Sveikatos kodai paslėpti žmoguje

Sveikatos kodai paslėpti žmoguje

Sveikatos kodai paslėpti žmoguje

Šiauliečiui Stasiui Dragūnui sunkiausias ligas pavyko įveikti tik supratus savo kūną, įsiklausius į save, išgirdus, ko reikia organizmui, kad gyvenimas nevirstų pragaru žemėje. Sukauptas žinias ir patirtį sudėjo į keturias knygas.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Sukaupta patirtis ir žinios

S. Dragūnas, Šiaulių miesto Vydūno ir Ajurvedos klubo pirmininkas, tikina, kad sveikos gyvensenos būdų ieško nuo paauglystės. Gera sveikata pasigirti negalėjęs, domėjosi, kaip stiprinti ne tik kūną, bet ir sielą, kurie turi tamprų tarpusavio ryšį: jei sielai blogai, bus blogai ir kūnui.

„Prieš trisdešimt metų “sustreikavo“ širdis. Nusiuntė į Kauną, kur po tyrimų pasakė, jog liga puola tik dėl nervinės įtampos. Nesutarimai šeimoje buvo pagrindinė negalavimų priežastis. Žmogus, kuris nori gyventi griebiasi visko ir randa išeitį, bet reikia ieškoti“, — patikino ponas Stasys.

Iš patirties žino, kad savyje negalima užsklęsti jokių emocijų, būtina ir džiaugsmu ir skausmu pasidalyti su kitais. Pastebėjo, kad daugelis nori būti geros sveikatos, geros nuotaikos, bet dėl šito nieko nedaro, neįdeda jokių pastangų. Sau ir kitiems kartoja Ajurvedos gydytojų sakinį: kai žmogus atsikrato netobulumo, tuomet ateis tobulumas.

Ligų užspaustas ėmė skaityti Vydūno raštus, gilintis į Rytų medicinos paslaptis, suprato, kad visos sukauptos žinios, kurias panaudojo savęs sveikatinimui, gali praversti ir kitiems. Prieš penkeris metus ėmėsi plunksnos ir savo žinias suguldė į keturias knygas, kuriose aiškinama, kaip pažinti savo sielą, atrasti sielos džiaugsmą pažįstant ir tobulinant savo kūną, taip pat didelis dėmesys skiriamas mitybos subtilybėms, emocijų suvokimui ir valdymui, išminties atradimui.

„Man svarbu, kad žmonės išmoktų saugoti savo sveikatą. Ajurveda moko, kad žmogus gali įveikti bet kurį sutrikimą, kol išlaikai kūno, proto ir sielos pusiausvyra“, — sakė S. Dragūnas.

Skirstymas pagal sielas

S. Dragūnas tikino, kad žmones galima skirstyti pagal sielos tipus: šiltas, karštas ir šaltas sielas. Išvardija, kaip atpažinti sielų tipus: šiltoji siela — švelni, jautri, progresyvaus mąstymo, veikia spontaniškai, intuityviai, greitai; bendrauja laisvai, atvirai; savo tikslus stengiasi įgyvendinti kuo greičiau.

Karštos sielos žmogus yra stiprus, spalvingas, aktyvus, agresyvus, veiklaus mąstymo, veikia apgalvotai ir stropiai, kad tik būtų naudos; bendrauja kritiškai, priekabiai, lyderiaujant; norų įgyvendinimo siekia apgalvodamas ir įvertindamas naudą, giliai apsvarstydamas.

Šalta siela — minkšta, pasyvi, nepaslanki, konservatyvaus mąstymo, ilgai mąsto prieš priimdama sprendimus; bendrauja atsargiai, lėtai įsitraukdamas į pokalbius, tikslų siekia neskubėdama ir ilgai svarstydama.

Rytų medicinoje nurodomi 6 skoniai: saldus, sūrus, rūgštus, kartus, aitrus, aštrus. Visi skoniai skirtingai veikia organizmus, neretai tie patys skoniai skirtingai veikia sielas. Vyras įsitikinęs, kad kiekvienas, atradęs sau priimtiną mitybos būdą, išvengs galybės negalavimų.

„Žmogus yra vaikščiojanti laboratorija, per gyvenimą vartodamas įvairų maistą žino, koks jam geriausiai tinka, reikia tik įsiklausyti į save“, — tikino S. Dragūnas.

Pasakoja, jog susinervinus šiltajai sielai galima nusiraminti ir prigesinti karščiavimąsi saldžiu skoniu, tačiau per didelis saldumo kiekis slopins jausmus, kels mieguistumą.

Jei šaltosios sielos žmogus peržengia saldaus skonio ribas, jame išryškėja neigiamos sielos savybės: išpuikimas, protinis nepaslankumas, nemiga, hipertoninė liga, riebalų perteklius. Gerbūvio šiltosios ir karštosios sielos žmonėms reikėtų siekti per saldų skonį. Patariama išsiderinusios sveikatos šaltosios sielos atstovams vengti saldumo, tačiau išimtis yra medus, kuris net padeda sumažinti kūno svorį.

Skonių gama

Pasakodamas ponas Stasys pabrėžia, kad Rytų medicina vadovaujasi ne kalorijomis, kaip Vakarų medicina, bet skonio savybėmis. Tokios sistemos buvo aprašytos senosiose Tibeto medicinos traktatuose, sistema išbandyta šimtmečių. Anot S. Dragūno, organizmas jausis geriausiai, kuomet gaus visų šešių skonių mažais kiekiais. Organizme tuomet atsiras reikiamos energijos.

„Piktnaudžiaujant alkoholiu griaunamas organizmas, tačiau šiek tiek alkoholio reikia. Skaičiau, jog moterys, kurios gyvenime nevartojo alkoholio, senatvėje, kai organizmas pats nebepagamina alkoholio, užsimano alaus. Jame yra trijų pagrindinių energiją teikiančių skonių: saldaus, kartaus ir rūgštaus“, — pasakojo vyras.

Pabrėždamas, kad Vakarų medicina riboja sūraus maisto vartojimą, ypač ligoniams su padidėjusiu kraujospūdžiu, ponas Stasys tikina, kad toks draudimas yra per griežtas, nes organizmas pats padiktuoja, kiek jam reikia druskos, skaitęs, jog Ajurveda tvirtina, kad ne druska veikia kraujotakos svyravimus, bet žmogaus sielos pokyčiai bei reakcija į aplinkybes. Siela ankščiau praranda pusiausvyrą, negu tai gali padaryti druska. Siūloma jaučiantiems sielos sutrikimų karštosios ir šaltosios sielos žmonėms vengti sūraus skonio.

Rūgštus skonis labiau tinka šiltos sielos, bet suerzina karštosios ir šaltosios sielos asmenis. Ajurvedos medicina nevertina jokio fermentinio maisto, o actas ir alkoholis priskiriamas prie nuodingo maisto. Karštosios ir šaltosios sielos turėtojams, kurie praradę sielos pusiausvyrą, rūgštų maistą vartoti reikia atsargiai.

„Kartus skonis teikia kūnui lengvumo, suteikia tonuso audiniams. Tai korekcijos skonis, subalansuojantis trauką kitiems skoniams. Karštos sielos įsikarščiavusius ar susierzinusius žmones nuramina, tačiau šiltajai sielai pablogina savijautą“, — paaiškino ponas Stasys.

Ajurvedoje teigiama, kad aštrus skonis intensyvina virškinimo procesus, kraujotaką, atliekų pasišalinimą iš audinių, tačiau perteklius gali sukelti skausmus. Saikingai vartodami aštrumą šiltos sielos žmonėms palengvina mąstymą, šaltos sielos — grąžina pusiausvyrą.

Klaidomis išbalansuojamas organizmas

„Didžiausia mitybos klaida — vadovavimasis akimis ir protu, bet ne išmintimi ir intuicija. Dažnai valgoma paskubomis, skaitant, žiūrint televizorių, pašildytus pusfabrikačius, taip išsibalansuoja organizmas ir atsiranda ligos“, — tikino Vidūno pasekėjas.

Jo žodžiais, sveikata būna tol gera, kol virškinimas, šlapimo, prakaito ir išmatų pasišalinimas vyksta puikiai, o pojūčiai ir savijauta yra subalansuoti, kūnas ir sąmonė veikia darniai. Tačiau nors vienai sistemai sutrikus atsiranda palankios sąlygos atsirasti ligoms, silpnėja imuninė sistema.

„Dideles viltis visi deda į medicininę įrangą, lyg ji viską matytų. Nusiviliama, jei nerastas apčiuopiamas susirgimas: akmenys, opos, cistos. Pradedama spėlioti, gal tas, gal anas, galiausiai apkaltinami nervai. Gydytojai neturi laiko ne tik išklausyti paciento, bet dorai į jį pasižiūrėti“, — mano S. Dragūnas.

Ajurvedos gydytojai funkcines ligas sieja su organizmo sielų pusiausvyros sutrikimais, o vakarietiškoji medicina — su nervų sistemos sutrikimais. Šiauliečio nuomone, žmonės labai nutolo nuo gamtos ir per daug susižavėjo civilizuotu, automatizuotu gyvenimu, dėl to žmonės tapo ligotesni, piktesni, niūresni.

„Mūsų likimas ir ilgaamžiškumas — mūsų pačių mąstyme ir elgesyje. Aš, būdamas septyniasdešimties, sveikai gyvendamas, jaučiu lyg būtų įjungta aukštesnioji biologinė pavara“.

Stasio Dragūno pasiūlytos raminančios dietos

Šiltąją sielą raminanti dieta:

„ Tinka šiltas ne per daug sunkus maistas, aliejų ir riebalų vartojimas, saldus, rūgštus ir sūrus skoniai.

„ Šiltas pienas, slyvos, aliejai, šiltos sriubos, garuose virta mėsa, karštos košės ramina kūną bei palankiai veikia suirzusią sielą.

„ Sotūs pusryčiai palaikys ramybę visą dieną. Taip palankiai veiks šilti, pieniški, saldūs patiekalai.

„ Į dienos pabaigą energijos suteiks šilta žolelių arbata su saldumynais.

„ Imbieras — idealus prieskonis, gerinantis virškinimą.

„ Sūdyti riešutai yra sūrūs ir riebūs — veikia raminančiai, tačiau valgyti nereikėtų daug dėl sunkaus suvirškinimo.

„ Vengti reikėtų grybų, žirnių, pipirų, kriaušių, granatai, neišnokę vaisiai.

Karštąją sielą raminanti dieta:

„ Tinka saikingai sunkus, šaltas ir šiltas maistas, kartaus, aitraus ir saldaus skonių, be aliejų ir riebalų priedų.

„ Dėl rūgšties pertekliaus nesiūloma vartoti grietinės, sūrio, kefyro, kavos, alkoholio, sūraus maisto.

„ Vegetariška dieta atneš daugiau naudos, valgyti reikėtų daugiau grūdinių, pieno produktų, daržovių.

„ Japonų ir kinų virtuvė, kurioje yra mažai riebalų ir mėsos — yra tinkamiausia.

„ Mažiau vartoti raudonųjų burokėlių, aštrių pipirų, svogūnų, špinatų, ananasų, apelsinų, vynuogių, kukurūzų, acto.

Šaltąją sielą raminanti dieta:

„ Tinka šiltas, lengvas, sausas maistas minimalus kiekis riebalų, aštrus, kartus ir aitrus skoniai, vengti saldaus ir riebaus maisto.

„ Aštrus su prieskoniais maistas gerina virškinimą ir sušildo kūną.

„ Labai tinka išgerti imbiero arbatos arba į maistą truputį įberti smulkinto imbiero.

„ Dėl budrumo geriau išgerti karštos kavos, karštos košės.

„ Susierzinusiai sielai reikėtų pavartoti medaus, imbiero, karšto vandens, citrinos sulčių.

„ Sumažinti aliejaus kiekį maisto gamyboje.

„ Netinka saldžios bulvės, pomidorai, bananai, kokosai, pieniški produktai, pupelės ir sojos, beveik visi riešutai ir druska.

citata:

„Mūsų likimas ir ilgaamžiškumas — mūsų pačių mąstyme ir elgesyje.

PATARIMAS: „Žmogus turi mėgautis gyvenimu, o ne dejuoti. Pirmiausia reikia pasikeisti pačiam, ir tada viskas pasikeis aplink“ — sakė Stasys Dragūnas, Šiaulių miesto Vydūno ir Ajurvedos klubo pirmininkas.

KLAIDOS: „Žmogus, kuris nori gyventi griebiasi visko ir randa išeitį, bet reikia ieškoti“, — tikino Stasys Dragūnas, Šiaulių miesto Vydūno ir Ajurvedos klubo pirmininkas.

Jono TAMULIO nuotr.