Taisyklė: Nori gyventi — mylėk save

Taisyklė: Nori gyventi —  mylėk save

Taisyklė: Nori gyventi — mylėk save

Šiaulietė Danuta Marcišauskienė suskaičiuoja, kad rimtos ligos kamuoja apie du dešimtmečius. Išbandžiusi galybę tradicinių bei netradicinių gydymosi būdų, šiandien pasigiria, kad savijauta žymiai pagerėjo, liga tramdoma. Nusijuokia, ar čia medicina taip tobulėja, ar liga pati traukiasi.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nerimas, skubėjimas, laukimas

Ponia Danuta pasitinka plačia šypsena — svečių ji visuomet laukia. Užkaitusi arbatos, prisipažįsta, kad mėgsta aktyvų gyvenimą, nesėdinti vienoje vietoje.

Jaučia, kaip nepakankamai judant stingsta sąnariai, vaikščioti darosi sunku, tačiau save priverčia ne tik tvarkytis namuose, bet ir prižiūrėti daržą, auginti višteles, o į turgų, kuris yra už keleto kilometrų, keliauti pėstute. Žiemą vaikščiojimo pėsčiomis neatsisako, tačiau pasiima pagalbininkę — lazdelę. Nusijuokia, kad dviese saugiau.

„Niekada negailėjau savęs — negalima. Taip pat nenumojau ranka į savo sveikatą. Stengiausi būti stipri ir naudinga kitiems, manau, kad atsigulti į lovą visada suspėsiu“, — juokiasi ponia Danuta.

Atradusi minutėlę laisvo laiko jau ruošia kalėdines dovanas savo vaikams ir anūkams — šiltos kojinės bus naudinga dovana. Skaičiuoja, kad penkias poras iki Kalėdų turėtų spėti numegzti.

Begurkšnojant arbatą moteris prisipažįsta, kad daug metų skaičiusi tik „Šiaulių kraštą“ nė neįsivaizdavo, kad ir pas ją į namus atvažiuos žurnalistai, todėl visą naktį prieš susitikimą jaudinosi ir dėliojo mintis. Nusišypsojo, kad susitikimas jai labai patiko.

Ligos kirčiai

Alytuje jaunystę praleidusi moteris prieš šešiasdešimt metų atvažiavo gyventi į Šiaulius. 40 metų mokiusi profesinėje mokykloje avalyninkus.

„Kai dirbi su jaunimu, tai ir nesensti taip greitai. Užaugusi sveikoje aplinkoje Dzūkijoje, prie Čepkelių raisto, kuris garsus savo spanguolynais, jaučiausi sveika ir stipri. Pirmuosius organizmo sunkius pokyčius pajutau po menopauzės“, — pasakojo ponia Danuta.

Apie penkiasdešimtuosius gyvenimo metus moteris jautė visus varginančius menopauzės simptomus: didžiulį nuovargį, kūno skausmą, karščio pylimą. Prisipažino, kad prieš tris dešimtmečius informacijos apie tai buvo itin mažai, preparatų, lengvinančių simptomus taip pat nebuvo. Pavadina to laikmečio moteris „vargšėmis tarybinėmis tamsuolėmis“.

Pirmąjį ligos kirtį moteris pajuto prieš penkiolika metų, kuomet talkino vyrui statant namą — kėlė lentą ir iš skausmo sukniubo. Neiškentusi didžiulio viso kūno skausmo po paros nuvažiavo į ligoninę. Apmalšinus skausmą moteris buvo išsiųsta į sanatoriją, tačiau neurologas užsiminė, kad gydymas bus labai ilgas. Nugaros skausmas pranešė apie artrito atsiradimą. Gydytojų diagnozė — osteochondrotinis artritas.

Viena liga — ne liga

Nugaros skausmas nebuvo vienintelis, netrukus ėmė skaudėti kairiojo klubo sąnarį. Vaikščioti buvo kasdien vis sunkiau, neištvėrusi pasiėmė pasiramsčiuoti mamos lazdelę. Pastebėjo, kad sutrumpėjo koja. Ėmė ieškoti informacijos apie reumatus, nustebo sužinojusi, kad yra apie 120 įvairiausių reumato rūšių. Moteriai buvo atliktas kairiojo klubo sąnario keitimo operacija.

„Galvoju, kas čia yra, kad ir tas sąnarys skauda, ir tas, ir kitas. Ir rankų, ir kojų. Visi. Vienas gydytojas giminaitis man sako, žinai, Danuta, tau su kaulais kažkas negerai“, — atkartojo moteris.

Po tyrimų paaiškėjo, kad organizme sparčiai retėja kaulai. Gydytojai stebėjosi, kaip moteris, esant tokiai blogai kaulų būklei dar nesulūžo. Nusijuokusi prataria, kad bus įšokusi į paskutinį vagoną ir ligą laiku pastebėjo.

Kaune medikai ištyrė kaulų tankį ir paaiškėjo, kad norma viršyta beveik keturis kartų. Moters kaulai galėjo imti lūžti bet kuriuo metu, tačiau nusijuokusi priduria, kad tokios nelaimės iki šiol išvengti pavyko.

Nesibaigiantys tyrimai, saujos vaistų, mankštos ir naujo gydymosi paieškos ponią Danutę tik grūdino. Palygino, kad valgė vaistus, kaip duoną. Gavusi pensiją pirmiausia atsidėdavo pinigų vaistams, o ne maistui. Pastebėjo, kad kaulus stiprinantys vaistai kiekvienais metais tobulėjo, efektas būdavo geresnis, savijauta keitėsi. Tyrimai maloniai stebino — kaulai stiprėjo.

Pačios gaminti vaistai

„Osteoporozę beveik įveikiau. Septyneri metai įtempto gydymosi, bet galiu džiaugtis tikrai gerais rezultatais“, — sakė ponia Danutė.

Kęsdama skausmus moteris sugalvojo savo organizmui padėti kovoti su liga: nevengė darbų, sąnariams neleido stingti. Nubudusi pirmiausia lovoje pasirąžo, išlipusi iš lovos pasimankština. Įsipareigoja nueiti iki 1,5 kilometro kiekvieną dieną.

„Mūsų liga dar nėra pati baisiausia — yra baisesnių. Jei nori gyventi, privalai mylėti save, stengiesi taip pat dėl savęs. Džiaugiuosi, kad ligos manęs nesurietė, aš ją suriečiau“, — juokėsi moteris.

Ponia Danuta norėdama įrodyti, kad namuose pilna ne tik įvairių tablečių nuo artrito, bet ir turi pasigaminusi skaudamų vietų įtrynimui naudojamus gydomuosius skysčius. Svogūnų, kadagio šaknų, čili pipirų trauktinės kompresai labai padeda. Ypatingai gyrė pačios užaugintų čili pipirų užpilo gydomąją galią — geriausiai šildo.

„Vaikams ir anūkams sakau, kad judėtų daugiau, neleistų sąnariams stingti. Visi gi dabar prie tų kompiuterių sėdi. Vasarą einu ir einu, nesustoju, žiemą irgi nesėdžiu, tik lazdą pasiimu, kad nenugriūčiau“, — juokiasi ponia Danuta.

IŠNAŠA:

„Niekada negailėjau savęs — negalima. Taip pat nenumojau ranka į savo sveikatą. Stengiausi būti stipri ir naudinga kitiems, manau, kad atsigulti į lovą visada suspėsiu“

NUSITEIKIMAS: Šiaulietė Danuta Marcišauskienė dieną pradeda nuo mankštos, sąnariams sustingti neleidžia visą dieną, patikina, kad pasportavus ir nuotaika būna geresnė.

UŽPILAI: „Pasigaminau gydomųjų skysčių iš čili pipirų, kadagio šaknų, svogūnų, įtrynus skaudamas vietas — palengvėja“, — pasakojo Danuta Marcišauskienė.

Jono TAMULIO nuotr.