Mediko širdyje telpa ir mokslas, ir poezija

Mediko širdyje telpa ir mokslas, ir poezija

Mediko širdyje telpa ir mokslas, ir poezija

Jūros Vlado Vaitkevičiaus, Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir nagalės studijų fakulteto Medicinos pagrindų katedros vedėjo, Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininko, biomedicinos mokslų daktaro širdyje savo vietą turi medicina, mokslas, poezija ir dainos.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Džiuginantys jubiliejai

J. V. Vaitkevičių praėjusią savaitę džiugino ne tik aplinkinių šypsenos, bet ir sveikinimai 60 metų jubiliejaus proga. Studentai prieš paskaitas savo dėstytojui giedojo ir linkėjo ilgiausių metų. Už švietėjišką veiklą jis apdovanotas Šiaulių apskrities viršininko ženklu „Už nuopelnus Šiaulių apskričiai“.

„Šiais metais gausu jubiliejų: išleista penktoji mano eilėraščių knyga, dešimt metų dainuoju Šiaulių kultūros centro Ginkūnų filialo mišriame chore “Šaltinis“. O prieš kelias dienas minėjau savo mažiuką 60 metų jubiliejų“, — juokdamasis lenkė pirštus ponas Jūra Vladas.

Penktąją eilėraščių knygelę išleidęs mokslininkas nusišypso, kad kiekviena iš jų atspindi atskirą gyvenimo laikotarpį, išgyvenimus, patirtį. Baisiausia buvo skaitytojų teismui pateikti pirmąją knygelę 2002 metais.

„Pirmuosius eilėraščius sukūriau mokyklos suole. Vėliau sueiliuodavau gimtadienio, švenčių ar kokių kitų progų metu. Pagalvojau, kad verta užrašyti. Paskui eilės ėmė mintyse dėliotis bet kuriuo paros metu: miegant, dirbant, einant ar svajojant“, — šypsosi medikas ir poetas.

Eilėraščius jis išdrįso parodyti Eglei Prėskienėnei, Stasiui Tumėnui — Šiaulių universiteto humanitarams. Pasakoja, kad ilgai galvojo, ar verta, nes tai lyg išsinuoginimas prieš kitus.

Didžiausi eilėraščių kritikai yra jo žmona bei sesuo.

„Kiekviena knyga išleidžiama su nerimu ir jauduliu. Tai lyg sielos atsiskleidimas“, — sakė J. V. Vaitkevičius.

Nuo ratų prie sveikatos profilaktikos

J. V. Vaitkevičius Vilniaus universiteto Medicinos fakultete įgijęs epidemiologijos sanitarijos specialybę prieš daugiau nei tris dešimtmečius buvo pakviestas dirbti į Šiaulius. Atvyko kartu su žmona, tos pačios srities specialiste. Šiauliai buvo nežinomas miestas — žmona Aliutė kilusi iš Jurbarko rajono, o Jūra Vladas gimęs Kėdainių rajone, vėliau augo Klaipėdoje.

„Turėjau dirbti higienistu, bet patekau į tuometinį Pedagoginį institutą, dirbau mokyklinės higienos katedroje. Taip ir likau Šiaulių universitete“, — sako medikas.

Be mokslinio darbo J. V. Vaitkevičius apie 13 metų pirmininkauja Šiaulių miesto savivaldybės Bendruomenės sveikatos tarybai. Pasakoja, kad tuomet ji turėjo konsultuoti miesto tarybą sveikatos klausimais.

„Per tiek metų miesto sveikatos politika labai pasikeitė. Tada gydymo įstaigoms reikėjo rentgeno aparatų, automobilių, stogų, ratų — ko tik nori. Visuomenės sveikatos profilaktikai, ugdymui, skatinimui skirtos lėšos nukeliaudavo gydymo įstaigų poreikiams. Dabar jau daugiau dėmesio skiriama miesto visuomenės sveikatos profilaktikai“, — pasakoja pirmininkas.

J. V. Vaitkevičius mato, kad mieste jau atsiranda visuomenę vienijantys sveikatinimo projektai, tačiau dar tūpčiojama vietoje: „Šiais metais maniau, kad tūkstančius miesto žmonių pritraukiantis populiarus ir jau tradicija tapęs “Spalis — sveikatingumo mėnuo“ žlugs, nes beveik nebuvo pinigų. Iš paskutiniųjų suorganizuota.“

Sveikatos išmintis — šeimoje

Mokslininkas tikina, kad senti neleidžia studentai, prieš kuriuos privalo būti pasitempęs, pasiruošęs iššūkiams.

„Ne tik duodu, bet ir gaunu. Energijos, geros nuotaikos, matau jaunus žmones, jų šypsenas — pasikraunu. Negali prieš juos būti sukumpęs, susirietęs, sergantis. Niekur nedingsi, nes su auditorija turi bendrauti, turi būti menininku, artistu“, — dalijosi patirtimi mokslų daktaras.

Paklausus, ar jaunimas saugo savo sveikatą, biomedicinos mokslų daktaro balsas pritilo. Pasiūlo pažvelgti už universiteto kampų, kur dūmą pučia daugybė jaunų merginų ir vaikinų.

„Sveikatą saugotio turi mokyti šeima. Gali būti geriausias, gabiausias, tačiau jei nebus iš šeimos atėjusių tvirtų vertybių, vienas žmogus sveikatos srityje nieko nenuveiksi. Jeigu šeimoje bus pavyzdys, o mokykla palaikys šeimos siekius, bus pasiekta puikiausių rezultatų“, — sakė medikas.

Citata:

„Mokslininkui senti neleidžia studentai, prieš kuriuos privalo būti pasitempęs, pasiruošęs iššūkiams.“

FILOSOFIJA: „Žmonėms ne tik duodu, bet ir gaunu — tai labai svarbu“, — sako Jūra Vladas Vaitkevičius, Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir nagalės studijų fakulteto Medicinos pagrindų katedros vedėjas, Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkas.

 

Jono TAMULIO nuotr.