Ligoniai jaunėja

Ligoniai jaunėja

Ligoniai jaunėja

Maldenių kaimo (Joniškio rajonas) bendruomenės slaugytoja Stanislava Mundrienė sako, kad insultai užklumpa 30-mečius, o cukraligė, prieš kelerius metus kaime buvusi reta liga, jau diagnozuota daugiau kaip 10 vietos gyventojų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Sergančių daugėja

S. Mundrienė prižiūri beveik 500 gyventojų iš Valiūnų, Buivydžių, Maldenių, Mergiūnų, Drąseikių, Butniūnų, Tausėnų, Kiburių, Ąžuolynės ir dalies Šluostikių kaimų sveikatą. Per paskutinius dešimt-penkiolika metų fiksuoja nemalonius pokyčius: vis daugiau jaunimo serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, vėžiu, insultas ištinka 30-mečius.

„Anksčiau neturėjau nė vieno paciento, sergančio cukralige, dabar mano teritorijoje tokių yra daugiau kaip 10. 25— 28 metų žmonės skundžiasi stuburo slankstelių pakitimais, motorikos, skydliaukės veiklos sutrikimais. Galbūt jauni mažai dirba fizinį darbą, daugiau sėdi prie kompiuterių, nesportuoja, važinėja mašinomis. Gal įtaką daro ir chemija, tai, ką mes valgome, — svarsto S. Mundrienė, pati nevengianti sportuoti, sveikesnio, naminio maisto pasigaminti, žolelių arbatoms prisirinkti. — Ypač krenta jauni vyrai. Nebeatsparus organizmas. Anksčiau žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis, po trejus — penkerius metus leisdavome nuskausminamuosius vaistus. Dabar ši liga, jei neatsitraukia, per kelis mėnesius žmogų “suėda“.

Vaikučių iki metų savo aptarnaujamoje teritorijoje medikė turi tik du. Gimstamumas mažas. „Anksčiau kasmet sulaukdavome 20— 25 naujagimių. Tik 2006-aisiais stebėjome pakilimą, gimė 7 kūdikiai.“

Kaimo žmogus nuskriaustas

Per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė bendruomenės slaugytojų pareigos bei kompetencija. Dabar darbuotojai atlieka slaugos, gydymo ar prevencines procedūras pacientams medicinos punkte arba namuose, teikia būtinąją medicinos pagalbą, slaugo, moko sveikos gyvensenos, pataria, kaip saugoti sveikatą, rūpinasi jais gydymosi ir reabilitacijos metu. Tačiau nebegali, kaip anksčiau, skirti žmogui antibiotikų, siūlų išimti iš užgijusių žaizdų ir kitų procedūrų.

„Ir šiandien susidūriau su ligoniuku, kuris karščiuoja, pakilusi angina. Sakau mamai, negaliu skirti antibiotikų, reikia važiuoti pas gydytoją. Vis dėlto kaimo žmogus lieka nuskriaustas. Vaistų duoti negaliu, gydytojas pas miesto vaikus atvyksta į namus, o į kaimą nevažiuoja. Jei žmogus išsikvies greitąją pagalbą, nuveš į priėmimą; bet jei nepaguldys, po apžiūros mamai reikės kviestis taksi į namus. Ne visi kaime turi automobilius“, — pasakoja Maldenių bendruomenės slaugytoja.

Skatina sveiką gyvenimo būdą

S. Mundrienė sako pirmiausia siūlanti sveiką gyvenimo būdą: daugiau judėti, grūdintis, matintis kuo natūralesniais produktais, savo darže augintomis daržovėmis ir savo sodo vaisiais. Daug kas nustemba, kai slaugytoja pasako pati tebelaikanti karvutę, užtat turinti šviežio pieno ir jo produktų be jokių pašalinių priedų.

„Žmonės įsitikinę, kad sergant reikia stipriai valgyti, jog stiprėtų ir sveiktų. Bet iš tikrųjų organizmas išeikvoja energiją ir nuvargsta bevirškindamas sunkų maistą. Todėl, jei šeimos nariai pasiskundžia, kad pacientas nieko nevalgo, sakau, gerai, tegul nevalgo. Pamenu, gydytoja Filomena Taunytė pasakojo, kad sergančiajam onklogine liga reikia vengti baltyminio maisto, nes jis kaip tik maitina vėžines ląsteles ir jos dauginasi. Patariama daugiau valgyti daržovių, gerti sulčių. Pati kasmet po savaitę nieko nevalgau ir geriu tik sultis. Organizmas išsivalo, jaučiu pokyčius,“ — teigia slaugytoja.

Slaugytoja kasmet sukaupia ir vaistažolių, kuriomis prireikus pasidalija su pacientais.

Autorės nuotr.

POKYČIAI: Bendruomenės slaugytoja Stanislava Mundrienė pasiūlyti žmogui antibiotikų nebeturi teisės, nes pakeistos jos pareigos ir kompetencija.