Pastorė padeda įveikti priklausomybę

Pastorė padeda įveikti priklausomybę

Pastorė padeda įveikti priklausomybę

Pastorė švedė Vala Karlson (Walla Carlsson) jau keletą dešimtmečių padeda žmonėms atsiplėšti nuo narkotikų bei alkoholio priklausomybės. Ji bando įkvėpti „švariam“ gyvenimui suklupusius ne tik Švedijoje, bet ir Šiauliuose, Biržuose, kituose Lietuvos miestuose.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Gera nuotaika ir karvutės

Pastorė Vala šypsosi dažnai ir visiems. Įsitikinusi, kad gera nuotaika, juokas, šypsena ir optimizmas padeda įveikti daugelį sunkumų. Padovanoti geri jausmai gali padėti žmogui atsitiesti ir suprasti, kad pasaulyje yra ne tik blogis.

„Aš dažnai juokiuosi, gera nuotaika — būtina, net ir tada, kuomet atrodo, kad blogiau ir būti nebegali. Semiuosi stiprybės iš Dievo ir tą stiprybę dalinu kitiems“, — sakė Vala.

Pusę laiko praleidžianti Lietuvoje, kitą pusę laiko pastorė būna Švedijoje ar užsienyje. Nepaisant savo didelio užimtumo patikina, kad Švedijoje jos laukia 5 suaugę vaikai ir 12 anūkų.

Moteris prisipažįsta, kad net ir nuolat skubėdama pas žmones, kuriems reikalinga jos pagalba, atranda laiko ir sau. Nusijuokia, kad namie turi širdžiai mielą karvių kolekciją. Skaičiuoti jau nustojusi, nes kolekcijos eksponatų skaičius artėja prie tūkstančio.

„Pirmąją karvutę iš medžio išdrožė mano senelis. Ji mieliausia. Kolekcijoje — karvutės iš viso pasaulio. Tai geras simbolis, ne tik gerovės, bet ir žinių. O gražiausios — gyvos, laukuose besiganančios“, — juokėsi moteris.

Pagalba priklausomiems

Pastorė gyvena Karlskronos mieste (Švedijoje), kuris draugauja su Klaipėda. Į Lietuvą moteris atvyko prieš 15 metų, kraštas jai pasirodė mielas. Patikino, kad jos mama yra kilusi iš Kalingingrado, todėl Baltijos kraštai jai labai brangūs.

Kartą jai vietinio miesto valdžia pasiūlė apmokyti skautus Lietuvoje, Latvijoje, Rusijoje. Prieš dešimtmetį atsidūrusi Šiauliuose bei Biržuose ėmėsi padėti žmonėms, turintiems priklausomybių nuo alkoholio ir narkotikų. Tokia veikla jai buvo ne pirmiena, nes gimtojoje šalyje su priklausomybėmis kovojantiems žmonėms padeda ne vieną dešimtmetį.

„Žmonės, kurie turi bėdų su alkoholiu ir narkotikais, panašūs ir čia, ir užsienyje. Būtina turėti viltį, nesvarbu, ar jis lietuvis, ar švedas. Nemažai tokių, kurie nenori keistis, jų niekas nepakeis“, — sakė Vala.

Moteris pastebi, kad į alkoholio ir narkomanijos liūną įsitraukia ne tik suaugusieji. Pagalbos ištrūkti iš alkoholinės priklausomybės reikėjo ir devynmečiams. Kokie rezultatai? Atsisakyti priklausomybės pavykdavo ir narkomanams, kurie svaiginosi daugiau negu dvidešimtį metų.

„Jau matau, kurie žmonės yra vartoję narkotikų, būna sutrikusi jų motorika, nevalingai trūkčioja raumenys, sunkiai valdomi judesiai, ar nuolat laižomos lūpos. Kvaišalų liekamieji reiškiniai visuomet akivaizdūs“, — pabrėžė moteris.

Sugrįžimas į „švarų“ pasaulį

Pastorė Vala prisimena visus, kuriems galėjo padėti. Priklausomybę suvaldę žmonės skatinami per savo patirtį pagelbėti ir kitiems. Patikino, kad tai labai efektyvu ir svarbu.

„Ateina žmogus pas mane ir paprašo padėti. Aš galiu jiems padėti, bet niekada nepavyks, jei savo norus žmogui bruksi per prievartą. Daugelis sako, kad gyvenimas be narkotikų yra svajonė, tačiau siekti šios svajonės yra labai sunku. Pagrindinis reikalavimas — baik vartoti!“.

Vala žino, kad tokių problemų turintiems žmonėms reikia bent vieno žmogaus, kuriuo galėtų pasitikėti, jam pasipasakoti, išsakyti savo mintis ir jausmus, sulaukti palaikymo.

Pagalbos centras — Biržuose

Biržuose 2001 metais atidarytas Pagalbos centras gyvuoja jau keletą metų, naudingas ne tik priklausomybių turintiems žmonėms, bet ir jų artimiesiems.

„Kaime labai daug geriančių. Liūdna žiūrėti į tokias šeimas. Vaikai bijo girtų tėvų, neretai ima kaltinti dėl bėdos šeimoje ir save. Dirbame su vaikais po pamokų, organizuojame stovyklas, įvairius būrelius, pamaitiname, kartais tai būna vienintelis kartas, kuomet vaikas pavalgo“, — pasakojo Vala.

Biržų Pagalbos centre dirba trys darbuotojos, kurios žino, kas yra kvaišalus ir alkoholį vartojantys žmonės šeimoje. Pačios gyvenusios su tokiais žmonėmis, gali padėti ir kitiems.

Ne vienam biržiečiui pagelbėjusios moterys išsprendė ir savo šeimos narkomanijos problemas. Kvaišalus vartoję vaikai atsikratė priklausomybės, kūrė šeimas, išvažiavo gyventi į užsienį. Pastorė pasidžiaugė, kad „švarus“ gyvenimas tampa realiu pavyzdžiu.

„Kaip artimieji gali pagelbėti priklausomybę turinčiam žmogui? Kartais nereikia jų gelbėti. Jie patys turi suvokti, kad turi pasikeisti. O šeima turi nuspręsti, ar laikyti tokį žmogų šeimoje“, — sakė kunigė Vala.

citata:

„Aš galiu padėti, jei paprašys pagalbos. Bet niekada nepavyks, jei savo norus žmogui bruksi per prievartą.

SUVOKIMAS: „Priklausomybės alkoholiui ir kvaišalams atsisakyti — sunku, o sunkiausia žmogui suvokti, kad jis yra priklausomas“, — sakė švedė pastorė Vala Karlson.

PASLAPTIS: „Žmonės neretai savo problemas linkę paslėpti. Nedrįsta iškelti į viešumą ir apsimeta, kad jos nėra. Apie tai būtina kalbėti, kad suprastum, kad nesi vienas“, — mano pastorė Vala Karlson.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.