Pirmą kartą šalyje skrandžio navikas pašalintas endoskopu

Zitos KATKIENĖS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų skyriaus koordinatorius gydytojas endoskopuotojas Justas Birutis pristatė pirmą kartą šalyje endoskopu atliktą piktybinio skrandžio naviko šalinimo operaciją.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų skyriaus komanda atliko pirmąją šalyje unikalią onkologinę operaciją. Ligoninės vadovas Remigijus Mažeika spaudos konferencijoje pateikė prielaidas, kurioms esant buvo galima imtis šios procedūros: būtinas šios srities profesionalas ir tokį ligoninė turi – endoskopuotoją Justą Birutį.Taip pat turi būti sudarytos sąlygos dirbti, ir turėti kuo dirbti. Pats J. Birutis akcentavo dar vieną būtiną prielaidą – tinkamas pacientas, kuriam būtų galima taikyti būtent šį metodą.

„Aš renkuosi gyvenimą“

Kelmės gyventoja Julijana Baškienė po atliktos operacijos socialiniuose tinkluose negailėjo dėkingumo žodžių savo vaikams, anūkams, artimiesiems: „Renkuosi gyvenimą ... Noriu gyventi, nes dabar – pats gražiausias mano gyvenimo periodas: vaikai užauginti, namai pastatyti, sodas auga“.

O labiausiai dėkinga jaučiasi ją operavusiam gydytojui Justui Biručiui, kuris ne tik diagnozavo ligą, bet ir padarė viską, kad liga būtų įveikta.

„Šiandien esu laiminga, kad operacija pavyko ir jaučiuosi puikiai. Aš nugalėsiu šią ligą, nes esu stipri ir pasiruošusi gyventi“, – įsitikinusi kelmiškė, jau bepamirštanti niūrias mintis.

Sveikatos problemos Julijaną pradėjo varginti prieš pusantrų metų. Skaudėjo širdies plote ir moteris manė, kad su širdimi turi problemų. Bet pas gydytojus neskubėjo. Prasidėjo sunkiai valdomas kosulys, nors peršalimo ligomis ir nesirgo. Kantrybė baigėsi, kai burnoje atsirado žaizdelių, nebegalėjo valgyti.

Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją. Buvo karantinas, tad patekti pas specialistus galimybės labai ribotos. Tačiau šeimos gydytoja darė viską, kad pacientę priimtų LOR gydytojas, kuris diagnozavo refliuksą. Pradėjus gerti vaistus savijauta pagerėjo, bet šeimos gydytoja išrašė siuntimą pas endoskopuotoją Justą Birutį, kuris atliko skrandžio tyrimą. „Rijau žarną, padarė biopsiją“, – prisimena Julijana procedūrą ir įtarimą, kurį gydytojas pasakė, net nelaukdamas tyrimų rezultato.

Bet moteris sako, nenusiminusi, nes patikėjo gydytoju ir jo pažadu, kad viskas bus gerai.

Šiai operacijai ruoštasi iš anksto

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje didelis dėmesys skiriamas endoskopijai – vienai perspektyviausių sričių šiuolaikinėje medicinoje. Pasak ligoninės vadovo R. Mažeikos, nuo spalio 1 dienos buvo centralizuota visa endoskopinė pagalba į vieną vietą, suburti visi specialistai. Ligoninės administracija, matydama didžiulį šių ir naujų paslaugų, kurios pradėtos teikti ligoninėje, poreikį, investavo labai daug. Nuo praėjusių metų iki dabar už 230 tūkstančių eurų įsigyta naujos įrangos, pagerintos darbo sąlygos. Jau praėjusiais metais pradėjo sparčiai daugėti pacientų. Šiuo metu galimybės gauti endoskopuotojų paslaugas prieinamos visiems. Diagnostikos centre Endoskopijų skyriuje eilių šiuo metu nėra, intervencijos atliekamos su anestezija, dirbama su modernia įranga.

Naujovėms rengiasi ir specialistai. Karantino metu gydytojai endoskopuotojai vakarais po darbo dalyvavo nuotoliniuose mokymuose, kurių metu su specialistais iš Belgijos ir Vokietijos mokėsi atlikti endoskopines skrandžio operacijas.

Svarbiausia – tinkamas pacientas

Naują procedūrą įsisavinę specialistai nieko negalėtų padaryti, jei nebūtų tinkamo paciento. Kelmės gyventojai 64 metų Julijanai Baškienei, pasak J. Biručio, skrandžio tyrimo metu aptiktas tumoras. Iš jo paimta biopsija ir histologinis tyrimas patvirtino, kad tai yra piktybinis navikas.

Onkologinių pacientų gydymo taktikai nustatyti ligoninėje dirba multidisciplininė komanda, kurioje esantys radiologai, chirurgai, endoskopuotojai aptaria sergančiojo būklę, tyrimų rezultatus ir priima bendrą sprendimą, kokį gydymą taikyti. Šiai pacientei buvo nuspręsta atlikti chirurginę operaciją.

Naujasis Chirurgijos klinikos vadovas chirurgas Rolandas Burkauskas pasiūlė endoskopuotojams įvertinti galimybes ir kartu nuspręsti, ar galima būtų chirurginę operaciją keisti į endoskopinę operaciją. Juolab, kad buvo visos prielaidos, tokiai operacijai atlikti. Pasak J. Biručio, ypač svarbu tumoro dydis, kuris galėjo būti iki dviejų centimetrų ir jo išplitimas organizme. „Mūsų tumoras buvo vieno centimetro. Onkologinės ligos išplitimo radiologiniuose tyrimuose nestebėta“, – teigia specialistas.

Unikalumo esmė – pašalintos visos navikinės ląstelės

Praėjusią savaitę endoskopuotojai pirmieji Lietuvoje atliko operaciją, kurios metu navikas pašalintas radikaliai per visą skrandžio sieną.

„Mes apėmėme skrandžio sienos gleivinę, pogleivį, raumeninį sluoksnį. Visa tai pašalinta kartu su naviku, kas iki šiol, gydant navikines ligas, nebuvo daroma“, – paaiškino gydytojas endoskopuotojas Justas Birutis.

Histologinio tyrimo atsakymo rezultatas pradžiugino medikus – operacija atlikta radikaliai, pašalintos visos navikinės ląstelės, o tai ir yra atlikto darbo unikalumas.

Po operacijos – jokių pakitimų

Operacija atliekama visiškoje nejautroje, pacientė miega visą operacijos laiką. Procedūra vizualiai atrodo taip pat, kaip ir skrandžio tyrimas. Papildomai pasitelkiama vienkartinė sistema, kuri fiksuojasi prie endoskopo. Sumontuota sistema, kuria kiaurai per skrandį padaromas pjūvis ir pašalinamas navikas. Tuo pačiu metu užsiuvamas defektas. Šis vienkartinis prietaisas, tvirtinamas prie endoskopo, ligoninei kainavo 1 250 eurų.

Pasak mediko, visa intervencija atliekama iš skrandžio vidaus, ne taip, kaip klasikinės operacijos metu, kai operaciniai veiksmai atliekami iš organo išorės.

Po procedūros pacientė neturi jokių nusiskundimų.

„Po operacijos pabudusi pacientė paklausė: „Ar jūs man kažką darėte, ar tik tyrėte? Tai mums paglostė širdį. Kitą dieną pacientė jau vaikščiojo ir valgė. Gyvenimo kokybė nepakito, funkcinių sutrikimų nėra“, – džiaugėsi gydytojas J. Birutis operacijos, trukusios 30 minučių, sėkme.

Ja džiaugėsi ir kolegos iš Belgijos, visos operacijos metu medikų darbą stebėję internetu, ir prireikus, medikai galėjo kreiptis pagalbos.

Penkias dienas praleidusi ligoninėje J. Baškienė išvyko namo, kur jos laukia ne tik ūkininkės rūpesčiai, bet ir pirmosios proanūkės laukimas. Gyventi išties yra dėl ko ir moteris labai dėkinga medikams, suteikusiems jai galimybę pasveikti be kančių ir skausmo.