
Naujausios
Nuo vasaros karščių kenčia ir žmonės, ir gyvūnai
Šoktelėjus termometro stulpeliui į viršų, vis daugiau žmonių ima skųstis įvairiais sveikatos sutrikimais. Nuo karščių ir kraujasiurbių vabzdžių kenčia gyvūnai.
Darbus atidėkite vėlesniam vakarui
Nuo smarkiai padidėjusios oro temperatūros kenčia visi, bet ypač sunku vaikams, vyresnio amžiaus, antsvorį ar nutukimą turintiems, lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.
„Esant itin aukštai temperatūrai, nedirbkite fizinių darbų lauke, geriau susiplanuokite juos atlikti anksti rytą arba atidėkite vėlesniam vakarui“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė.
Perkaitimas gali ištikti bet kurį žmogų, kai organizmas nebegali savęs atvėsinti. „Pirmieji perkaitimo požymiai yra ant odos pasirodę prakaito lašeliai. Jei iš karto neatsivėsinsite pavėsyje ir neišgersite skysčių, gali įvykti šiluminis smūgis: tada ima kilti kūno temperatūra (gali pakilti daugiau nei 40 laipsnių), padažnėja ir sustiprėja pulsas, atsiranda labai stiprus galvos skausmas ir svaigimas, pykinimas, vėmimas, sąmonės netekimas“, – vardija I. Taraškevičienė. Įvykus šiluminiam smūgiui, patariama nedelsiant kviesti greitąją pagalbą, o kol ši atvyks, stengtis atvėsinti nukentėjusįjį: paguldyti į pavėsį ar vėsią patalpą, purkšti drungnu vandeniu ar suvynioti į drungną šlapią audinį.
Svarbiausia – prevencija
Esant karštam orui gerkite daugiau skysčių.
Jei labai karšta, stenkitės kūną vėsinti drungnu dušu ar vonia, daugiau laiko praleiskite vėsesnėse patalpose.
Jei namuose labai karšta, stenkitės nuvykti į viešąsias vietas, kur įrengtos oro kondicionavimo sistemos.
Per karščius ribokite fizinį aktyvumą.
Nepalikite vaikų, gyvūnų uždaruose automobiliuose.
Eidami į lauką užsidėkite galvos apdangalą.
Renkitės laisvais, natūralios medžiagos drabužiais, atviras kūno vietas, lūpas tepkite apsauginiais kremais nuo saulės, nešiokite akinius nuo saulės.
Juntamoji temperatūra yra aukštesnė
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) specialistai perspėja, kad plūstelėjęs labai šiltas oras gali išlaikyti daug drėgmės, ir žmogaus oda sunkiai atvėsta, todėl jaučiama 2–4 laipsniais aukštesnė temperatūra nei iš tikrųjų yra aplinkoje. Ypač sunku ištverti naktų tvankumą, kai oro temperatūra nenukrenta žemiau 18–20 laipsnių, o santykinis oro drėgnumas priartėja prie 100 procentų.
Rytą ir pirmoje dienos pusėje oras šiek tiek pasausėja, bet dažnai popiet nulyjant, savijauta dėl tvankumos vėl pablogėja. Pagelbėti gali tik gaivesnis vėjas arba buvimas patalpose su kondicionieriais.
Hidrometeorologijos tarnybos tinklalapyje www.meteo.lt, įvedus norimos vietovės pavadinimą, galima rasti grafiką su juntamosios temperatūros dviejų parų prognoze. Į tai reikėtų atsižvelgti einant į lauką, renkantis tinkamus drabužius ar planuojant darbus lauke.
Vasariški orai turi ir kitų pavojų, pavyzdžiui, aukšta saulės ultravioletinė spinduliuotė. Jos indeksas taip pat skelbiamas LHMT puslapyje.
Kenčia ir gyvūnai
Tvyrant karštiems ir drėgniems orams, būtina pasirūpinti savo augintinių apsauga nuo perkaitimo, saulės smūgių. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai primena: prieš išginant ūkinius gyvūnus į ganyklas ir ganymosi laikotarpiu privaloma pasirūpinti jų apsaugos priemonėmis nuo vabzdžių. Ganomiems gyvūnams šios priemonės turėtų būti naudojamos nuolat.
Dar vienas vasaros pavojus – žaibų iškrovos, medžių išvartos, nutraukiančios elektros laidus, ir kitos su stipriais vėjais ir lietumi susijusios gamtos išdaigos, kurios nepasiruošusiems ūkinių gyvūnų laikytojams pridaro didelių nuostolių.
Sutrikus elektros tiekimui gyvūnų laikymo patalpose, kyla tiesioginė grėsmė gyvūnų gyvybei – didėja santykinis oro drėgnumas ir amoniako kiekis, per palyginti trumpą laiką gyvūnai gali nugaišti nuo perkaitimo ir uždusimo. Todėl gyvūnų laikytojai privalo įsirengti elektros generatorius ir reguliariai tikrinti jų veikimą.
Per karščius ir žmonės, ir gyvūnai netenka daugiau skysčių. Dėl šios priežasties pakinta organizmo kraujotakos, kvėpavimo, nervų ir kitų sistemų organų bei audinių fiziologinės funkcijos. Todėl ir ganyklose ganomi, ir patalpose laikomi gyvūnai privalo nuolat turėti galimybę iki soties atsigerti.
Ūkininkai turi pasirūpinti, kad jų auginami gyvūnai nebūtų laikomi saulės atokaitoje karščiausiu dienos metu. Tam puikiai gelbsti medžių paunksnės, gyvūnų aplaistymas vandeniu ar parginimas į tvartus per pačius karščius vidurdieniais.
„Šiaulių krašto“ inf.
EPA-ELTA nuotr.
Planuojant buvimą ar darbus lauke reikėtų atsižvelgti ir į juntamąją temperatūrą, ir į saulės ultravioletinę spinduliuotę.