Miokardo infarktas sustabdytas per pusvalandį

Miokardo infarktas sustabdytas per pusvalandį

Miokardo infarktas sustabdytas per pusvalandį

55 metų kuršėniškis Romas Šimkevičius praėjusią savaitę pajutęs skausmą krūtinėje suskubo išsikviesti greitosios medikus, kurie nedelsiant išgabeno jį į Šiaulių apskrities ligoninę. Per rekordiškai trumpą laiką — daugiau nei pusę valandos — vyras išgelbėtas nuo miokardo infarkto.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nespėjo net išsigąsti

Kuršėnuose gyvenantis R. Šimkevičius spalio 7 dienos popietę pajuto staigų ir stiprų skausmą krūtinėje. Netruko surinkti greitosios medikų numerio. Brigada apžiūrėjusi pacientą nutarė nelaukti — simptomai kėlė nerimą, todėl nuspręsta poną Romą skubiai vežti į Šiaulius.

„Nespėjau nieko suprasti: nei kas vyksta, nei kas man yra, nei kas dabar bus. Labai greitai atsidūriau Šiauliuose ligoninėje, kur Priėmimo skyriuje patikrino ir tuoj pat kažkur paskambinę mane išvežė“, — prisiminė vyras.

Tikinęs, kad niekada nesirgęs jokia širdies liga, negalėjo įtarti, kad skausmus sukėlė būtent šis organas. Prisipažino, kad niekada nepiktnaudžiavo alkoholiu, neturėjo viršsvorio bei giminėje sergančių neprisimenąs, tačiau jau daug metų rūko. Tolimųjų reisų vairuotojas džiaugiasi, kad šis sutrikimas jo neužklupo reise užsienyje.

„3-4 valandas paskaudėjo, o dabar jaučiuosi gerai. Pasirodo man — miokardo infarktas“, — šypsojosi R. Šimkevičius.

Ekstrinė pagalba

Medikai apie 16 valandą Šiaulių apskrities ligoninės Priėmimo skyriuje sulaukė R. Šimkevičiaus. Skubiai atlikta kardiograma rodė besivystantį miokardo infarktą. Apie pacientą buvo pranešta Kardiologinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriui.

Paaiškėjo, kad visos šešios šio skyriaus vietos buvo užimtos, nuspręsta pacientą iš karto nukreipti į angiografijos laboratoriją, zonduoti ir plėsti užsikimšusią širdies kraujagyslę. Pacientas sutiko, kad jam būtų taikoma tokia procedūra. Angiografijos laboratorijoje širdies kraujagyslės buvo zonduojamos.

Gydytoja kardiologė Aušra Dambrauskaitė pasakoja kad, atsistačius kraujotakai, nurimo skausmas, pakito kardiogramos vaizdas. Paciento širdies kraujagyslė buvo išplėsta įvedant balionėlį ir stentą, kraujagyslę praplečiantį vamzdelį.

„Užfiksuota kad 16.50 valandą pacientas iš angiografijos laboratorijos jau buvo perkeltas į atsiradusią laisvą vietą Kardiologinės reanimacijos skyriuje. Uždelstas bent pusvalandis lemia paciento sveikatos būklę, o dirbome tikrai labai greitai“, — sakė kardiologė, suskaičiavusi, kad ligonio priėmimas, diagnostika, dokumentų sutvarkymas ir angiografijos procedūra truko apie 50 minučių.

Džiaugiasi sėkmingu atveju

Kaip teigia ligoninės angiografijos laboratorijoje dirbanti kardiologė Aušra Dambrauskaitė, šis atvejas paciento ligos istorijoje yra labai sėkmingas. Ūmaus miokardo infarkto atveju per 90 minučių išplėsta širdies kraujagyslė yra aukščiausiai vertinama riba.

Specialistų teigimu, užsikimšusi širdies kraujagyslė — tai ūmus miokardo infarktas. Kuo greičiau kraujagyslė bus atverta, tuo daugiau tikimybių, kad šios kraujagyslės zonoje neapmirs širdies raumuo. Kuo daugiau minučių prarandama, tuo daugiau širdies raumens ląstelių miršta, tuo didesnis lieka širdies nepakankamumas.

„Nors pacientui pagalba suteikta pačiu geriausiu laiku, vistiek laikoma, kad jis persirgęs miokardo infarktu, tačiau be liekamųjų reiškinių. Todėl jam būtina reabilitacija, būtina vengti širdies ligų rizikos faktorių“, — sako Šiaulių apskrities ligoninės Kardiologinės reanimacijos skyriaus vedėjas Viktoras Skromovas.

Anot V. Skromovo, šiandien specialistai jau turi galimybių padėti pacientui, kai jis į ligoninę atvyksta nedelsdamas. Šis miokardo infarkto ištikto ligonio atvejas rodo, kokių galimybių atveria gydymo įstaigos turima įranga. Tačiau, kaip tikino specialistai, ji greitai sensta, nusidėvi.

„Šiandien ligoninei yra būtinas dar vienas angiografas, šiuolaikiniai krešulių atsiurbikliai, reikia naujo širdies echoskopo, nes dabartinis tarnauja visų apskrities gydymo įstaigų pacientams, su juo dirbama ištisą parą, blogėja vaizdų ryškumas, o panašių pacientų per metus sulaukiame apie 360“ — sakė V. Skromovas.

Citata:

„Nespėjau nieko suprasti: nei kas vyksta, nei kas man yra, nei kas dabar bus“

NUOTAIKA: „Dabar jaučiuosi gerai. Nebeskauda. Nespėjau nė išsigąsti“, — šypsojosi po ekstrinės kardiologų pagalbos kuršėniškis Romas Šimkevičius.

LIGA: „Nors pacientui pagalba suteikta pačiu geriausiu laiku, vistiek laikoma, kad jis persirgęs miokardo infarktu, tačiau be liekamųjų reiškinių. Jam bus būtina reabilitacija“, — sakė gydytoja kardiologė Aušra Dambrauskaitė ir Kardiologinės reanimacijos skyriaus vedėjas Viktoras Skromovas.

 

Jono TAMULIO nuotr.