Kaip palengvinti neregio dalią

Kaip palengvinti neregio dalią

Kaip palengvinti neregio dalią

161 ne­re­gį ar silp­nai ma­tan­tį žmo­gų pri­glo­bia, juo pa­si­rū­pi­na jau 57 me­tus gy­vuo­jan­tis Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­gos Kel­mės sky­rius, prieš ke­le­rius me­tus įkū­ręs vie­šą­ją įstai­gą Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių cent­rą. Re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­čiais ra­jo­no žmo­nė­mis jau 29 me­tai rū­pi­na­si šio cent­ro di­rek­to­rė Ja­ni­na SA­MU­ŠIE­NĖ. Su ja kal­ba­mės apie tai, kaip pa­leng­vin­ti ne­re­gio da­lią.

Trys pa­de­da 161

– Jau daug me­tų Kel­mė­je vei­kia Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių cent­ras, į kurį atė­ję neį­ga­lūs žmo­nės ga­li gau­ti pa­gal­bą, pra­leis­ti lais­va­lai­kį, iš­mok­ti Brai­lio raš­to, pa­klau­sy­ti kny­gų. Kiek žmo­nių dir­ba cent­re ir koks jo fi­nan­sa­vi­mas?

– Dir­ba trys žmo­nės, bet eta­tų ma­žiau. Be ma­nęs, pu­se eta­to dir­ba ma­sa­žuo­to­jas, ku­ris yra ne­re­gys. Pu­sę eta­to tu­ri dar­bi­nin­kė ir 0,25 eta­to bu­hal­te­rė-va­dy­bi­nin­kė. Ma­sa­žuo­to­jo ir dar­bi­nin­kės pu­se­ta­čius su­bsi­di­ja­vo Dar­bo bir­ža, va­dy­bi­nin­kė iš­lai­ko­ma Lie­tu­vos ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­gos lė­šo­mis.

Mū­sų tiks­las – vyk­dy­ti re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­čių žmo­nių rea­bi­li­ta­ci­jos ir so­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos pro­gra­mą, spręs­ti jų pro­ble­mas, įtrauk­ti į kul­tū­ri­nę veik­lą.

Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių są­jun­gos Kel­mės sky­rius vie­ni­ja 161 suau­gu­sį, tu­rin­tį re­gė­ji­mo ne­ga­lią ir vie­ną iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­ką.

51 iš jų gy­ve­na Kel­mė­je, ki­ti – ra­jo­no mies­te­liuo­se ir kai­mo vie­to­vė­se. 57 yra dar­bin­go am­žiaus. 104 – pen­si­nio am­žiaus. Jiems nu­sta­ty­tas spe­cia­lio­sios pa­gal­bos (prie­žiū­ros) po­rei­kis.

– Ar daž­nai re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­tys žmo­nės krei­pia­si pa­gal­bos? Ar su­spė­ja­te jiems vi­siems pa­dė­ti?

– Per­nai krei­pė­si 218 ne­re­gių ir silp­na­re­gių ar­ti­mie­ji. Prob­le­mos įvai­rios: fi­zi­nės ir in­for­ma­ci­nės ap­lin­kos pri­tai­ky­mas, tif­lo­pe­da­go­go, rea­bi­li­ta­ci­jos po­rei­kis, suau­gu­sių ir iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kų ug­dy­mas. Kai ku­rie pra­šė pa­dė­ti dėl ap­si­rū­pi­ni­mo ko­ky­biš­ku van­de­niu, dėl būs­to pri­tai­ky­mo ne­re­giui, kom­pen­sa­ci­nių prie­mo­nių, or­to­pe­di­nės ava­ly­nės, gar­si­nių pro­gra­mų, rū­bų skal­bi­mo, bib­lio­te­kė­lės ir ki­tų da­ly­kų.

Dau­giau­sia dė­me­sio ski­ria­me ne­se­niai re­gė­ji­mo ne­te­ku­siems žmo­nėms. Juos pa­ly­di­me į ug­dy­mo, gy­dy­mo įstai­gas, pa­de­da­me su­si­tvar­ky­ti rei­kia­mus do­ku­men­tus ar spręs­ti įvai­rio­se ins­ti­tu­ci­jo­se iš­ky­lan­čias pro­ble­mas.

Per praė­ju­sius me­tus neį­ga­lie­siems su­tei­kė­me 2793 pa­slau­gas. Ži­no­ma, vien mū­sų cent­ro jė­go­mis ne­spė­tu­me tiek daug nu­veik­ti. Ra­šo­me pro­jek­tus. Pra­šo­me pa­pil­do­mo fi­nan­sa­vi­mo. Pa­de­da sa­va­no­riai. Dra­bu­žius skal­bia, ki­tas pa­slau­gas re­gė­ji­mo neį­ga­lie­siems tei­kia or­ga­ni­za­ci­jos sa­va­no­riai A. Le­ka­vi­čius, B. Le­vic­kis, E. Ra­gaus­kis, N. Kup­reš­čen­kie­nė.

– Ko­kios ga­li­my­bės tech­ni­nė­mis prie­mo­nė­mis kom­pen­suo­ti ne­re­gių ne­ga­lią? Ar jos kiek­vie­nam priei­na­mos?

– Be­veik vi­sus pra­šy­mus pa­vyks­ta pa­ten­kin­ti. Vil­niu­je už­sa­kė­me ir ga­vo­me spe­ci­fi­nes prie­mo­nes su gar­si­ne pro­gra­ma. 41 re­gė­ji­mo neį­ga­lia­jam iš Tech­ni­nės pa­gal­bos neį­ga­lie­siems cent­ro Šiau­lių sky­riaus už­sa­ky­ti, par­vež­ti ir per­duo­ti kal­ban­tys kū­no ter­mo­met­rai, laik­ro­džiai, elekt­ro­ni­niai skai­čiuo­tu­vai, kom­pak­ti­nių dis­kų gro­tu­vai, il­gio ma­tuok­liai, tak­ti­li­nės (bal­to­sios) laz­de­lės, mais­to do­za­vi­mo įtai­sai ir ki­to­kių kom­pen­sa­ci­nių prie­mo­nių.

35 ak­ty­ves­ni mū­sų or­ga­ni­za­ci­jos na­riai nau­do­ja­si Kel­mės ak­lų­jų ir silp­na­re­gių cent­ro pa­tal­po­se esan­čios kil­no­ja­mo­sios bib­lio­te­kė­lės pa­slau­go­mis. Čia yra įgar­sin­tų kny­gų ir kny­gų Brai­lio raš­tu. Fon­dai nuo­lat at­nau­ji­na­mi. Dar vie­nam skai­ty­to­jui, ne­ga­lin­čiam at­vyk­ti, gar­si­nės kny­gos nu­ve­ža­mos į na­mus.

– Ak­lie­ji ir silp­na­re­giai tur­būt ne vi­suo­met ži­no įsta­ty­mus, ko­kia pa­gal­ba jiems pri­klau­so, kaip įveik­ti biu­rok­ra­ti­nius bar­je­rus?

– Tuo taip pat pa­si­rū­pi­na­me. Su­si­da­rius di­des­nei neį­ga­lių­jų gru­pei, juos ve­ža­me į Šiau­lių neį­ga­lu­mo dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bą. Pras­tai ma­tan­tiems 34 dar­bin­go ir pen­si­nio am­žiaus as­me­nims nu­sta­ty­tas ar pra­tęs­tas spe­cia­lu­sis po­rei­kis, pra­ras­to dar­bin­gu­mo ly­gis. Tu­rin­tiems komp­lek­si­nę ne­ga­lią LASS na­riams pa­dė­jo­me įsi­gy­ti or­to­pe­di­nę ava­ly­nę.

Pa­de­da­me su­si­tvar­ky­ti ir do­ku­men­tus: gau­ti pa­są, neį­ga­lio­jo pa­žy­mė­ji­mą, au­to­mo­bi­lio sto­vė­ji­mo ženk­lą, pa­žy­mas iš gy­dy­to­jų.

Or­ga­ni­zuo­ja­me su­si­ti­ki­mus su įvai­rių fir­mų at­sto­vais, ku­rie su­pa­žin­di­na su nau­jo­mis kom­pen­sa­ci­nės tech­ni­kos prie­mo­nė­mis, nau­jo­mis tech­no­lo­gi­jo­mis. Be to, mo­ko­me nau­do­tis šio­mis prie­mo­nė­mis.

– Praė­ju­sius me­tus gy­ve­no­te tu­rė­da­mi 18 254 eu­rų fi­nan­sa­vi­mą. Iš kur gau­na­mos lė­šos ir ar jų už­ten­ka vi­sa­ver­tei veik­lai?

– Be­veik 9 tūks­tan­čius eu­rų me­tams ski­ria Sa­vi­val­dy­bė, per dar­bo vie­tų su­bsi­di­jas gau­na­me pa­ra­mą iš Dar­bo bir­žos, 2427 eu­rus sky­rė LASS res­bub­li­ki­nis cent­ras. Čia įskai­čiuo­ja­mos ir so­cia­li­nės pa­slau­gos, ir pro­jek­tų lė­šos, ir lab­da­ra. Ži­no­ma, lė­šų nė­ra per daug. Bet, tau­piai jas nau­do­da­mi, iš­gy­ve­na­me.

Šiuo me­tu ne­re­giams ir silp­na­re­giams ug­dy­ti bū­ti­nai rei­kė­tų įsi­gy­ti du kom­piu­te­rius ir iš­ma­nų­jį te­le­fo­no apa­ra­tą (su gar­si­ne pro­gra­ma).

Ky­la pro­ble­mų, kai rei­kia su­mo­kė­ti už dar­bą bu­hal­te­riui, nes šios dar­bo vie­tos ne­sub­si­di­juo­ja Dar­bo bir­ža. Rei­kia ras­ti ga­li­my­bę ap­mo­kė­ti bu­hal­te­riui už dar­bą ir su­mo­kė­ti mo­kes­čius.

Šiau­lių vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Kel­mės fi­lia­las nu­trau­kė ši­lu­mos tie­ki­mą mū­sų įstai­gai. Pri­va­lo­me įsi­reng­ti sa­vo šil­dy­mą. Tam rei­kia pa­pil­do­mų pa­tal­pų pa­sta­to pus­rū­sy­je, kad ga­lė­tu­me pa­sta­ty­ti ku­ro ka­ti­lą ir su­si­krau­ti ku­rą.

Ne pro ša­lį bū­tų ap­šil­tin­ti pa­sta­tą. Rei­kia di­des­nio fi­nan­sa­vi­mo de­ga­lams.

– Ak­lų­jų ir silp­na­re­gių cent­ras vi­suo­met gar­sė­jo kul­tū­ri­ne veik­la. Val­do Rut­kū­no va­do­vau­ja­mas an­samb­lis „Ra­mo­čia" yra pel­nęs net „Auk­so paukš­tę“.

– Ma­nau, jog kul­tū­ra ir spor­tas taip pat yra sa­vo­tiš­kos kom­pen­sa­ci­nės prie­mo­nės li­ki­mo nu­skriaus­tiems žmo­nėms. To­dėl sten­gia­mės da­ly­vau­ti ir pa­tys reng­ti kuo dau­giau op­ti­miz­mo tei­kian­čių, dva­sią pa­ke­lian­čių ren­gi­nių, šven­čių.

Kal­bi­no Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

Re­gi­nos MUS­NEC­KIE­NĖS nuo­tr.