Maudynės gonge

Maudynės gonge

Maudynės gonge

Gongo terapija, kitaip dar vadinama maudynėmis gonge, skaičiuoja beveik 4000 metų. Garso terapeutas Andrejus Sutuginas pasakoja iš tūkstantmečių glūdumos atėjusią gongo pranašystę: jei grotum gongu be perstojo 10 parų, atsikratytum visų kūno ir sielos negalavimų, ir nušvistum.

Pats galingiausiais gongas, sako Andrejus, yra mūsų balsas, ypač dainuojant archajines gerklines dainas.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Sveikatingumo maudynės

Į Šiauliuose vykusį gongo terapijos seansą atėję žmonės sugula ant kilimėlių galva į gongą. Netrukus pasigirsta pirmasis gongo dūžis, arba sprogimas, visa erdvė prisipildo garsu. Nuo kitų muzikos instrumentų gongas skiriasi tuo, kad išgautas garsas ne pamažu slopsta, o ritmiškai mušant yra nuolat auginamas. Garsai suranda panašius tonus ir susijungia, tarsi pagimdydami naujus garsus. Tai, anot A. Sutugino, vadinamasis triušio efektas.

Prieš seansą Andrejus įspėja, kad į maudynes gonge panirę žmonės gali jausti visiškai skirtingus pojūčius — vieni gal matys vaizdinius, kiti gali staigiai atsijungti ir panirti į gilų snūduriavimą, vieniems gali pradėti mausti problemines kūno vietas, nes nesveikas organas turi savybę į save tarsi kempinė sugerti gongo vibracijas ir taip sveiksta. Svarbu visiškai atsipalaiduoti ir įsileisti gongo garsus.

Pirmasis gongo poveikis, pasakoja Andrejus, yra žmogaus panardinimas į gilų atsipalaidavimą. Gongas esą gali momentiškai žmogų pernešti iš alfa lygmens (lengvo atsipalaidavimo) į beta būseną (kurioje paprastai sapnuojama), o dažnai ir į pačią giliausią delta būseną, taip vadinamą juodąją skylę (tai tokia būsena, kai žmogus naktį nugrimzta į gilų miegą be sapnų). Būtent delta būsenoje, pasakoja Andrejus, įsijungia vidinis žmogaus mechanizmas ir prasideda regeneracijos procesai, atsinaujina ląstelės, organizmas jaunėja ir sveiksta.

Maudynėmis gonge ši terapija pavadinta todėl, kad žmogus jos metu jaučiasi tarsi garso vandenyne, tarsi kokone. „Ir tada supranti, kad aš pats esu garsas, arba energija — o tai vienas ir tas pats“, — sako Andrejus.

Mes esame gongas

„Mes iš tiesų esame gongas — toks sutvėrimas, kuris vibruoja visu paviršiumi“, — pasakoja Andrejus. Mokslininkai seniai nustatė, kad kiekvienas kūnas, kiekvienas žmogaus organas vibruoja tam tikru gamtos nustatytu dažniu. Kai nuo šio dažnio nukrypstama, prasideda įvairūs negalavimai ir ligos, o gongas esą turi savybę suderinti žmogų, tarsi instrumentą.

Andrejus pasakoja, kad svarbi gongo savybė yra suderinti kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių veiklą, garso terapija sėkmingai taikoma gydant depresiją, migreną, rekomenduojama po chemijos terapijos, naudojama seansuose su vaikais, turinčiais fizinę ar psichinę negalią.

Anot A. Sutugino, tyrimais įrodyta, kad muzika gali veikti ir keisti žmogaus smegenų bangų dažnius, širdies plakimą ir kvėpavimą. Taip yra todėl, kad ausis yra subalansuojantis klausos organas ir nerviniais kanalais sujungta su visomis fizinio kūno dalimis, įskaitant ir imuninę sistemą.

Gongų giminaičiai — varpai

Andrejus Sutuginas su padėjėja Rima Lavrinovič groja keturiais pagrindiniais skirtingų dažnių gongais, tibetietiškais dubenimis ir gausa senų rytietiškų instrumentų.

Viršuje, demonstruoja Andrejus, pakabinti du planetariniai gongai, kurių dažniai atitinka Žemės ir Sednos planetos dažnius (Sedna — tai 2004-taisiais metais astronomų atrasta 10-toji Saulės sistemos planeta).

Apačioje kabo tamtamas (arba ugnies gongas) ir bronzinis vėjo (arba amžinasis) gongas. Manoma, kad pirmieji gongai atsirado bronzos amžiuje Mesopotamijoje ir išplito rytuose.

Vakarų pasaulyje gongai virto varpais. Ir vieni, ir kiti, anot Andrejaus, turi gydomųjų savybių, kurios buvo žinomos nuo seno. „Neveltui Vakaruose varpais buvo skambinama marų, įvairiausių epidemijų metu, tikint ir žinant, kad varpų garsas naikina bakterijas“, — pasakoja A. Sutuginas.

Mūsų balsas yra stipriausias gongas

„Jei žmogus neturi galimybės dalyvauti gongo sesijose ar klausytis varpų skambesio, yra dar paprastesnis savęs suderinimo ir sveikatinimo būdas, — šypsosi Andrejus.

Pats galingiausias gongas, anot jo, tai mūsų balsas — tereikia išmokti naudotis jo galimybėmis. Stipriausi yra archajinių, senovinių dainų sąskambiai, garsų deriniai. Būtent senovinėse dainose esą užkoduoti dažniai ir sąskambiai, kurie mūsų protėviams suteikdavo energijos.

Anot A. Sutugino, moksliškai įrodytas faktas, kad garsas, muzika, mantros ir gerklinis dainavimas išlaisvina endorfinus ir turi gebėjimų praskaidrinti nuotaiką, padidinti gyvybingumą ir pagerinti sveikatą.

GONGAI: Viršuje kabo du planetariniai gongai, kurių dažniai atitinka Žemės ir Sednos planetos dažnius, apačioje kabo bronzinis vėjo (arba amžinasis) gongas ir tamtamas, arba ugnies gongas.

 

PASKIRTIS: Senoviniai gongai buvo naudojami piktosioms dvasioms išvaryti, kaip švietimą skleidžiantys instrumentai, kaip pagalbinė priemonė meditacijai.

OKEANAS: Tai — okeano būgnas, kuriuo išgaunamas garsas, identiškas vandenyno ošimui.

KRIAUKLĖ: Koncha, arba Australijos trimitas — natūrali šiek tiek patobulinta kriauklė. Ją papūtus, gongai ima galingai rezonuoti.

KALIMBA: Afrikiečių instrumentas, kuriuo išgaunama labai malonus, muzikinės dėžutės grojimą primenantis garsas. Tikinama, kad kalimba labai tinka garsų terapijai su hiperaktyviais, sergančiais autizmu, cerebriniu paralyžiumi vaikais. 

 

VĖJAS: Šis instrumentas Sibire vadinamas sielų, arba vaiduoklių gaudykle, australų aborigenai jį vadina vėju, arba vibruojančiu laiku, ir naudoja informacijai dideliais atstumais perduoti. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.