Kas paskutinis pas šeimos gydytoją?

Kas paskutinis pas šeimos gydytoją?

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Kas paskutinis pas šeimos gydytoją?

Šiaulių centrinėje poliklinikoje, prisiregistravęs pas gydytoją, gausi taloną su nurodytu vizito laiku. Tačiau atėjus paskirtą valandą, neretai teks stoti į „gyvos“ eilės galą ir gaišti, laukiant savo eilės. Pacientai pyksta neva gydytojai nesilaiko tvarkos, o medikai — kad eiles išderina patys pacientai.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Anksčiau ar vėliau pateksi

Šiaulių centrinės poliklinikos medicinos registratorė Jolanta Jankauskienė registruoja pacientus savaitei į priekį. Ligonis gauna talonėlį su jame pažymėtu eilės numeriu ir nurodytu laiko intervalu, kada jam atvykti pas šeimos gydytoją. Šis laikas, anot registratorės, padeda orientuotis, kada atvykti į polikliniką, ir garantuoja, kad tą dieną anksčiau ar vėliau pas gydytoją pateksi. O kada tikrai — priklausys nuo eilėje laukiančių žmonių ir įvairių nenumatytų aplinkybių. Svarbiu atveju galima kreiptis ir be talono.

Visame ilgame antrojo aukšto koridoriuje, prie šeimos gydytojų kabinetų, susėdę pacientai laikėsi niekur nerašytos eilių tvarkos, kurią būtų galima pavadinti: „Kas paskutinis?“

Paklausti, kodėl neina pagal talonėlyje nurodytą laiką, traukė pečiais. Atseit, atėję jau rado didelę eilę, nepatogu užlįsti už akių, juo labiau kad kiti laukia valandą arba dvi.

Viena moteris rodė talonėlį, kuriame jos vizito laikas pažymėtas 12-ą valandą, bet tuo metu atėjusi, prieš save rado tris laukiančius žmones. „Išbėgau iš darbo, maniau, prieisiu per pietų petrauką, bet, matyt, nespėsiu“, — dirsčiodama į laikrodį, sakė pacientė.

Prie kito kabineto laukiančiai šiaulietei Eugenijai gana dažnai tenka kreiptis į gydytojus.

Moteris atkreipė dėmesį, jog vieni gydytojai priiminėja pagal talonuose nurodytą laiką.

Visi kalbinti ligoniai norėtų, kad gydytojai priiminėtų pagal talonus, bet garsiai abejojo, ar tai įmanoma? Mat eiles išderina įvairios aplinkybės. Pavyzdžiui, atsiprašinėtojai — atseit užbėgsiu vienai minutei, bet prabūna kabinete pusę valandos. Kiti grįžta su tyrimais ir taip pat nebenori laukti eilėje.

Didžiulį eilėje laukiančių ligonių nepasitenkinimą sukelia vaistų platintojai, kurie į šeimos gydytojo kabinetą žengia nė neatsiprašę.

Talonų laikas — loterija

Gydytojos Liucijos Alysienės teigimu, vieną dieną priėmimas vyksta sklandžiai, talonuose nurodyto laiko tvarka, kitą dieną eilės išsiderina dėl karščiuojančių, kraujuojančių ligonių, pacientų, ištiktų cukrinio diabeto priepuolių, tenka statyti lašines ir taip toliau. Šventas reikalas, kai žmogus ateina dėl mirties liudijimo arba prašo užpildyti kitokius skubius dokumentus, pavyzdžiui, guldo artimą žmogų į slaugos ligoninę. Tokiems teikiama pirmenybė.

Daktarė prisiminė atvejį, kaip vasarą vaikiną sugėlė širšės. Buvo suteikta skubi pagalbą, pacientą išvežė greitoji. Bet vaikinas vis tiek gavo barti nuo laukiančiųjų eilėje — atseit, per tave turime gaišti.

Kiti, pasak gydytojos, patys ignoruoja talonuose nurodytą laiką: ateina, kai baigiasi serialai arba pakankamai pasivaikščioję po parduotuves: „Nuo keturių iki šešių sėdime ir laukiam, o prieš septynias pradeda rinktis“.

Senyvo amžiaus žmonės kartais susirenka prieš dvi valandas iki gydytojo darbo pradžios.

Šeimos gydytojo konsultacijų norma yra 15 talonų, bet būna, kad per 5 valandas atleidžiama po trisdešimt žmonių, vienam vidutiniškai tenka 12 minučių. Pagal nustatytą tvarką gydytojas per valandą turi atleisti 5-6 ligonius ir užpildyti dokumentus.

„Talonai — paciento sudrausminimas, jis žino, kada jam išeiti iš namų, kada ateiti. O mums tenka suktis pagal aplinkybes,“ — sakė gydytoja.

Vladislovo Galiausko, poliklinikos vyriausiojo gydytojo, nuomone, konsultacijų tvarka „galbūt labiau turėtų rūpintis slaugytojos.“

Pacientus galima išauklėti

Bet pacientai nurodė šeimos gydytoją, pas kurią esą beveik netenka laukti eilėse.

„O kam tuomet tie talonai reikalingi? — klausė šeimos gydytoja Laimutė Briedienė. — Pavyzdžiui, jūs turite pietų petrauką nuo dvyliktos iki pirmos valandos. Pasiėmėte taloną ir žinote, kad tuo laiku aš jus priimsiu. Atleiskit, ar būtumėt laiminga, jei susėdusi eilė jums pasakytų: stok į galą?“

Gydytoja pasakojo, jog išvakarėse viena moteris labai norėjusi įeiti trečia, nors turėjo šeštą taloną. Bet kita moteris pasakiusi: ponia, mano — trečias. „Kai išgirdome šurmulį už durų, slaugytoja greitai išsprendė problemą,“ — sakė L. Briedienė.

TVARKA: Registratūroje pasiėmę talonus su nurodytu vizito laiku, ligoniai dažniausiai laikosi tvarkos, kurią galima būtų pavadinti: „Kas paskutinis?“

Citata: Vladislovo Galiausko, poliklinikos vyriausiojo gydytojo, nuomone, konsultacijų tvarka „galbūt labiau turėtų rūpintis slaugytojos“.

REALYBĖ: Liucija Alysienė, šeimos gydytoja: „Pacientai neretai patys ignoruoja talonuose nurodytą laiką“. 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.