Kokią funkciją žmogaus organizme atlieka jodas?

jodas
Jodas, dar žinomas kaip kalio jodidas, yra gyvybiškai svarbus mikroelementas būtinas palaikyti normalią skydliaukės veiklą. Skydliaukė, endokrininė liauka, esanti kaklo priekyje, naudoja jodą hormonų gamybai. Šie hormonai yra reikalingi reguliuoti medžiagų apykaitą ir tinkamą nervų sistemos veiklą. Apart to, jodas stiprina nagus, plaukus, dantis ir palaiko reikiamą cholesterolio kiekį organizme. Vaikams jodas yra būtinas smegenų vystymuisi ir hiperaktyvumui mažinti. 

Kaip organizme pasireiškia jodo stoka ir perteklius?

Skydliaukei negaunant pakankamai kalio jodido ir sutrikus hormonų gamybai galimi šie simptomai:

Nuovargis ir mieguistumas

Priaugęs svoris

Išsausėję nagai, plaukai, oda

Pastorėjęs kaklas

Užkietėję viduriai

Šalčio netoleravimas

Moterims gali pasireikšti mėnesinių sutrikimas, nevaisingumas

     Jodo perteklius yra ne ką mažiau žalingas nei šio mikroelemento trūkumas. Perdozavus jodo ir skydliaukei pradėjus gaminti per daug hormonų gali pasireikšti:

    Nukritęs svoris

    Prastas miegas

    Padidėjęs prakaitavimas

    Slenkantys plaukai

    Drebančios rankos

    Dažnas tuštinimasis

       Jodo šaltiniai

       Jodo gausu jūros gėrybėse (krevetėse, austrėse), žuvyse (plekšnėje, menkėje, tune), dumbliuose (rudadumbliuose, wakame), pieno produktuose (jogurte, sūryje), džiovintuose vaisiuose, joduotoje druskoje. Jodo atsargas gali papildyti ir pasivaikščiojimas Baltijos pajūriu, kadangi jame yra itin didelė jodo koncentracija ore. Tačiau mūsų organizmas ne visada geba įsisavinti visą su maistu ir iš aplinkos gaunamą jodą. Išeitis tam – koncentruotas jodas normaliai skydliaukės veiklai palaikyti. Visgi, pajutus skydliaukės sutrikimus pirmiausia reikėtų kreiptis į endokrinologą, o ne bandyti patiems taisyti situaciją.

      Užs. Nr. 519129