
Naujausios
Gyvenimo džiaugsmą galima susikurti
Žmogaus savijauta nėra nekintamas dalykas. Jeigu kamuoja problemos, trūksta energijos, nebėra gyvenimo džiaugsmo, geresnę savijautą galima susikurti savo pastangomis. Tam ypač padeda žmonių tarpusavio bendravimas, o apkabinimai ne tik nuramina, bet ir stimuliuoja centrinę nervų sistemą, padidina hemoglobino lygį kraujyje, Joniškyje švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) klausytojams surengtoje paskaitoje pasakojo psichologė Aušra Sakalienė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pirmiausia svarbu save pažinti
TAU Dvasinio tobulėjimo Joniškio fakulteto seminarą psichologė Aušra Sakalienė pradėjo dviem klausimais: kas susirinkusiems kelia džiaugsmą, o kada atrodo, kad nusvyra rankos?
Saulė, bendravimas, draugai, gėlės, geri filmai, knygos, maistas, kryžiažodžiai, tikėjimas, mezgimas, gera sveikata, gyvūnai – vardyti šie dalykai, daugiausia suteikiantys gerų emocijų. Tuo tarpu monotonija, netektys, veiklos trūkumas, prasta sveikata, išdavystės, darbo praradimas, pinigų trūkumas, skyrybos, vaikų nesėkmės, vienatvė, emigracija – tai dažniausios minėtos priežastys, dėl kurių žmogus neberanda vietos, nebežino, ką daryti.
„Tačiau sau visada galima padėti. „Savijautą sukuria sąmonės būsena – mintys, kad šiandien graži diena ar kad skauda galvą, ir energijos lygis. Bet mes turime save pažinti, kad žinotume, kodėl galvos skausmas užklupo. O pažindami jau galime kurti strategiją, kaip būseną pakeisti“, – mokė psichologė.
Apkabinimų nauda
Pasak lektorės, padidinti energijos lygį galima labai paprastai – tiesiog apsikabinant kitą žmogų. Motyvacinių, savipagalbos knygų autorė Luiza Hei (Louise Hay) iš JAV teigia: reikia 4 apkabinimų per dieną, kad išgyventum, 8 apkabinimų, kad išsaugotum gyvybinę veiklą, o 12 apkabinimų – kad augtum ir tobulėtum.
Pasak psichologės, dar XX amžiaus 8-ajame dešimtmetyje ėmus tirti endorfinus, kurie aptinkami kraujotakos ir nervų sistemoje, paaiškėjo, kad tai yra morfinui artima medžiaga, mažinanti skausmą. Apsikabinimai skatina endorfinų išsiskyrimą ir taip pagerina miegą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, mažina stresą, šalina vidines baimes, stiprina imuninę sistemą, didina hemoglobino lygį kraujyje.
Vieniems – komfortas, kitiems – iššūkiai
Psichologė A. Sakalienė sakė, kad žmogaus būsenai itin svarbūs šeši baziniai emociniai poreikiai. Tai – užtikrintumas, įvairovė, svarbumas, meilė ir ryšys, augimas ir dalijimasis. Kad asmuo jaustųsi laimingas, turi būti patenkinti bent keturi iš minėtų poreikių.
Kiekvienas žmogus individuliai pagal savo prigimtį, auklėjimą, kitas aplinkybes kai kuriems poreikiams arba vienam jų teikia didžiausią reikšmę.
Tie, kuriems itin svarbus užtikrintumas, nuolat nori jaustis komfortiškai, išvengti skausmo, rizikos, labai atsargiai planuoja ateitį, todėl, pavyzdžiui, nelošia loterijose. Tačiau psichologė patarė tokiems žmonėms vis dėlto išmokti gyventi šiandien, o ne rytoj ir kartais bandyti surizikuoti.
Pasirenkantys įvairovę, kaip svarbiausią poreikį, tiki, kad laimė ateina tada, kai nuolat patiri iššūkių. Jie turi labai daug pomėgių, draugų, bendrauja su labai įvairaus amžiaus žmonėmis ir nesupranta, kaip kuo nors negalima pasitikėti. Tačiau jiems sunku išlaikyti stabilius santykius, susikoncentruoti į veiklą, kuri galbūt tuo metu nėra labai įdomi, tačiau veda į tikslą.
Privalumai ir trūkumai
Žmonės, kurie išskiria svarbumą, visada nori jaustis unikalūs, išskirtiniai, siekia būti lyderiais. Jiems sunku mylėti žmogų, kuris atrodo svarbesnis asmuo nei jie patys, aplinkiniai kartais juos laiko arogantiškais, perfekcionistais.
Labiausiai vertinantys meilę ir ryšį su kitais mano, kad yra nieko neverti, jei negali kitiems duoti meilės. Jiems patinka jaustis reikalingiems, tokie žmonės būna geri klausytojai, draugai, nemoka sakyti žodžio „ne“. Bet jie nesupranta, kad pirmiausia turėtų mylėti save, rūpintis savo poreikiais.
Augimą vertinantieji galvoja, kad visada yra ko išmokti, sužinoti, jie labai nemėgsta būti priklausomi nuo kitų ir nepakenčia kišimosi į privačią erdvę. Tačiau tokie žmonės turėtų suprasti, kad galima džiaugtis abiem dalykais – ir nuolatiniu tobulėjimu, ir ryšiu su kitais žmonėmis.
Anot psichologės, žmonės, kuriems itin svarbus dalijimasis, nori palikti žymę po savęs gyvenime, jie gerai jaučiasi, kai padeda kitiems. Bet nuo nuolatinių pastangų padėti kartais pervargsta ir persitempia, tad derėtų suprasti, kad svarbu ne tik duoti, bet ir imti.
Seminare Dvasinio tobulėjimo fakulteto klausytojai atliko įvairių psichologės užduočių, praktiškai patirdami, kaip galima pagerinti būseną.
Autorės nuotr.
Pagyvenusieji praktiškai išbandė apkabinimų terapiją.
Psichologė Aušra Sakalienė sakė, kad žmogaus būsenai itin svarbūs šeši baziniai emociniai poreikiai: užtikrintumas, įvairovė, svarbumas, meilė ir ryšys, augimas ir dalijimasis.