja, kad vaistinės tapo tik vaistų parduotuvėmis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.