Saulės glamonės akims pavojingos

Saulės glamonės akims pavojingos

Saulės glamonės akims pavojingos

Saulė akims yra pavojinga, o nesaugant jų atsiranda negrįžtami regėjimui kenkiantys procesai, paskatinamos ligos. Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja gydytoja Danutė MERKELYTĖ rekomenduoja visiems turėti akinius nuo saulės, į ją nespoksoti, net per užtemimus.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

— Ar saulė labai pavojinga akims?

— Labai kenksminga. Pagrindinis ir labiausiai akims kenkiantis šaltinis yra ultravioletiniai spinduliai. Jie paveikia visus akies sluoksnius: rageną, lęšiuką ir tinklainę. O labiausiai reikia saugoti akies tinklainę, nes spinduliai paveikia centrinę tinklainės dalį, kur yra smulkaus regėjimo pagrindinis šaltinis. Nesaugant akių nuo saulės, gali imti vystytis katarakta, tinklainės nudegimai, pagreitinti tinklainės degeneracinių židinių atsiradimą. Suvirintojams, kurie virindami nesaugo akių taip pat kyla grėsmė susirgti katarakta. Nemažai sergančių jaunų žmonių, sergančių katarakta.

— Saulės užtemimo stebėjimas kenkia regėjimui?

— Prieš aštuonetą-devynetą metų, kai žmonės itin aktyviai ėmė stebėti saulės užtemimus, dažniausiai nežinodami, kaip apsaugoti akis, dažnai ateidavo pas gydytojus su akies tinklainės nudegimais. Nei plika akimi, nei su saulės akiniais negalima žiūrėti į saulės užtemimą. Stiklai nesulaiko ultravioletinių spindulių ir neapsaugo nuo nudegimų. Užtemimą stebėjęs su nepakankama apsauga, žmogus po paros ar dviejų ima matyti juodą dėmę. Šitie pakitimai yra negrįžtami. Paskelbia apie saulės užtemimą ir visi puola žiūrėti, po to ateina daugybė ne tik vaikų su akių nudegimais.

— Kaip apsaugoti akis nuo ultravioletinių spindulių?

— Būtini akiniai. Prie jūros itin svarbu būti su akiniais, nes nuo vandens atsispindi saulės spinduliai ir tuomet būna dvigubas akių apšvitinimas. Operuotas akis reikia itin saugoti — nešioti tamsius akinius, tai galioja ir pagyvenusiems žmonėms. Seni žmonės nelabai nori ar išdrįsta nešioti akinius, bet tai ne mados reikalas, tai būtinybė.

Akinius geriausia įsigyti optikos parduotuvėse, nes jos turi sertifikatus, kad akiniai apsaugo nuo ultravioletinių spindulių. Akinių stiklų spalva neturi jokios reikšmės bei įtakos regėjimui ir apsaugai. Kontaktinius lęšius nešiojantiems žmonėms taip pat rekomenduojami akiniai nuo saulės.

— Ar vasarą padažnėja akių alergijos atvejų?

— Vasarą akių alergijos atvejai tampa dažnesni, nes aplink gausiai žydi augalai, o jų žiedadulkės dirgina akis. Tai sezoninis reiškinys. Akys ašaroja, peršti, niežti, lyg būtų akyje svetimkūnis, gali patinti akių vokai. Gali atsirasti ir alerginė sloga, čiaudulys, kosulys. Ši alergija išgydoma ilgai ir kantriai gydant. Dėl šių sutrikimai gydomi konsultuojantis su alergologais.

— Kokios akių ligos dažniausios vasarą?

— Dažniausi akių virusiniai ar bakteriniai uždegimai, kurie atsiranda po maudynių nešvariame vandenyje. Apriboti maudymąsi abejotinos švaros vandens telkiniuose turėtų ir žmonės, kurie nuolat nešioja kontaktinius lęšius. Visiems reikėtų pasaugoti savo akis ir prisiminti, kad jų mes turime tik dvi.

Faktai:

* Pagal statistiką dažniausiai akies tinklainė atšoka prie jūros.

* Saulės spinduliai sukelia akispūdį ir kitus akių negalavimus.

* Sergant daugeliu akių ligų — saulė nėra sveika.

* Ypač saulėje nerekomenduojama būti sergant katarakta, glaukoma ir po įvairiausių akių operacijų.

* Ultravioletiniai spinduliai, patekę į akį, atlieka juodą darbą. Ypač jie pavojingi, kai pašalintas akies lęšiukas ir rainelė, kurie yra natūralus barjeras nuo ultravioletinių spindulių.

* Sergant glaukoma primygtinai tiek vaikams, tiek suaugusiems patariama saugotis ir vengti tiesioginių saulės spindulių. Ilsintis pajūryje ar kur kitur reikalingi ne tik akiniai nuo saulės, bet ir skėtis.

* Pasivaikščioti patariama eiti vakare, kai saulė nėra tokia aktyvi. — apie 16— 17 valandą. Galima maudytis ir ilsėtis ryte iki 10— 11 valandos. Tada saulė dar nėra tokia aktyvi.

* Perkant optikoje akinius būna garantija, jog stiklo sudėtyje yra filtras nuo ultravioletinių spindulių. Be šio filtro jokie patamsinti stiklai neapsaugos nuo žalingų saulės spindulių.

* Akių alergija būdinga ne tik žmonėms, turintiems regos problemų, bet ir sveikiems.

* Alergiją dažniausiai sukelia žiedadulkės, kurios patenka į akis, taip pat saulės spinduliai gali sukelti alerginę reakciją. Nešiojant akinius nuo saulės žiedadulkių į akis patenka mažiau.

LAIKOTARPIS: „Vasara sunkus metas akims. Pagrindinis ir labiausiai akims kenkiantis šaltinis yra ultravioletiniai spinduliai, todėl saugoti akis labai svarbu“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja Danutė Merkelytė.

Jono TAMULIO nuotr.