Gyvybę išgelbėjo ir medikai, ir pacientas

Gyvybę išgelbėjo ir medikai, ir pacientas

Gyvybę išgelbėjo ir medikai, ir pacientas

Prieš kelis mėnesius „Šiaulių kraštas“ rašė apie neeilinį atvejį Šiaulių ligoninės istorijoje: pirmą kartą panaudojus pažangiausią insulto gydymo metodą, išgelbėta 45 metų šiauliečio Gintaro Stravinsko gyvybė. Išvengta ne tik mirties, bet ir dažnos insulto pasekmės — invalidumo. Gydytojai šį atvejį vadina stebuklu, o pats Gintaras šiandien pasakoja apie likimą, kuris veda žmogui skirtu keliu.

Rūta JUKNEVIČIŪTĖ

Insultas ištiko vairuojant

Prasivėrus vieno daugiabučio Šiauliuose durims, sunku patikėti: mus pasitinka vyras ąžuolas — žvalus, linksmas, sportiškas ir, iš pažiūros, visiškai sveikas. Nepatikėtum, kad Gintaras Stravinskas prieš kelis mėnesius už gyvenimą grūmėsi reanimacijoje.

Maišydamas cukrų kavos puodelyje, Gintaras pradeda pasakoti: birželio 14-osios ryte jis jautėsi gerai, paplaukiojęs baseine, išvyko į darbą. Tą dieną buvo numatęs kelionę į Mažeikius darbo reikalais. Lemtingu sprendimu tapo tai, kad prieš išvykdamas Gintaras nusprendė užsukti pas vieną klientą Šiauliuose. Kelyje jis pajuto pirmuosius insulto požymius: pradėjo mausti sprandą, apėmė galvos svaigulys ir silpnumas.

Gintaras nepasimetė: sukaupęs jėgas, pasiryžo vairuoti į ligoninę. „Kai pagalvoji, jei ne tas klientas ir kur nors kelyje į Mažeikius taip būtų nutikę... Gal nebūčiau spėjęs į ligoninę nuvažiuoti...“

Kad jį ištiko insultas, vyras tada dar nesuprato. Žinojo viena — taip prastai dar niekada nesijautė. Taupydamas gyvybei brangų laiką, apvažiavo kelyje susidariusį kamštį, pasirūpino, kad po ranka būtų mobilusis telefonas iškviesti greitąją pagalbą, jei nebesugebės vairuoti.

Gintaras pasakojo, kad atvykęs į ligoninę nė automobilio stovėjimo mokesčio aikštelėje nebepaisė: pralėkė tiesiai pro budintį sargą.

Registratūroje vyras vos galėjo ištarti savo vardą, nes kalba jau buvo paralyžiuota. Vėliau paralyžiavo ir visą kūną, kvėpavimą. Gaivinimo metu jis išliko sąmoningas.

Gintaras pasakojo, kad atsidūrus greta mirties, pasijuntama tarsi nebyliame kine: kovoje už savo paties gyvenimą lieki tik stebėtoju iš šono, nuo tavęs niekas nebepriklauso.

Privertė patikėti likimu

Šiuo metu Gintaras dar pririštas prie savo ligos: kiekvieną savaitę lankosi pas gydytoją, geria vaistus. Kol kas dienas leidžia namie, o į darbą, sako, grįš, kai galutinai pasitaisys sveikata.

Anot Gintaro, tokios situacijos priverčia patikėti likimu: „Kartais atrodo, kad likimas tave už rankos vestų. Jei ne vienur, tai kitur lyg ranką ištiesia, lyg kelią parodo“.

Sutapimas, kad lygiai prieš penkeris metus birželio 14-ąją mirė jo tėvas.

Gintaras svarsto, kad galbūt pats ir apleido sveikatą: „Eidavau pas šeimos gydytoją, vis duodavo siuntimą kraujo tyrimams, cholesterolio, bet vis atidėdavau. Žmogus, kol sveikata nesiskundi, galvoji: ko ten eit pas tuos gydytojus?“.

Vadina stebuklu

Šiaulių ligoninės anesteziologas reanimatologas Dalius Valūnas šį ligos atvejį vadina stebuklu. Mediko pasakojimu, į ligoninę Gintaras atvyko kraštutinės būklės, jam grėsė mirtis.

Nuostabą D. Valūnui kelia ir tai, kad ištiktas insulto ligonis sugebėjo saugiai atvykti į ligoninę: „Matyt, viešpaties ranka jį vedė per visą miestą“, — svarsto jis.

Gydytojų operatyvi reakcija padėjo laiku taikyti trombolizę. Šis gydymo metodas insulto atveju Šiaulių ligoninėje taikytas pirmąkart. Paprastai trombolizė taikoma gelbstint nuo miokardo infarkto.

Trombolizę svarbu pradėti taikyti per tris valandas nuo pirmųjų insulto simptomų. Gintaro atveju buvo suspėta per dvi. Trombolizės metu specialiais vaistais — trombolitikais — tirpdomas galvos smegenų kraujagyslę užkimšęs trombas (kraujo krešulys).

Anot gydytojo, dažna insulto pasekmė — invalidumas, galūnių paralyžius, kalbos praradimas. Tačiau Gintarui pavyko išvengti komplikacijų, jis galės gyventi visavertį gyvenimą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GYVYBĖ: Gintaras Stravinskas gebėdamas savo gyvybę sugebėjo saugiai ir laiku patekti pas medikus. O jie vyrui parinko tinkamą būdą išsaugoti ir gyvybę, ir sveikatą.

STEBUKLAS: Anesteziologas reanimatologas Dalius Valūnas šiauliečio pasveikimą vadina stebuklu.