Kokie vitaminai ir mineralai reikalingi nėštumo metu

Image by yanalya on Freepik
Gauti tinkamų maistinių medžiagų svarbu kiekvienu gyvenimo etapu, tačiau nėštumo metu tai ypač svarbu, nes reikia maitinti ir save, ir augantį kūdikį.

Nėštumo metu makroelementų (angliavandenių, baltymų, riebalų) suvartojimo poreikis padidėja. Pavyzdžiui, baltymų suvartojimas turi padidėti nuo rekomenduojamų 0,8 g vienam kg kūno svorio negimdžiusioms moterims iki 1,1 g vienam kg kūno svorio nėščiosioms.

Mikroelementų, kuriems priskiriami vitaminai, mineralai ir mikroelementai, poreikis padidėja dar labiau nei makroelementų poreikis, todėl kartais nėščiosioms prireikia naudoti tam tikrus maisto papildus, kurie padeda palaikyti normalų reikiamų vitaminų ir mineralų kiekį organizme.

Maisto papildai nėštumo metu

Kaip ir vartojant vaistus, nėštumo metu gydytojas turėtų nustatyti kokių vitaminų ar mineralų trūksta jūsų organizmui. Patvirtinus gydytojui, įsigykite nurodytus maisto papildus iš patikimo prekės ženklo. Taip užtikrinsite, kad vitaminai atitinka tam tikrus standartus ir apskritai yra saugūs vartoti.

Prenataliniai vitaminai

Prenataliniai vitaminai – tai multivitaminai, specialiai sukurti taip, kad atitiktų padidėjusį mikroelementų poreikį nėštumo metu. Jie skirti vartoti prieš pastojimą, nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

Stebėjimo tyrimai parodė, kad prenatalinių vitaminų vartojimas gali sumažinti priešlaikinio gimdymo ir preeklampsijos riziką. Preeklampsija yra potencialiai pavojinga komplikacija, kuriai būdingas aukštas kraujospūdis.

Folio rūgštis (foliatas)

Foliatai yra B grupės vitaminai, kurie atlieka svarbų vaidmenį DNR sintezėje, raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, vaisiaus augime ir vystymesi.

Folio rūgštis yra sintetinė folatų forma, kurios yra daugelyje maisto papildų. Organizme ji virsta aktyvia folatų forma – L-metilfolatu.

Nors pakankamai folio rūgšties galima gauti su maistu, daugelis moterų nevalgo pakankamai folio rūgšties turtingų maisto produktų, todėl ją būtina vartoti papildomai.

Be to, Ligų kontrolės ir profilaktikos centras rekomenduoja visoms vaisingo amžiaus moterims per dieną suvartoti bent 400 mcg folatų arba folio rūgšties.

Taip yra todėl, kad daugelis nėštumų yra neplanuoti, o gimdymo sutrikimų dėl folio rūgšties trūkumo gali atsirasti ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, dar prieš daugumai moterų sužinant, kad jos yra nėščios.

Plačiau apie tai, kodėl folio rūgštis svarbi nėštumo metu, galite skaityti ECOSH tinklaraštyje>

Geležis

Geležies poreikis nėštumo metu labai padidėja, nes motinos kraujo tūris padidėja maždaug 45 proc. Geležis labai svarbi deguonies pernešimui, sveikam kūdikio ir placentos augimui bei vystymuisi.

Jungtinėse Amerikos Valstijose geležies trūkumo paplitimas tarp nėščiųjų yra apie 18 procentų, o 5 procentai šių moterų serga anemija. Anemija nėštumo metu siejama su priešlaikiniu gimdymu, motinų depresija ir kūdikių anemija.

Rekomenduojamą 27 miligramų (mg) geležies kiekį per dieną galima gauti vartojant daugumą prenatalinių vitaminų. Tačiau jei Jums trūksta geležies arba sergate anemija, Jums reikės didesnių geležies dozių, kurių vartojimą kontroliuos gydytojas.

Jei Jums netrūksta geležies, neturėtumėte vartoti daugiau nei rekomenduojama geležies dozė, kad išvengtumėte nepageidaujamo šalutinio poveikio. Tai gali būti vidurių užkietėjimas, vėmimas ir neįprastai didelis hemoglobino kiekis.

Magnis

Magnis yra mineralas, dalyvaujantis šimtuose organizmo cheminių reakcijų. Jis atlieka svarbų vaidmenį imuninės sistemos, raumenų ir nervų veikloje. Kai kurie tyrimai rodo, kad magnio papildai gali sumažinti tokių komplikacijų, kaip vaisiaus augimo ribojimas ir priešlaikinis gimdymas, riziką.

Imbieras

Imbiero šaknis paprastai vartojama kaip prieskonis ir vaistažolių papildas. Gali būti, kad girdėjote, jog papildų pavidalu ji vartojama pykinimui, atsiradusiam nėštumo ar chemoterapijos, slopinti.

Nors imbieras gali padėti sumažinti šią nemalonią nėštumo komplikaciją, reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų nustatyta didžiausia saugi dozė. Todėl prieš vartojant šį maisto papildą būtinai pasitarkite su gydytoju.

Žuvų taukai

Žuvų taukuose yra dokozaheksaeno rūgšties (DHA) ir eikozapentaeno rūgšties (EPA) – dviejų nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, kurios svarbios kūdikio smegenų vystymuisi.

DHA ir EPA papildymas nėštumo metu gali paskatinti kūdikio smegenų vystymąsi po nėštumo ir sumažinti motinos depresiją, nors tyrimai šia tema nėra pakankami.

Norint DHA ir EPA gauti su maistu, rekomenduojama per savaitę suvalgyti dvi-tris porcijas mažai gyvsidabrio turinčios žuvies, pavyzdžiui, lašišos, sardinių ar šlakių.

Cholinas

Cholinas yra labai svarbus kūdikio smegenų vystymuisi – manoma, kad dabartinė rekomenduojama cholino paros norma nėštumo metu (450 mg per dieną) yra nepakankama ir kad optimalu būtų suvartoti 930 mg per dieną.

Atkreipkite dėmesį, kad nėščiųjų vitaminų sudėtyje dažnai nėra cholino. Gydytojas gali rekomenduoti atskirą cholino papildą.

Užs. Nr. 550386