Liga po ligos gyvenimo nesustabdė

Liga po ligos gyvenimo nesustabdė

Liga po ligos gyvenimo nesustabdė

Šiauliuose gimusi, augusi, užauginusi vaikus ir jau besidžiaugianti keturiais anūkais, Silva Paseckienė tikina, kad sirgdama galybe neišgydomų ligų nemoka užsidaryti namuose ir tyliai sirgti. Geriausi vaistai — bendravimas, nuoširdi draugystė, veikla ir nuo vaikystės lydinti daina.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Vaistas — veikla

Susitikome kavinėje. Ponia Silva nusišypso, kad dabar retai pasitaiko proga pasėdėti kavinėje, nes „dabar iki grabo lentos, kaip studentė gausiu stipendiją, todėl į kavines neprivaikščiosi“.

Į žaliąją arbatą ponia Silva įsideda saldiklį, nes dėl cukraligės kai kurių produktų vartojimą turi apriboti, nors labai visko norisi, kai tik kažkas uždraudžiama. Patikina, kad ligos gyvenimo tempą pareguliuoja, įrėmina ir apriboja. Kasdien būtina išgerti šešias tabletes, atidžiai vartoti maistą, lėtinti tempą, tačiau gyventi veikliai labai norisi.

„Jei blogai jaučiuosi, niekam nepasakosiu, viena namie iškęsiu, išverksiu ir tik tada išeisiu į žmones. Sunku, bet tuo gyventi visą laiką negalima“, — įsitikinusi ponia Silva.

Ligų sąrašas, pasak moters, yra didžiulis — nesveika širdis, cukraligė, operuotas stuburas. Nenorėdama atiduoti savęs ligoms atrado puikių užsiėmimų: lanko Šiaulių širdininkų klubą bei Šiaulių krašto žmonių, sergančių cukriniu diabetu klubą „Lemtis“, Šiaulių rajono folkloro ansamblį “Šaltinis“ , Pagyvenusių žmonių folklorinį ansamblį “Sidabrinė gija“ bei Širdininkų klubo ansamblį “Širdies melodijos“. Galėtų išvardinti dar galybę užsiėmimų, kuriuos spėja nuveikti.

„Visą gyvenimą dainuoju. Mokiausiu ketverius metus smuiko klasėje, tačiau dėl didžiulio jaudulio tęsti šio mokslo negalėjau. Mokytojai sakė, kad turiu absoliučią klausą. Daina — geriausias atsipalaidavimas, vaistas ir džiaugsmas“, — šypsojosi moteris.

Ligos — ilgamečiai palydovai

Negalavimų pradžią moteriai prisiminti nesunku, prieš kelis dešimtmečius kamuojama iš pradžių radikulito, vėliau vis stiprėjančių stuburo skausmų buvo priversta apsilankyti pas gydytojus.

Prisimena, kad skausmas buvęs toks stiprus, jog matė tik vieną kelią į išsigelbėjimą — mirti, tačiau skausmas atlėgdavo ir save keikdavo, kad pasiduoda skausmui. Ilgai ieškojo atsakymų, kas galėjo paveikti stuburą, kad dėl išvaržos skilo slankstelis: moteris nedirbo sunkių ūkio darbų, nekilnojo sunkių daiktų, nedirbo pasilenkusi. Atlikta operacija. Nedarbingumo lapelis buvo tęsiamas 10 mėnesių. Skausmą pavyko įveikti.

„Kai sutvarkė stuburą, tai ir išlindo galybė kitų ligų“, — pastebėjo moteris.

Medikai poniai Silvai diagnozavo krūtinės anginą arba, kitaip vadinamą, stenokardiją. Įsitikinusi, kad įtakos tam turėjo neramus ir labai įtemptas šeimyninis gyvenimas. Nesutarimai, pyktis, barniai vedė į širdies ligą.

Širdžiai padeda daina

Pajutusi skausmus širdies plote nekreipdavo dėmesio, kai jie darėsi stipresni viską suversdavo nuovargiui ir stresui, tačiau po ištikusių kelių itin stiprių ir skausmingų širdies priepuolių moteris kreipėsi į medikus.

„Toks jausmas, kad mano širdis padėta tarp dviejų akmenų ir yra iš visų jėgų spaudžiama. Galvojau, kad iš jos likęs blynas. Skausmai buvo siaubingi, negalėjau nei įkvėpti, nei iškvėpti. Kol kas užtenka gydymo vaistais, klausau gydytojų nurodymų“, — prisipažino ponia Silva.

Nusišypso, kad širdies ligomis sergantys žmonės, kaip ir ji gerų „vitaminų ir vaistų“ atranda savo ansamblyje “Širdies melodijos“, kuriame dainuoja beveik 30 širdies ligomis sergančių žmonių. Kiekvienais metais jie išvažiuoja koncertuoti į kitus Lietuvos miestus, kviečiami į įvairius renginius.

„Kol mes dainavome, žmogui nieko neskaudėjo, gal padainavo kartu su mumis ir pamiršo akimirkai savo bėdas — kas gali būti geriau“, — šypsojosi moteris.

Optimizmas — variklis

Širdies ir stuburo ligos nebuvo vieninteliai moters palydovai: pakitusi savijauta, didžiulis spaudimas galvoje, saldumas burnoje bei sutrikęs regėjimas pranešė, kad organizme atsirado nauja liga. Gydytojų diagnozė — cukrinis diabetas.

Matuodamasi cukraus kiekį kraujyje, derindama maistą mokėsi gyventi su nauja liga, bet ji gyvenimo nesustabdė. Lankė visus ansamblius, ruošėsi gastrolėms, lankydavo klubų susirinkimus. Nusijuokia, kad geriausias jos sveikatos receptas būtų — nelaikyti savyje pykčio, neįsileisti į širdį liūdesio, gerai išsimiegoti, bendrauti.

„Esu per didelė optimistė. Gal ir sveikatos būtų daugiau, jei vien tik savimi rūpinčiausi, bet negaliu būti ilgą laiką viena. Reikia veiklos, gerų emocijų“, — šypsosi ponia Silva.

Širdies paguoda poniai Silvai yra jos šeima: du vaikai bei keturi anūkai, kurie suguža įvairiausioms progoms, pasikalbėti ir pasiguosti vis pas mamą, močiutę. Labiausiai svajoja pamatyti anūkų vestuves.

citata:

„Reikia atiduoti dalį savęs ir kitiems, bus geriau, o neišgydoma liga yra valdoma, tik reikia rūpintis savimi“

VAISTAS: „Dainuodama pamirštu visas savo ligas“, — sakė šiaulietė Silva Prascevičienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.