Turkijos menas padeda psichikos sveikatai

Turkijos menas padeda psichikos sveikatai

Turkijos menas padeda psichikos sveikatai

Akmenės rajono psichikos sveikatos centre užimtumo terapijai imta naudoti reta Lietuvoje turkiška ebru tapyba.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Savita kūryba

Pirmą kartą turkiškos ebru tapybos technikos panorę išmokti žmonės nustemba, išgirdę pasiūlymą paveikslą pradėti kurti vandenyje. Inde jo paviršiuje teptukais pataškomi kelių spalvų dažų, o paskui pagaliuku braukiant kuriamas vaizdas. Galiausiai ant jo uždedamas, o po akimirkos nuimamas popierius, kuriame lieka autoriaus darbas.

Kai panaudojama tirštėliau dažų ir daugiau pabraukoma pagaliuku – dažniausiai sukuriama marmuro rašto imitacija.

Neįprasti kūriniai yra išskirtini iš kitų meno sričių ir unikalūs, nes antrą kartą pakartoti lygiai tokį pat vaizdą – neįmanoma. Įdomu, kad galutinį rezultatą pamatai, kai perkeli paveikslą ant popieriaus lapo.

Tačiau tokia kūryba neįmanoma, iš čiaupo prisileidus į indą vandens. Mat į jį reikia įmaišyti specialios iš Turkijos atsivežtos gamtinės medžiagos. Iš ten atkeliavo ir specialūs ebru tapybai pagaminti dažai.

Trys gydytojai

Kelių šimtmečių senumo meno technikos seminaruose išmokusi Psichikos sveikatos centro socialinė darbuotoja Inga Musulienė ėmė naudoti ligonių užimtumo terapijai todėl, kad ebru padeda išlieti emocijas, vizualizuoti išgyvenimus, sutelkti dėmesį bei atsipalaiduoti.

„Naujas metodas padeda sveikti sielai, nes net trys jos gydytojai kartu lyg dirba: vanduo, spalva ir judesys“, – sakė I. Musulienė.

Psichikos sveikatos centro direktorės Virginijos Kristinaitienės nuomone, nauja meno terapijos rūšis padės ligoniams psichosocialinės reabilitacijos procese – kai psichikos sutrikimų turintys žmonės skatinami kiek įmanoma labiau išsilaikyti visuomenėje: artimųjų, kaimynų, bendradarbių rate.

„Šis užimtumo terapijos metodas turėtų prigyti dėl labai patrauklios priežasties, – prognozuoja centro vadovė V. Kristinaitienė. – Tapant ebru technika nereikia daug galvoti, suprasti: ką aš čia dabar darau. Jei pasiūlai pacientui nupiešti teptuku gėlę, jis įsitempia, nes galvoja kaip ją nupiešti. Nelengva ir todėl, kad ligoniams sunku sukoncentruoti dėmesį, kad sudreba ir ranka ar jis prastai jaučiasi.“

Gydymo įstaigoje į ebru užsiėmimus ketinama nukreipti apie 200 pacientų.

Autoriaus nuotr.

PAGALBA: Rajono Psichikos sveikatos centro socialinė darbuotoja Inga Musulienė padeda piešinio autorei vandens paviršiuje braukyti lazdele pritaškytus dažus.

KŪRINYS: Ant popieriaus lapo akimirksniu nuo vandens paviršiaus prilimpa dažai – tada kūrinys pabaigtas.

SUPRATIMAS: Rajono Psichikos sveikatos centro direktorė Virginija Kristinaitienė (kairėje) ir kitos darbuotojos irgi pabandė tapyti turkiška technika.