Sukrėtė JAV medicinos sistema

Sukrėtė JAV medicinos sistema

Sukrėtė JAV medicinos sistema

Šiauliuose aštuonetą mėnesių dirbanti dvasininkė Gražina Bielousova prieš metus sugrįžo į Lietuvą, prieš tai trejus metus gyveno Amerikoje. Prisipažįsta, kad Lietuvoje gyvenantiems reikėtų džiaugtis turint tokią medicinos sistemą, natūralų maistą, švarų orą bei lėtą gyvenimo tempą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pašaukimas nuvedė į Ameriką

Prieš ketvertą metų vilnietė Gražina pasirinko dvasininkės kelią, tad studijuoti išvyko į Šiaurės Karolinoje (JAV) esantį universitetą. Ten per trejus metus tapo Pastoracinės teologijos magistre. Šiuo metu moteris dirba Šiauliuose.

„Jei reikėtų atsakyti, kur man mieliau: Lietuvoje ar Amerikoje, atsakyčiau — labiau Lietuvoje, tačiau reikėtų atsidurti kažkur tarpukelyje tarp šių dviejų šalių, kad pasakyčiau, kurios pasiilgstu labiausiai“, — šypsojosi Gražina. Apibūdindama JAV — “labai įvairu ir kitaip“.

Pasakoja, kad atvykus į Ameriką ją ištiko kultūrinis šokas, kaip ir po trejų metų mokymosi sugrįžus į Lietuvą. Pirmiausia pajuto pakitusį gyvenimo ritmą.

„Lietuvoje, o tuo labiau Šiauliuose, gyvenimo ritmas yra lėtas, atsipalaidavęs, šiek tiek flegmatiškas. Kol išsijudiname, kol padarome kažką, tuo pat metu trūksta iniciatyvos, vengiame rizikos.

Gyvenimas didmiesčiuose yra labai įtemptas, kitoks gyvenimo ritmas, atstumai„, — pripažino dvasininkė, patikinusi, kad Šiauliuose, kiek tai įmanoma, stengiasi nueiti pėsčiomis, neskubėdama.

Ligą naikino stipriais antibiotikais

Gyvendama Amerikoje Gražina susidūrė su amerikietiškąją medicinos sistema, kuri privertė kitaip pažvelgti į lietuvišką. Gydymo metodai sukrėtė. Peršalusi pajuto gerklės skausmą, kreipėsi į gydytojus. Gydymas buvo paprastas, kuris turėjo nepaprastą poveikį sveikatai — paskirti itin stiprūs antibiotikai, kurie organizmą nualino.

„Manęs vos nenunuodijo vaistais, nors būtų užtekę tepalėlio ir vaistažolių arbatos. Tuo metu Ameriką krėtė vienos iš auksinio stafilokoko atmainų baimė. Tad gydytojas man paskyrė viską galabijančių antibiotikų ir po trijų dienų buvau didesnis ligonis, nei pirmą vizito dieną“, — prisimena dvasininkė.

Po trijų dienų vaistų vartojimo, nusilpusi mergina paskambino į gydytojo priėmimą ir pasakė apie savijautą budėjusiai slaugytojai. Moteris, sužinojusi vaistų pavadinimą, rekomendavo kuo greičiau nutraukti paskirtą gydymą. Dar mėnesį Gražina gėrė įvarius, organizmo florą atstatančius, preparatus. Ne kartą girdėjo, kad medikai skuba bet kokiais atvejais skirti antibiotikus.

Gydomi tik drausti pacientai

„Lietuvoje žmonės dar neįsivaizduoja, kokie yra laimingi, kad medicina yra kompensuojama. Amerikoje, jei žmogus neturi draudimo, medicinos paslaugos yra visiškai neįperkamos“, — sakė G. Bielousova.

Pasakoja, jei draudimas padengia 75 procentų medicininių paslaugų — tai yra labai daug — kaina, kurią reikia sumokėti pačiam, pacientui atima žadą, todėl kartais draudžiamasi keliose draudimo kompanijose. Vaikų gydymas ar medicininė priežiūra nuo gimimo iki 18 metų taip pat mokama — iš tėvų draudimo.

Odontologų paslaugoms apmokėti reikia draustis dar vienu draudimu. Draudimas apmoka tik dalį suteiktų paslaugų.

„Labdaringos organizacijos, bažnyčios ten ėmė steigti nemokamas klinikas, nes emigrantai negauna net elementarios pirmosios pagalbos. Gultis į ligoninę — prabanga, net dirbantys žmonės tai ne visada sau gali leisti. Išliks stipriausieji ir turtingiausieji“, — sakė mergina.

Kalbėdama apie galimą draudimo sistemos Lietuvos medicinoje įvedimą, mergina tiki, kad dėl to skaudžiausiai nukentės mažas pajamas gaunantys, sunkiomis ligomis sergantys žmonės, pensininkai.

Išsigydyk savo problemas pats

Vaistinių sistema, kaip pastebi mergina, Lietuvoje jau ima po truputį perimti amerikietiškąjį modelį, kuomet lentynose išrikiuoti ne tik maisto papildai, vitaminai, bet ir medikamentai, vaistai — sudaromas pirkėjui prieinamas „vaistų rojus“. Vaistą brukama su potekste “išsigydyk pats“.

„Amerika yra ta šalis, kurioje sveikatos kultas labiausiai propaguojamas, tačiau draudimo ir medicinos sistema lietuvio akimis žiūrint, labai ydinga. Tavo sveikata yra nebe valstybės problema. Liga ar gimęs kūdikis — žmogaus problema. Motinystės atostogos yra trys mėnesiai ir kur padėsi vaikelį po to, tavo asmeninė, o ne valstybės problema“, — sakė Gražina.

Stebėjosi itin dideliu įvairių šalių netradicinės medicinos paplitimu. Gydymo tradicijos pasiekia žmones iš įvairių etninių grupių, kurių gausu Amerikoje. Nusišypso — ne kartą teko girdėti, kad daugelis skuba pasigirti gydymusi homeopatija, ajurvedine ar kitokia medicina.

„Kinai ten gyvena su savo gydymo, gyvenimo būdo, maisto kultūra, net su savo sveikatos apibrėžimu. Mūsų supratimu, tai net nėra siejama su sveikata. Pavyzdžiui, jei tau nieko neskauda, dar nereiškia, kad esi sveikas. Indai, indėnai ir kitos etninės grupės turi savo tradicijas, o per pastaruosius 10 metų pasaulis vėl atsigręžia į natūralumą, ankstyvąsias medicinos žinias, todėl šių grupių medicina tampa netgi madinga“, — pastebėjo Gražina.

Natūralių produktų įpirkti gali ne visi

Gražinos pažintis su sveikatingumu, ekologiškais produktais, mityba, sveikata ir dvasingumu įvyko Amerikoje. Pastebėjo, kad bendruomenės jau nuo mažų dienų skiepija nariams, kad tavo sveikata ir mityba yra daugiau negu individualus dalykas.

„Vartojamas maistas tiesiogiai įtakoja sveikatą. Tai lemia kaip jausiesi po 5 ar 15 metų, tai reikia suvokti sąmoningai. Todėl populiarėja ekologiniai produktai, o tai yra prabanga, nedideles pajamas gaunantys žmonės negali jų įpirkti, todėl džiaugiasi, kad gali įpirkti bet ką“, — pasakojo G. Bielousova, pridūrusi, kad greitojo maisto restoranų kultas toks pat stiprus kaip ir sveikos mitybos.

Pabrėžia, kad Amerikoje yra labai daug nutukusių žmonių, o kuo neturtingesnė valstija, tuo daugiau joje kenčiančių nuo viršsvorio. Pati neturtingiausia valstija, kaip pasakoja dvasininkė, yra Misisipė, joje fiksuojama daugiausiai viršsvorio turinčių, taip pat nuo to sukeltų ligų sergančių žmonių. Didžioji dalis kenčiančių dėl to — juodaodžiai.

„Amerikoje daug nutukusių žmonių, bet niekur kitur nemačiau tiek daug dietomis apsėstų žmonių. Tai — problema. Vienas nevalgo baltymų, kitas angliavandenių, dar kitas riebalų, apdorotą, neapdorotą ir kitokį maistą. Akys raibsta nuo tokios gausos, tik didelis klausimas, kiek jų yra paremtos konkrečiais moksliniais tyrimais, kiek jos naudingos“, — stebėjosi Gražina, pridūrė, kad dietos, kūno kultas daugelį atveda prie mitybos sutrikimų: anoreksijos, bulimijos, persivalgymo, nebevalgymo. Mitybos sutrikimų labai gausu, tačiau jų pastebėjo ne tik už Atlanto, bet ir Lietuvoje.

RITMAS: Dvasininkė Gražina Bielousova trejus metu mokėsi Amerikoje, prieš metus sugrįžo į Lietuvą, kur pajuto visiškai kitokį gyvenimo ritmą.

SISTEMA: „Su amerikietiškąją medicinos sistema išgyvens tik turtingiausieji, nedraustiems nebus suteikta net pirmoji pagalba“, — pasakojo trejus metus JAV gyvenusi Gražina Bielousova.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.