Ką papildo maisto papildai — ligas ar sveikatą?

Ką papildo maisto papildai —  ligas ar sveikatą?

Ką papildo maisto papildai — ligas ar sveikatą?

Viena piliulė — imunitetui, antra — plaukams ir nagams stiprinti. Dar trečia — kad svorio nepriaugtų. Ar tikrai be maisto papildų nebūsime nei sveiki, nei gražūs? Kokios nesaikingo maisto papildų vartojimo pasekmės, kalbamės su Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėju Valdimaru Svalbonu.

Rūta JUKNEVIČIŪTĖ

Mokama už reklamą, o ne kokybę

— Ar maisto papildai veiksmingi?

— Visų pirma, reikia žinoti, kad vaistai ir maisto papildai nėra tas pats. Lyginant su vaistais, maisto papildų gamyba nėra sudėtinga ir labai brangi, bet labai daug investuojama į jų reklamą. Perkant brangius maisto papildus, ne visada žinosi, kiek sumokėjai už jų populiarinimą, o kiek už kokybę.

Negalima sakyti, kad maisto papildai visiškai nenaudingi, tačiau jų poveikis nėra stebuklingas ir labai pastebimas, dažniausiai tiesiog kliniškai neįrodytas.

Mano, gydytojo, nuomone, komercija persveria maisto papildų naudą.

— Tai ar verta papildams leisti pinigus?

— Kai pacientas ateina ir sako, kad nori nusipirkti kokių nors papildų, kurie gerintų virškinimą, stiprintų imunitetą, aš sakau: o gal jūs tuos pinigus investuokite ne į papildus, o nusipirkite ekologiško maisto. Subalansuokite mitybą ir sveikata pagerės. Juk maistas — dar ir malonumas, o koks malonumas gerti piliules?

Pažeidžiamos kepenys

— Kuo gresia nesaikingas vaistų ar maisto papildų vartojimas?

— Šiuo metu suskaičiuota apie 250 preparatų, kurie gali sukelti kepenų ligas.

Yra žmonių, kurie baigia vienų maisto papildų kursą ir iškart pradeda kitą: vienus gėrė imunitetui stiprinti, dabar gers vitaminus. Nereikia maisto papildų be perstojo gerti.

Būna, kad nustatome hepatitą, kepenų ligas ir neatrandame sukėlėjo. Vėliau paaiškėja, kad liga galėjo būti nesaikingo medikamentų vartojimo pasekmė.

Didžiausia problema, kad žmonės geria ne po vieną piliulę per dieną, bet po kelias ar net daugiau. Jei kelių rūšių maisto papildais užkrausime kepenis, galima sutrikdyti kepenų funkciją.

Be to, jei netinkamai gyvensi — rūkysi, gersi per daug alkoholio, būsi kamuojamas nuolatinio streso, vargu ar maisto papildai tave išgelbės. Žmogui atrodo, jog praryti piliulę lengviausia: nei mankštintis, nei sportuoti nebereikia. Tačiau į sveikatą reikia investuoti pastangų.

— Tai gal reikia gerti skystus maisto papildus, kad kepenų tabletėmis neapkrauti?

— Viskas, ką suvalgėme ir išgėrėme, praeina per kepenis. Skysti medikamentai kaip tik greičiau pasisavinami nei piliulė.

 

Jono TAMULIO nuotr.

 

INVESTICIJA: Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Valdimaras Svalbonas savo pacientams pataria pinigus geriau leisti ekologiškam ir sveikam maistui nei maisto papildams.