Širdies plakimą skatina daina

Širdies plakimą skatina daina

Širdies plakimą skatina daina

Šiauliečio Alberto Kavoliūno širdis sunkiai dirba dvidešimtį metų, kiekvienais metais dirba vis sunkiau. Gydytojų diagnozuotas širdies nepakankamumas netapo perspėjimu lėtinti gyvenimo tempą, tai tik paskatino vyrą imtis veiklos.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Stipriausios „kojos“ — automobilis

Ponas Albertas Kavoliūnas nusijuokia, kad sulaukęs septyniasdešimt septynerių metų sunkiai vaikšto, tačiau lazdos imtis net neketina — geriausias pagalbininkas kojoms yra jo automobilis.

Stengiasi į reikiamą vietą važiuoti, tačiau patikina, kad toli išvažiuoti dėl sveikatos būklės jau nebedrįsta. Vairavimas yra vienas mėgiamiausių jo užsiėmimų, kuriuo mėgaujasi jau daugiau nei pusė amžiaus.

„Vis reikalų atsiranda, o kai yra daug užsiėmimų negi namie sėdėsi? Ir vaikščioti sunkiau, ir dūstu labiau, bet judu“, — prisipažino A. Kavoliūnas.

Visą gyvenimą dirbęs pieno pramonėje turėjo ir širdžiai mielą užsiėmimą — dainavimą. Kur begyvenęs, visuomet ieškodavęs ansamblio, kuriame galėtų laisvalaikiu dainuoti.

Keletą metų dainuoja Šiaulių širdininkų klubo ansamblyje „Širdies melodijos“. Prisipažįsta, kad ir kaip sunku ateiti, tačiau bendravimas su ansamblio nariais bei daina suteikia jėgų ir geros nuotaikos — dėl to ir verta atvažiuoti.

Paveldėta širdies liga

Iš Anykščių kilusiam ponui Albertui širdies nepakankamumas nebuvo netikėtas susirgimas. Kiek save prisimena, mamytė taip pat sirgo širdies liga. Nuo jos ir mirė.

„Prieš dvidešimtį metų daktarai diagnozavo man širdies nepakankamumą. Skaudėjo širdies plote, jaučiausi pavargęs ir be nuotaikos, o kai be nuotaikos, tai ir dirbti nesinori. Kaip nesavas būni“, — apie ligos pradžią kalbėjo pensininkas.

Ligos atsiradimo priežasčių ilgai neieškojo. Ponas Albertas mano, kad širdis buvo linkusi į susirgimą, be to, ir jo darbe buvo daugiau sėdėjimo, negu judėjimo.

Pastebėjo, kad ėmė dažniau kamuoti dusulys, ypač jis tampa ryškus dirbant fizinį darbą, lipant laiptais ir kitaip apkraunant organizmą. Gydytojai paaiškino, kad sunkiai dirbanti širdis apkraunama papildomu krūviu ir nebespėja tinkamai varinėti kraujo. Pakito ir kraujospūdis — ėmė didėti.

„Gimnastikuoti niekaip neprisiversdavau. Gydytojai ir pabardavo, ir pagirdavo. O dabar jau sveikata ne gimnastikai“, — nusijuokė ponas Albertas.

Ne tik vaistai gerina sveikatą

Ponas Albertas juokiasi, kad širdies liga neužkirto kelio jo mėgiamiems užsiėmimams. Kiekvieną rytą vyras stengiasi apsipilti šaltu vandeniu, tačiau vandens temperatūra pasireguliuoja pagal norą: kartais labai šaltu, kartais drungnu.

Prisipažino, kad mėgsta judėjimą ir kol daugiau turėdavo „sveikatos kojose“ visuomet išsiruošdavo pasivaikščioti, stengdavosi neskubant nukeliauti po 3— 4 kilometrus.

„Ne vien vaistas sveikatą gerina, geras laiko praleidimas, malonus užsiėmimas, pabendravimas — geras maistas širdžiai“, — sakė ponas Albertas.

Daugiau nei prieš dešimtmetį sužinojęs, kad Šiauliuose veikia Invalidų draugija nutarė apsilankyti, pastebėjęs, kad draugijoje lankosi žmonės su įvairiomis ligomis, sugalvojo įsteigti atskirą, tik širdies ligomis sergantiems žmonėms, klubą.

Klubas dešimties metų jubiliejų minės jau šį pavasarį. Vyriškis džiaugiasi, kad širdies ligomis sergantys žmonės atrado vieni kitus, susiburia ir pasikalba apie savas bėdas.

„Esu polinksmis, mėgau jaunystėje pašokti, dabar galiu tik dainuoti. Gyvenu vienas, todėl labai reikia bendravimo. Atėjęs į klubą visuomet atrandu bendraminčių. O tai geras balzamas širdžiai“, — šypsosi A. Kavoliūnas.

Patikina, kad širdies darbui didelės įtakos turi poilsis ir geras miegas, kurių negalima ignoruoti.

Širdies nepakankamumas — negydytų ligų pasekmė

Šiaulių apskrities ligoninės II kardiologijos skyriaus vedėjas kardiologas Alfonsas ANDRULIS:

— Širdies nepakankamumas — negydytų širdies ligų pasekmė. Nepakankamumas atsiranda dėl širdies „nusilpimo“, kai dėl jos nepajėgumo užtikrinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis, atsiranda ligos simptomų.

Širdies nepakankamumas vystosi sergant lėtinėmis plaučių ligomis; miokardo infarktu; krūtinės angina; arterine hipertenzija; ateroskleroze; reumatu ir kitomis ligomis.

Širdies nepakankamumo išsivystymo rizikos faktoriai: padidėjęs ir negydomas arterinis kraujospūdis, sustorėjęs širdies raumuo, ilgalaikis rūkymas, cukraligė, esant inkstų pažeidimui, viršsvoris.

Ilgą laiką sergant ligomis, sukeliančiomis širdies nepakankamumą, yra juntami tik tos ligos simptomai, arba žmogus visai nieko nejaučia, nes organizmas prisitaiko ir kompensuoja nepakankamą silpstančios širdies darbą.

Negydant ligos atsiranda širdies nepakankamumo simptomų: ima stiprėti dusulys, ypač naktimis, kartojasi kardialinės astmos ir plaučių edemos epizodai. Tinkamai sureguliavus gydymą, laikantis gydytojo skirto režimo, galima pagerinti gyvenimo kokybę ir jos trukmę. Tačiau tai yra nepagydoma liga.

KARDIOLOGAI REKOMENDUOJA:

Apriboti riebalų kiekį maiste, daugiau vartoti saulėgrąžų, rapsų, sojos aliejaus, jūros žuvies patiekalų.

Vartoti daugiau kalio turinčius produktus: džiovintus abrikosus, razinas, slyvas, vynuoges, migdolus, figas, datules, kmynus.

Apriboti valgomosios druskos kiekį maiste. Gaminant maistą, nieko iš anksto nesūdyti. Vartoti druskos pakaitalus. Druskos gaunama valgant duonos produktus.

Vienas svarbiausių uždavinių — saikingas skysčių vartojimas. Jei gydytojas nenurodė kitaip, tai riba yra iki 1,5 litro parai, įskaitant sultingus vaisius, uogas bei sriubas.

Jei ligonis turi antsvorio, būtina jį sumažinti. Tačiau griežtai draudžiama badauti, naudoti lieknėjimą skatinančius preparatus. Tam, kad laiku būtų pastebėtas skysčių susilaikymas, pacientas turi kas rytą tuo pačiu metu, prieš vaistų gėrimą svertis.

Būtina mesti rūkyti ir apriboti alkoholio vartojimą.

Fizinį aktyvumą kiekvienu konkrečiu atveju pacientas turi aptarti su gydančiu gydytoju. Rekomenduojami pasivaikščiojimai vidutiniu tempu gryname ore. Rizikingos ilgos kelionės, ypač lėktuvu.

Rekomenduojama pasiskiepyti prieš gripą ir hepatitą B.

citata:

„Ne vien vaistas sveikatą gerina, geras laiko praleidimas, malonus užsiėmimas, pabendravimas — geras maistas širdžiai.“

VEIKLUMAS: „Esu polinksmis žmogus, todėl nemėgstu sėdėti vienas namuose. Sėdu į automobilį ir atvažiuoju į Širdininkų klubo ansamblį dainuoti“, — sakė šiaulietis Albertas Kavoliūnas.

PROCEDŪROS: „Prieš dvidešimt metų gydytojai diagnozavo širdies nepakankamumą, bet gimnastikuoti taip ir neprisiruošiau, tačiau šaltu vandeniu apsipilu kiekvieną dieną“, — pasakojo Albertas Kavoliūnas.

Jono TAMULIO nuotr.

PASEKMĖ: „Širdies nepakankamumas — negydytų širdies ligų pasekmė“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės II kardiologijos skyriaus vedėjas kardiologas Alfonsas Andrulis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.