Privati medicina gali būti nemokama

Privati medicina gali būti nemokama

Privati medicina gali būti nemokama

Pacientai kreipiasi į valdiškas gydymo įstaigas, kuriose rašomos eilės kartais net keliems mėnesiams į priekį ir kantriai laukia. Vis dar mažai pacientų žino, kad tas pačias nemokamas paslaugas jie gali gauti ir privačiuose kabinetuose. Kaip sužinoti, kur nereikia mokėti už specialistų konsultantų paslaugas?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nustebo, kad nereikia mokėti

Šiaulietė skaitytoja dėl valstybinėse gydymo įstaigose buvusių eilių pas chirurgus ir onkologus galiausiai nutarė kreiptis į privačią kliniką. Tam pasiryžo skirti ir pinigų.

„Buvau labai nustebinta, kai viename chirurginės pagalbos centre už chirurginę procedūrą visiškai nieko nereikėjo mokėti. Turėjome šeimos gydytojo siuntimą, sakė, kad nemokamai būtų gydomi ir moksleiviai“, — stebėjosi “Šiaulių krašto“ skaitytoja.

Privatu, bet nemokama

Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė paaiškino: „Pacientas gali eiti į nesvarbu kokios nuosavybės rūšies gydymo įstaigą, kurioje dirba specialistai, ir gauti konsultacijas, apmokamas iš Sveikatos draudimo fondo, kitaip tariant, iš Ligonių kasų biudžeto. Bet ši įstaiga būtinai turi būti sudariusi sutartį su Ligonių kasa, kad pacientui paslauga nekainuotų.

Sistema paprasta: jeigu įstaiga yra Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos nariai, o pacientas yra socialiai draustas tai ir gali gauti paslaugas nemokamai„, — sakė D. Ozolienė.

Dar viena sąlyga, būtinas siuntimas, kuris ir leidžia paslaugas ir privačiose, ir valstybinėse įstaigose gauti nemokamai. Siuntimas konsultuoti galioja mėnesį. Pagal sveikatos ministerijos nustatytą tvarką siuntimo galiojimo laikas skaičiuojamas, iki pacientas yra užregistruojamas gydytojo specialisto priėmimui arba įregistruojamas į eilę asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

„Specialisto konsultacija, jeigu yra siuntimas, galioja visoje Lietuvoje, todėl pacientas nebūtinai gali rinktis įstaigą, pavyzdžiui, Šiauliuose, o pasiieškoti, kitame mieste, gal ten eilės trumpesnės“, — patarė D. Ozolienė.

Tiesa, privačių įstaigų Šiauliuose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorine ligonių kasa ir teikia II lygio — specialistų— konsultantų — paslaugas nėra daug.

Pinigų gali prireikti

D. Ozolienė teigė, jog kai kurios įstaigos teikia papildomų paslaugų, todėl pacientai gali nustebti, jeigu pareikalauja susimokėti.

„Mes apmokame už specialisto paslaugą, konsultacijos metu reikalingus tyrimus, bet kai kurios privačios įstaigos teikia papildomas paslaugas, kurias pats žmogus gali rinktis.

Pacientas turi žinoti, kad, pavyzdžiui, už palydėjimą iki gydytojo kabineto, kai kurias medžiagas, tvarsliavą, priemones ir panašiai gali tekti mokėti. Tada žmogus sąmoningai gali rinktis ar nori mokamos paslaugos. Bet šios paslaugos negali būti įstaigos primestos„, — sakė D. Ozolienė.

Informacija sunkiai pasiekiama

Pasak D. Ozolienės, žmonės dar neturi informacijos, kur ir kokias paslaugas gali gauti.

Išsamiausia informacija skelbiama internetu, pasiteiravus, paaiškinama ir telefonu. Teritorinės ligonių kasos internetinėje svetainėje www.siauliutlk.lt skelbiama, su kokiomis privačiomis ir valstybinėmis įstaigomis teritorinė ligonių kasa yra sudariusi sutartis ir kokias įstaigos teikia paslaugas.

„Suprantu, kad pagyvenusiems žmonėms internetas gal ir nėra pats parankiausias būdas, bet galima paprašyti artimųjų pagalbos, gali patarti ir šeimos gydytojas“, — patarė D. Ozolienė.

D. Ozolienė stebėjosi, pad pavyzdžiui, dėl sąnarių protezavimo operacijų kažkodėl dauguma stengiasi stotis į eilę būtent Šiauliuose, ir laukia eilės 40 mėnesių, kai kitur galima sulaukti operacijos greičiau nei per metus ar porą metų.

Odontologo paslaugos nemokamos, bet mokėti reikia

Už odontologo paslaugas ir privačiuose, ir savivaldybėms priklausančiose poliklinikose, kurios yra sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa, pacientams taip pat tenka mokėti. Už ką?

Šiaulietė Liucija R. „Šiaulių kraštui“ stebėjosi, kodėl privačiame Saulės šeimos gydytojų centre ištraukus dantį jai teko susimokėti 10 litų. Moteris sakė esanti pasirinkusi šiame centre dirbantį šeimos gydytoją, todėl tikėjosi, kad ir odontologo paslaugos nemokamos. “Gydytoja suleido nuskausminamųjų vaistų, bet dantis “neužmirė“, paklausė, ar dar suleisti, pasakiau, kad leistų. Kai ištraukė dantį, pareikalavo 10 litų. Nesupratau, už ką. Gerai kad turėjau, bet tai buvo paskutiniai pinigai iki pensijos kurią gavau tik po kelių dienų“, — apgailestavo ponia Liucija.

Saulės šeimos gydytojų centro viena iš vadovių Sigita Sitnikienė patikino, kad mokėti pacientei reikėjo už nuskausminamuosius vaistus. „Už tvarsliavą, medžiagas, vaistus prisirašiusiems prie mūsų centro pacientams reikia susimokėti patiems.

Mes turime pacientams matomoje vietoje pakabinę kainyną. Pacientams nemokamas, arba tiksliau, apmokamas iš Ligonių kasų, tik odontologo darbas„, — teigė S. Sitnikienė.

Pasak S. Sitnikienės, mokestį už tvarsliavą, medžiagas ir vaistus įvedė vadovaudamiesi sveikatos ministro įsakymu.

Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Rimas Milvidas „Šiaulių kraštui“ paaiškino, jog ir jų poliklinikoje, nors ji yra ne privati, pacientui tenka mokėti už visas medžiagas, vaistus, bei rentgeno nuotraukas. Nemokamas pacientui — tik odontologo darbas.

Kainynai yra iškabinti Odontologijos pliklinikoje prie registratūros, o mokėti reikia poliklinikos kasoje.

Specialistai

Šiaulių privačiose gydymo įstaigose galima gauti tokių specialistų paslaugas: ortopedo-traumatologo, urologo, dermatovenerologo, akušerio-ginekologo, echoskopuotojo, endokrinologo, endoskopuotojo, gastroenterologo, kardiologo, koloproktologo, kraujagyslių chirurgo, neurologo, oftalmologo, onkologo, otorinolaringologo, psichoterapeuto, pulmonologo, reumatologo, vaikų chirurgo, vaikų ortopedo-traumatologo, plastinės rekosntrukcinės chirurgijos specialisto.

MOKESTIS: Net ir valdiškoje poliklinikoje už odontologo paslaugas pavcientui mokėti nereikia, bet kainuoja medžiagos, tvarsliava, vaistai.

Redakcijos archyvo nuotr.

EILĖS: Pacientai laukia eilėse valdiškose poliklinikose, kai nemokamą gydymą gali gauti ir privačiose įstaigose.

PAIEŠKA: Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė žmonėms pataria daugiau domėtis, kur ir kokią pagalbą jie gali gauti greičiau ir nemokamai.

Jono TAMULIO nuotr.