Operacija išsaugojo regėjimą

Operacija išsaugojo regėjimą

Operacija išsaugojo regėjimą

Kelmės rajone gyvenantis 74 metų Ivanas Medvedevas praėjusią savaitę ryžosi antrajai glaukomos operacijai. Po operacijos vyras šypsosi — išsaugojęs regėjimą galės gyventi visavertį gyvenimą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Po operacijos — šypsena

Pravėrus Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vienos iš palatos duris šypsodamasis pasitinka Dubėnų kaimo (Kelmės rajonas) gyventojas Ivanas Medvedevas. Praėjus kelioms valandoms po akies operacijos vyras tikino, kad jaučiasi atsigavęs ir pakankamai žvalus. Apie patirtą operaciją bylojo tvarstis ant vienos akies.

„Jaučiuosi tikrai gerai. Nieko neskauda. Gydytojai sakė, kad operacija pavyko. Ne, tikrai nebijojau“, — numojo ranka.

Ši glaukomos operacija vyrui jau antroji, pirmoji buvo atlikta prieš penkeris metus. Operacija pavyko ir medikai galėjo sustabdyti glaukomos progresavimą. Po kelerių metų kitoje akyje ėmė didėti akispūdis, o tai, medikų žodžiais, pirmas simptomas, kad vystosi glaukoma, kurią būtina sustabdyti, kol neprarastas regėjimas.

„Man svarbiausia — išsaugoti regėjimą, todėl nedelsiant kreipiausi į gydytojus, sutikau operuotis. Beje, mano dukterys medikės, liepė su sveikata nejuokauti“, — šyptelėjo Ivanas.

Temstantys pasaulio kraštai

Ūkiškai gyvenantis vyriškis visuomet užsiėmęs, prisipažįsta — „ūkyje nepatinginiausi“. Nuolat besisukdamas darbuose ėmė pastebėti, kad žiūrint akių kampuose vaizdas šiek tiek tamsesnis. Vairuodamas automobilį turėdavo galvą labiau pasukti į žiūrimą pusę.

Savo sveikatai neabejingas vyras nuvyko į Šaukėnus pas šeimos gydytoją, iš ten nusiuntė pas Kelmės specialistus. Pas akių ligų gydytojus pagal talonų eilę ligonis pateko po mėnesio. Prisiminė, kad akies vaizdas per mėnesį dar labiau patamsėjo ir susiaurėjo. Akispūdis buvo itin didelis.

„Išsiuntė į Šiaulius. Po apžiūros gydytojai iškart rekomendavo operuotis. Išoperavo ir sustabdė regos nykimą. Oi, tie penkeri metai buvo geri, ir mašiną vairavau, jokių problemų nebuvo“, — pasakojo vyras.

Po penkerių metų I. Medvedevas pastebėjęs regos sutrikimų nebedelsė, kiek pirmąjį kartą, vyras nuskubėjo pas akių ligų specialistus.

„Mėgstu vairuoti, skaityti, darbų nemažai dirbu, gyvenu normalų gyvenimą ir nenoriu apakti“, — tikino I. Medvedevas.

Nesugrąžinama šviesa

„Mūsų pacientas, ponas Ivanas jau žino, kaip prisižiūrėti ir save saugoti, kad nebūtų komplikacijų“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja gydytoja Danutė Merkelytė. Priduria, kad neretai pacientai norimo efekto po operacijos nesulaukia dėl netinkamo gyvenimo būdo pooperaciniu periodu.

Nesijausdami ligoniais pacientai dirba sunkius fizinius darbus, pervargsta, atvažiavę tikina, kad nieko tokio nedarė „tik parnešę keletą kibirų vandens“.

Pasak gydytojos, glaukoma — tai akių liga, kuri atsiranda padidėjus spaudimui akies viduje bei sutrikus akies kraujotakai, tuomet pažeidžiamas regos nervas ir tinklainės ląsteles.

„Akiplotis gali siaurėti nepastebimai. Negalima numoti ranka, jei matoma neaiškiai, vargina akių ar galvos skausmai, nors ir dažnai keičiami akiniai, tačiau negerėjantis regėjimas — tokie simptomai atsiranda susirgus glaukoma“, — sakė gydytoja.

Ligos pradžioje, pasak medikų, nustatomas tik padidėjęs akispūdis, o akipločio ir akių dugno pakitimai būna nedideli. Ligai progresuojant, atsiranda akipločio pakitimų, nyksta regos nervo ląstelės.

Prognozė priklauso nuo to, kada glaukoma nustatyta ir pradėta gydyti. Jei liga pradedama gydyti pradinėse jos stadijose, dažniausiai progresuoja lėčiau ir apakimo tikimybė nedidelė. Pradėta gydyti vėlyvose stadijose, glaukoma progresuoja ir pacientas gali apakti.

Liga visam gyvenimui

„Reikia atsiminti, kad ši liga — visam gyvenimui. Būtina kuo ankščiau imti ją gydyti, tik tuomet yra tikimybė išsaugoti regą“, — sakė gydytoja D. Merkelytė.

Glaukoma gydoma trimis būdais: medikamentais mažinamas akispūdis, jei nepavyksta sumažinti akispūdžio, tuomet pacientas gydomas lazeriu arba operuojamas. Pagrindinis tikslas — sureguliuoti padidėjusį akispūdį, kad neatsirastų regos nervo pažeidimas bei sustabdyti jo nykimą.

Glaukoma sergantys žmonės dispanserizuojami, privalo reguliariai lankytis pas akių gydytoją, griežtai laikytis vaistų vartojimo, saugoti akis, nedirbti sunkių fizinių darbų.

„Reiktų nepamiršti, kad glaukoma — aklumą sukelianti liga, o jos sukelti pažeidimai negrįžtami, šios ligos išgydyti neįmanoma, galima tik sulėtinti progresavimą“, — sakė gydytoja.

(faktu dezute)

Glaukomai vystytis turi įtakos:

1. Paveldimumas — asmenys, kurių šeimoje yra sergančių glaukoma, daug dažniau serga šia liga, o kai kurie genų pakitimai sukelia tam tikras glaukomos formas.

2. Kai kurios ligos: cukrinis diabetas, hipertoninė liga.

3. Kitos akių ligos: trumparegystė, akių uždegimas, traumos.

4. Kai kurių vaistų vartojimas.

citata:

„Mėgstu vairuoti, skaityti, darbų nemažai dirbu, gyvenu normalų gyvenimą ir nenoriu apakti.

NUSITEIKIMAS: „Noriu gyventi visavertį gyvenimą, todėl saugau savo regėjimą“, — sakė Kelmės rajono gyventojas Ivanas Medvedevas.

POŽIŪRIS: Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja Danutė Merkelytė pasidžiaugė, kad antrą kartą operuojamas Ivanas Medvedevas laiku kreipėsi į medikus, todėl regėjimą pavyko išsaugoti.

Jono TAMULIO nuotr.