Nuotaiką gerina ir gilių kavos puodelis

Nuotaiką gerina ir gilių kavos puodelis

Nuotaiką gerina ir gilių kavos puodelis

Šiaulietės Onos Šidlauskienės rytas prasideda mankšta, puodeliu kvapnios gilių kavos, sveikuoliškais pusryčiais. Prieš keleris metus tapusi sveikuole nuolat išbando sveikatą dovanojančius receptus: sveiką maistą, mankštą, eketę, organizmo valymo dietas.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Sveikatos kodas — noras būti sveikai

Ponia Ona — sveikuolė, sveikuolių klubo „Šviesuoliai“ narė. Sveikatinimosi paslapčių semiasi ne tik iš klubo bendraminčių, atidžiai perskaito visą apie sveikatą randamą literatūrą. Šypsosi, kad tuo domėti neverčia sunkios ligos, tik noras išlaikyti gerą sveikatą kuo ilgiau.

„Sveikuole tapau išėjusi į pensiją. Dabar galiu sau leisti neskubėdama kiekvieną rytą pasimankštinti. Susitikti su bendraminčiais, pasigaminti sveikuoliškų patiekalų ar keliolika dienų laikytis organizmo valymo dietos“, — žvaliai nusiteikusi pasakojo moteris.

Ponia Ona džiaugiasi, kad jos sveikuolišką gyvenimo būdą palaiko duktė, domisi sveiko maisto gaminimu, dietomis, dviese išbando įvairių receptų, tik vyras į žmonos sveikuolišką gyvenimo būdą žiūri atsargiai.

Sveikatai didžiausios reikšmės turėjo ne tik vartojamas maistas, bet ir išvykos su sveikuoliais į vasaros stovyklas. Gyvendami apie 10 dienų miške, specialiomis dietomis valė organizmą, mankštinosi, meditavo, ilsėjosi.

„Greit pastebėjau, kad nebeliko didelio kraujospūdžio, sumažėjo svoris, pagerėjo virškinimas, atsirado daugiau energijos, o nuotaika — puiki“, — džiaugėsi sveikuolė.

Firminė gilių kava

Į redakciją ponia Ona užsuko su pačios pasigaminta gilių kava. Pripildyti balintos kavos puodeliai skleidė neįprastą aromatą. Moteris linkteli, kad tokią kavą ruošia tik pati: pati renka giles, pati verda kavą.

„Gilių kavos savybėmis, jos pagaminimo būdais domėjausi jau daugelį metų. Mane ant “kavos kelio“ užvedė amžiną atilsį mokytojas Jonas Krivickas. Jis ir papasakojo, kaip paruošti giles ir kavą“, — prisiminė ponia Ona.

Moteris gilių prisirenka pas savo brolį Aukštaitijoje. Jo kieme stovi didelis ąžuolas, nuo kurio pribyra puikių gilių. Juokiasi, kad kava dovanotų sveikatą, reikia ir gilių prisirinkti iš „švarios“ vietos.

„Giles kirminėliai mėgsta, todėl atrinkti reikia labai kruopščiai, išaižyti, išmirkyti, išdžiovinti. Iš pradžių mirkydavau giles piene, bet po to sunku pieną išplauti, todėl atsisakiau tokio būdo“, — pasakojo sveikuolė.

Nusijuokia, kad mėgsta eksperimentuoti, todėl išbando įvairių gilių bei kavos paruošimo būdų.

Valgant svarbus saikas

Sveikuolės rytas prasideda nuo šutintų kruopų košės: pasirenka miežių, rugių, grikių, ryžių bei kitų kruopų.

„Užvirini kruopas ir palieki jas brinkti. Nereikia virti. Taip išliks gerosios savybės. Maistas visas yra geras, jei tik jis įvairus, valgomas saikingai“, — šypsojosi ponia Ona.

Ant moters pietų stalo nebeliko kiaulienos, renkasi triušieną arba paukštieną. Dažniausiai valgo daržovių, kruopų patiekalus. Nusijuokia, kad pati sveiko maisto patiekalų receptų nekuria, išgirdusi iš sveikuolių ar perskaičiusi įsimena ir išbando savo virtuvėje. Skaniausios — troškintos daržovės, trintų daržovių sriubos, jos labiausiai tinka pietums.

„Paprasta pasigaminti avižinius kotletus. Dažnai juos gaminu. Užplikyti avižinių dribsnių, įdėti į juos šiek tiek manų kruopų. Susmulkintas kelias svogūnų galvas apkepinti aliejuje. Kuo daugiau svogūnų, tuo skaniau. Sudėti juos į masę iš avižų ir manų. Suformuoti kotletus. Juos pakepinti. Labai gardu“, — pasidalijo receptu šeimininkė.

Energijos šaltinis — judėjimas ir eketė

Judėti poniai Onai — labai svarbu, tik pasimankštinusi, pasportavusi kartu su sveikuoliais, pajunta didžiulį energijos antplūdį, pagerėja nuotaika. Didžiausią įspūdį sveikuolė patiria besimaudydama eketėje.

„Visada norėjau pajusti tai, ką patiria eketėse besimaudantys žmonės. O jei kiti gali, tai galiu ir aš. Įlindau. Kelis kartus panėriau ir — į krantą. Nešalta, o iš vidaus lyg šiluma sklistų“, — prisimena potyrius moteris.

Juokiasi, kad žiemos maudynėmis užsikrėtė ilgam, nes jei žmogus kartą pabando, tai nori patirti eketės dovanojamus įspūdžius dar ir dar. Sveikatos sutrikimų po išsimaudymo eketėje nepajuto.

Žino, kad prieš tokias maudynes būtinas apšilimas: mankšta, krosas. Eketėje ilgai nebūna. O išlipus rankšluosčiu šluostytis kūno nereikia, geriausia atlikti keletą pratimų.

„Jei rūpiniesi savo sveikata, judi, gerai maitiniesi, bus ir gera nuotaika ir energijos. Esame savo organizmo šeimininkai, todėl negalima pasiduoti stresams, kurie gadina sveikatą, reikia dažniau pabūti gamtoje, atsipalaiduoti“, — patarė ponia Ona.

Ąžuolo dovana — gilė

Ąžuolas lietuviams nuo seniausių laikų yra jėgos ir tvirtybės simbolis. Senieji žinynai teigia, kad gilių kava jauną žmogų daro gražiu ir ištvermingu, o seną — jaunina suteikdamas naujų jėgų.

Gilių kava buvo stiprinami silpni, sergantys mažakraujyste, rachitu, baikštūs vaikai, šis gėrimas buvo naudojamas moterų isterijai raminti.

Ąžuolo gilės didina apetitą, turi antibakterinį poveikį, stabdo viduriavimą. Gilių kava tinkama virškinimo sutrikimams gydyti, opoms žarnyne raminti, didina apetitą, pasižymi antibakteriniu poveikiu.

Gilės turi kalcio, vitaminų, mikroelementų, o maistingumu nenusileidžia daržovėms. Gilių kava neturi kofeino, tad ja mėgautis gali ir senas, ir jaunas.

 

Ponio Onos gilių kavos receptas

Surinktas prinokusias giles reikia išlukštenti. Apie 3 paras jas mirkyti vandenyje. Vandenį rekomenduojama nuolat keisti.

Išmirkytas giles sumalti mėsmale. Paskleidus ant skardos sumaltas giles džiovinti orkaitėje. Džiovinama masė turi tapti biria.

Kavai pasigaminti reikia kelių šaukštelių sumaltų gilių, užpylus verdančiu vandeniu 3-5 minutes pavirinti. Nukošti. Pagardinti kavą medumi bei pienu arba grietinėle pagal skonį.

 

KAVA: Šiaulietė Ona Šidlauskienė gilių kavos pasigamina ne tik sau, ja visuomet vaišina svečius bei klubo „Šviesuoliai“ sveikuolius.

GILĖS: Ne tik Ona Šidlauskienė išverda gilių kavą, bet ir gilių prisirenka pati.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.