Kaip ir kada būti saulėje

Kaip ir kada būti saulėje

SVEIKA VASARA

Kaip ir kada būti saulėje

„Saulė turi išlikti draugu, o ne priešu“, — sako Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vadovas Vaclovas Vaitkevičius. Su juo kalbėjomės apie tai, kaip reikia sveikai mėgautis saule vasarą.

Rūta JUKNEVIČIŪTĖ

Draugiška saulė — kai jos su saiku

Anot V. Vaitkevičiaus, saulės spinduliai turi teigiamą poveikį organizmui: pagreitėja medžiagų apykaita, sumažėja cukraus kiekis kraujyje, padaugėja hemoglobino, stimuliuojama kalcio ir vitamino D gamyba, didinamas atsparumas įvairioms ligoms.

Gydytojas pabrėžia, kad besaikis deginimasis sendina odą ir gresia vėžinėmis odos ligomis.

Pirmiausia, nepatartina piktnaudžiauti ankstyvaisiais saulės spinduliais balandžio, gegužės mėnesiais. Tada saulė „kanda“ stipriau ir skaudžiau. Pavasarinė saulė gali sukelti dermatitus — odos uždegimus. Gydytojas sako, kad būtent pavasarį sulaukiama stipriai nukentėjusiųjų nuo saulės — pacientai skundžiasi paraudusia, šlapiuojančia, išberta mazgeliais oda.

Pats geriausias laikas degintis — rugpjūčio mėnuo. Medikas pataria nesideginti vidurdienį — nuo 13 iki 15 valandos. Tokiu laiku geriausia nuo saulės spindulių slėptis pavėsyje ar po skėčiu.

Svarbiausia — dar prieš einant į paplūdimį pasitepti apsauginiu kremu, nes jis pradeda veikti tik po pusvalandžio. Bet ir pasitepus apsauginiu kremu įdegama. Vandenyje kremas nusiplauna ir juo teptis reikia daugiau nei kartą.

Saulė garina iš organizmo skysčius, todėl paplūdimyje reikia gerti daugiau skysčių nei įprastai.

Gelbėja ir kefyras, ir medikai

Įdegus raudonai, pirmąja pagalba odai gali tapti ir liaudiškos priemonės, pavyzdžiui, kefyras. Taip pat veiksmingi pantenolio purškalai. Svarbiausia — odą drėkinti.

Jei odą peršti ir skauda, galima ant jos uždėti šaltame vandenyje sudrėkintą rankšluostį. Jei oda nudegė ir ją išbėrė vandeningomis pūslėmis, reikėtų kreiptis į medikus.

Daugiau apgamų — mažiau saulės

Nesaikingo deginimo pasekmė — odos vėžys. Jis įvairių tipų: bazoląstelinis ir plokščialąstelinis. Pirmasis vystosi lėčiau, retai plinta į kitas kūno vietas.

Plokščialąstelinis — kiek sudėtingesnė forma, sunkiau gydoma, tačiau išgydoma.

Pigmentiniai dariniai — melanomos — pats sunkiausias ir pikčiausias žmogaus vėžys. Jis retai išgydomas, gresia mirtimi.

Melanomos išsivysto ir iš įgimtų, tiek iš įgytų apgamų.

Daugelis žmonių ant viso kūno turi vidutiniškai 20 apgamų — didesnių ir mažesnių. Toks apgamų skaičius, anot gydytojo, normalus.

Daugiau apgamų turintiems žmonėms, išvis rekomenduojama vengti saulės.

Pasak mediko, oda turi atmintį: po stipraus nudegimo saulėje, odos vėžys gali pasireikšti tik po kelių dešimčių ar dar daugiau metų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUDEGIMAI: Anot Vaclovo Vaitkevičiaus, Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro vadovo, oda turi atmintį: stiprūs nudegimai saulėje į odos vėžį gali virsti tik po keliasdešimties metų.