Inkstų ligos nebėra mirties nuosprendis

Inkstų ligos nebėra mirties nuosprendis

Inkstų ligos nebėra mirties nuosprendis

Šiauliuose minint Tarptautinę inkstų dieną susirinkę medikai tvirtino, kad be poilsio dirbantis inkstas yra viena svarbiausių organizmo laboratorijų. Ją būtina saugoti, nes inkstų ligų kamuojamų žmonių tik daugėja.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Inkstų ligos dažnėja

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1300 dializuojamų ligonių, praėjusiais metais atliktos 92 inkstų transplantacijos operacijos, inksto donoro laukia apie 300 pacientų.

„Inkstai — darbininkai, kurie nesiilsi, tai nesavanaudiškiausias organas, jis per parą 40 kartų prafiltruoja kraują“, — sakė Kauno medicinos universiteto klinikų nefrologijos centro vadovas profesorius Vytautas Kuzminskis.

Šalyje jau yra apie 50 dializės centrų. Dializuojamam ligoniui reikia apie 60— 70 tūkstančių litų, gydymas kompensuojamas, per metus vidutiniškai padaroma apie 70— 80 transplantacijos operacijų, pernai atlikta per 90 operacijų.

Medikai patikino, kad nefrologinės ligos neturi polinkio jaunėti, bet sergantiems vaikams dažnai tėvai atiduoda savo inkstą.

Saugoti — geriausia prevencija

Gydytojas urologas, profesorius Balys Dainys sakė, kad inkstų funkcijų nepakankamumas sukelia papildomas inkstų ligas, aterosklerozę, sutrinka inkstų kraujagyslių veikla, sąnarių, širdies ir kitas ligas.

Geriausia, pasak profesoriaus, — prevencija: būtina vengti peršalimų, virusinių, infekcinių susirgimų, įtakos inkstų ligų atsiradimui turi komplikuotas gripas, negulėjimas lovoje karščiuojant, angina, tonzilitas, šlapino takų, pūslės uždegimai, taip pat lytinių kelių plintančios ligos.

„Prieš keturis dešimtmečius diagnozuotas inkstų funkcijų nepakankamumas būdavo mirties nuosprendis. O šiandien veikia dializės centrai, daromos inkstų transplantacijų operacijos. Žmonės išgyvena“, — sakė B. Dainys.

Gydymo galimybės

Šiaulių apskrities ligoninės Nefroligijos-toksikologijos skyriaus vedėjas Algirdas Tamošaitis sakė, kad ligoninėje yra visos gydymo ir tyrimų galimybės, kaip ir Europos gydyklose.

„Specialistai puikiai paruošti, medikamentų yra, dializės centras puikiai veikia. Svarbiausia, kad ligoniai neužleistų ligos ir laiku ateitų pas gydytoją“, — sakė vedėjas.

Inkstų ligas gydytojai gali nustatyti iš trijų tyrimų: inkstų dydis, šlapimo pakitimai, kretinino koncentracija kraujyje. Šeimos gydytojai gali tik atsiųsti pacientą specialisto konsultacijai, nes patys šių atlikti negali, nes šie tyrimai nėra įtraukti į paslaugų krepšelį.

„Nereikia leisti pasiekti tokio lygio, kai jau reikia dializių. Būtina pasirūpinti savimi ankščiau“, — sakė gydytojas nefrologas.

Nefrologai siūlo susirūpinti inkstais:

* jei yra dažnas ir skausmingas šlapinimasis;

* naktinis šlapinimasis;

* šlapimas drumstas ar tamsus;

* rytais būna pabrinkę paakiai, šlapimo kiekis mažas;

* silpnumas, burnos džiuvimas, pykinimas;

* neaiškios priežasties mažakraujystė.

citata:

„Prieš keturis dešimtmečius diagnozuotas inkstų funkcijų nepakankamumas būdavo mirties nuosprendis.

LIGA: „Sakoma, kad šalyje kas dešimtas žmogus turi problemų su inkstais“, — sakė gydytojas urologas, profesorius Balys Dainys.

OPERACIJOS: Kauno medicinos universiteto klinikų nefrologijos centro vadovas profesorius Vytautas Kuzminskis sakė, kad pernai Lietuvoje atlikta daugiausiai inkstų transplantacijų operacijų — 92.

Jono TAMULIO nuotr.