Lai­min­gas bi­lie­tas ki­tam

Lai­min­gas bi­lie­tas  ki­tam

Laimingas bilietas  kitam

Žeimelyje (Pakruojo raj.) gyvenanti Andina Užkuraitienė prieš keletą mėnesių skubėjo į Vilnių, kad padėtų vėžiu sergančiai nepažįstamai moteriai, kuriai buvo persodintos jos kamieninės ląstelės. Moteris į donorų registrą pateko susidūrusi su skaudžia patirtimi savo šeimoje.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Netikėtas skambutis iš klinikų

Vasarį 38-erių Andina Užkuraitienė sulaukė medikų skambučio iš Santariškių klinikų, pranešančio, kad jos kaulų čiulpai galbūt tiktų vienai ligonei. Jeigu moteris, kaulų čiulpų donorės kortelę užpildžiusi prieš šešerius metus, nepersigalvojo, reikėtų nuvykti į Šiaulius išsitirti kraujo.

„Ne, tikrai nepersigalvojau. Nevaidinu kokios gelbėtojos, nei išskirtinai pilietiškos, tiesiog atėjo laikas atlikti bendražmogišką pareigą,“ – sakė Andina.

Po Šiauliuose atliktų tyrimų moteriai vėl paskambino medikai iš Vilniaus ir pranešė, kad iš dešimties parametrų visi sutampa su pacientės, kuriai reikia pagalbos, kraujo duomenimis. Praktiškai 100 procentų. Tokių atvejų būna retai.

Pasiruošimas transplantacijai

Moteris netrukus išvyko į sostinės Transplantacijos centrą. Ten gavo maišelį leidžiamų vaistų, kurie stimuliuoja kamieninių kraujo ląstelių augimą.

„Vaistus reikėjo leistis apie savaitę, taip pasiruošti procedūrai, – pasakoja A. Užkuraitienė. – Už kelionę į Vilnių Transplantacijos centras sumoka". Galimam donorui peršviečiami plaučiai, atliekama vidaus organų echoskopija, kraujo tyrimai, užpildomas klausimynas apie persirgtas ligas ir kitus, svarbius donorystės atveju, duomenis. Taigi nemokamai sužinojau ir bendrą savo sveikatos būklę.“

Moteris pasakoja po tyrimų iš gydytojo išgirdusi: „Vyriškas kraujas“. Sureagavo: ką tai reiškia? Paaiškėjo, kad medikai taip apibūdina ypač stiprų kraują,  kurio hemoglobino lygis aukštesnis nei vidutinė norma. Moterų kraujyje hemoglobino lygis dažnai būna žemesnis negu vyrų.

Procedūra truko keturias valandas

Pasak A. Užkuraitienės, procedūra nėra nei baisi, nei kažkuo ypatinga. Donoro kamienines ląsteles galima paimti chirurgiškai iš kaulų čiulpų arba iš periferinio kraujo. Jai taikytas antrasis variantas.

„Maždaug keturias valandas gulėjau prijungta prie aparato. Vienoje rankoje – kateteris, kitoje – adata,“ – prisimena donorė.

Procedūra vadinama afereze. Jos metu kraujas patenka į aparatą, surenkamos kamieninės ląstelės, o visa kita grąžinama donorui. Tą pačią dieną galima vykti namo, o ląstelių kiekis atsistato per dvi savaites.

Moteris sako jautusi šiokį tokį silpnumą, ypatingo poveikio nebuvo.

Bilietas išlikimo loterijoje

Andina nežino, ar jos kraujas tikrai tiko pacientei, ar jos organizmas priėmė, ar jai pagerėjo sveikata. Nenorėjusi kištis į kito žmogaus gyvenimą, o medikai neatskleidžia privačių duomenų. Aišku tik, kad pacientė – moteris, lietuvė, panašaus amžiaus.

„Daug žmonių nori ištraukti laimingą loterijos bilietą – darbe, asmeniniame gyvenime, finansiniuose reikaluose. Šiuo atveju tu gali tapti kažkam laimingu bilietu išlikimo loterijoje,“ – filosofiškai į gyvenimą žvelgia Andina.

Į donorų registrą atvedė likimas

Į neatlygintinų negiminingų kamieninių ląstelių donorų registrą žeimelietė pateko neatsitiktinai.

„Dažniausiai priverčia aplinkybės, kai virš galvos pajunti giljotiną,“ – vaizdingai pasakoja moteris apie tapimą donore.

Prieš šešerius metus Danijoje dirbęs Andinos vyras susirgo kraujo vėžiu. Iš pradžių tik skaudėjo dantį, paskui – gerklę, vis karščiavo. Bet atlikus išsamius kraujo tyrimus, paaiškėjo baisi diagnozė.

Artimieji skubėjo padėti. Donorų registrui dokumentus užpildė ir Andina, ir vyro sesuo, brolis. Tačiau vyrui padėti jau buvo nebeįmanoma, brolio ir sesers kraujo čiulpai netiko.

Autorės nuotr.

PAREIGA: Andina Užkuraitienė sako atlikusi bendražmogišką pareigą.

LIKIMAS: Į neatlygintinų negiminingų kamieninių ląstelių donorų registrą Andiną Užkuraitienę atvedė likimas.