Girtas vaikas yra būsimas alkoholikas

Girtas vaikas yra būsimas alkoholikas

Girtas vaikas yra būsimas alkoholikas

Vakar buvo „sausa“ diena. Oficialiai drausta pardavinėti alkoholį, tačiau gerti niekas neuždraus. Vaikų įjunkimą į alkoholį bandoma stabdyti įstatymais, bet po Mokslo šventės vis tiek būna girtų vaikų. Jeigu nusigeria paauglys, ir jis nebuvo detoksikuotas, tikimybė, kad suaugęs jis taps alkoholikiu lygi 80 procentų. Medikai perspėja apie sunkias pasekmes visam gyvenimui.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nusikaltimas prieš save

„Vaikui vartoti alkoholį — nusikaltimas prieš savo organizmą“, — sakė Liuda Bekerienė, pediatrė, Vaikų ligų klinikos Priėmimo-intensyviosios terapijos skyriaus vedėja. Būtent į jos vadovaujamą skyrių patenka sunkiai alkoholiu apsinuodiję mažieji girtuokliai. Viename iš seminarų prieš kelierius metus gydytoja sužinojo, kad 90 procentų vaikaų iki 18 metų yra gėrę alkoholio. “Manau, kad šis procentas sparčiai artėja iki 100“.

Gydytoja prisiminė praėjusios savaitės įvykį, kai paauglys į vieną apskrities ligoninę buvo atvežtas sunkios būklės, jo kraujyje nustatyta 5,28 promilės alkoholio. „Jeigu paauglio kraujyje yra 6 promilės alkoholio jis pasmerktas mirti, vaikas žudo save, gal net nelabai suvokdamas, ką daro“, — sakė pediatrė L. Bekerienė.

Kuo jaunesniame amžiuje pradedamas vartoti alkoholis, tuo greičiau išsivysto priklausomybė, lygiai taip pat kaip ir narkotinėms medžiagos. „Jeigu nusigeria paauglys, ir jis nebuvo detoksikuotas, tikimybė, kad suaugęs jis taps alkoholikiu lygi 80 procentų. Taip yra dėl to, kad organizmas pažeidžiamas, susidaro cheminis junginys, kuris reikalauja alkoholio. Ir jaunas žmogus tampa priklausomas“, — sakė gydytoja L. Bekerienė.

Nuo mirties gelbsti kepenys

Pediatrė pasakojo, kad alkoholį jau su pirmaisiais lašais organizmas įsisavina dar seilėse, iš seilių — tiesiai į kraują. Didžiausias kiekis alkoholio įsisavinimas skrandyje ir plonosiose žarnose. „Žmogaus organizmas tobulas, jis ginasi nuo nuodų, todėl didžiausias darbas tenka kepenims“, — sakė L. Bekerienė.

Tačiau kepenys nesugeba greitai detoksikuoti alkoholio, todėl kuo didesnė ir kuo stipresnio alkoholio dozė suvartojama staigiai — tuo didesnis pavojus gyvybei. Per maždaug tris valandas kepenys detoksikuoja išgertą labai nedidelį alkoholio kiekį, o jeigu jo išgeriama daug, kepenys tiesiog nepajėgios išvalyti, tada įsijungia ląsteles žudantis mechanizmas.

„Pirmiausia žūva skrandžio gleivinės ląstelės. Žinau atvejų, kai vos išgėrus didelį kiekį stipraus alkoholio, skrandyje staigiai atsiveria žaizda. Ypač greitai tai vyksta, jeigu žmogus nieko nevalgęs“, — perspėja L. Bekerienė.

Labiausiai žalojamos smegenys

„Mūsų smegenų žievė, protas, meilės jausmas — yra žmogaus pagrindas. O alkoholis skaudžiausiai kerta būtent šioms zonoms. Alkoholis nuslopina smegenų veiklą ir veikia smegenų požievį. Požievyje koncentruoti mūsų instinktai. Todėl atsiranda instinktas mušti, griebti, prievartauti“, — vardijo nuodų poveikį L. Bekerienė.

Pediatrė pasakoja ne iš teorijos, o iš patirties: išgėrinėjančioje paauglių kompanijoje veši smurtas, noras pasityčioti iš silpnesnio, kartais specialiai stengiamasi draugą nugirdyti, kad jį užvaldytų žemiausi instinktai. Pavartojęs alkoholio vaikas nesuvokia, ką daro.

Paauglystėje žmogus yra labiau pažeidžiamas. „Paauglys — ne sumažintas suaugusysis, tai visiškai kitoks žmogus, su kitokiais hormonais, kitokia nervų sistemos branda.

Yra besipiktinančių, kad alkoholį draudžiama vartoti iki 21-erių. Tai teisinga, moksliškai pagrįsta, nes iki 21-erių metų bręsta, vystosi smegenys. Subrendusi nervų ląstelė nebe tokia pažeidžiama, kaip paauglystėje„, — aiškino pediatrė.

Ne miegoti — o išsivalyti

Pediatrės žodžiais, suaugusieji privalo žinoti, kad išgėrusiam paaugliui negalima leisti užmigti — būtina kuo skubiau valyti skrandį, versti išsivemti.

„Išgėręs vaikas miegodamas gali numirti. Kepenys apskaldo alkoholį, vėliau pasigamina labai toksiškos medžiagos aldehidai. Jie veikia slopinamai smegenų žievę. Buvo ne vienas atvejis, kad užslopinus smegenų kvėpavimo centrus, sustoja širdis ir paauglys užmiega amžinai“, — pasakojo gydytoja.

Vaiko diagnozė — alkoholizmas

Silva Krištaponienė, vaikų psichiatrė, Vaikų ligų klinikos Vaikų psichiatrijos skyriaus vedėja, sakė, jog pernai vaikų dėl elgesio sutrikimų vartojant alkoholį ir narkotines medžiagas į skyrių buvo patekę per dvidešimt.

„Vartojančiųjų alkoholį vaikų amžius vis jaunėja ir išgeriančiųjų skaičius didėja. Alkoholinius gėrimus jau nuolatos vartoja vienuolikos— penkiolikos metų vaikai. Vaikams priklausomybė alkoholiui išsivysto žymiai greičiau, nei suaugusiems. Jeigu iki trylikos metų vaikas pradeda vartoti, priklausomybė išsivysto per porą metų“, — sakė psichiatrė S. Krištaponienė.

Medikė pasakoja, kas vyksta vaiko organizme pavartojus alkoholio. Smegenų ląstelėse yra lipoidų — riebios medžiagos — kuri būtina visaverčiam smegenų funkcionavimui. Alkoholis lipoidus ištirpina — taip žūsta smegenų ląstelės.

„Baisiausia, kad dažnai paragauti alkoholio vaikams pasiūlo tėvai. Neva geriau gerk su tėvais, nei pakrūmėse. Vėliau jie išeina į pakrūmes“, — stebisi suaugusiųjų nebranda vaikų psichiatrė S. Krištaponienė.

„Skandina“ problemas

Vaikų psichiatrė pabrėžė, kad vaikai tvirtina, jog vartoja alkoholį norėdami išspręsti savo problemas.

„Paaugliai, linkę vartoti alkoholį, jau ir taip turi rimtų psichologinių problemų: asmenybės prieštaravimai, bendravimo šeimoje nesklandumai, prasti santykiai su bendraamžiais, mokyklinės problemos.

Motyvai vartoti svaigalus: noras atrodyti vyresniems, mėgdžioti suaugusius, smalsumas, noras išbandyti svaigalų poveikį, nepriklausomybės troškimas, noras šokiruoti tėvus, mokytojus, draugus, noras būti pripažintam tam tikroje kompanijoje.

Vaikai mano, kad alkoholiu sprendžia problemas, o iš tikrųjų, vartojant alkoholį atsiranda dar didesnis abejingumas, agresija, apatija, pradeda dominuoti elgesio sutrikimai: pasikeičia bendravimas su bendraaamžiais, sulėtėja asmenybės vystymasis, abejingumas mokymuisi.

„Dažniausiai linkę girtauti paaugliai, kurie greitai pasiduoda kitų įtakai, būna menkai fiziškai išsivystę, turintys labilių emocijų, niekuo nesidomintys, nelankantys jokių užklasinės veiklos užsiėmimų, tingi mokytis, turi bendravimo, adaptacijos problemų. Jau ir taip jie nėra pinai išsivystę, o dar skandina save ir savo bręstančią asmenybę alkoholyje“, — apgailestavo psichiatrė S. Krištaponienė.

VAIKAI: Alkoholis vaiko organizmui padaro nepataisomą žalą — sunaikina smegenų ląsteles.

Gidriaus BARANAUSKO nuotr.

NUODAI: Pediatrė Liuda Bekerienė žino, kaip alkoholis nuodija vaikų organizmus, nes beveik kasdien gydo apsinuodijusius vaikus ir paauglius.

PSICHIKA: Vaikų psichiatrė Silva Krištaponienė sako, jog vaikai alkoholiu spręsdami savo problemas, jas tik gilina ir žaloja savo psichiką.

Jono TAMULIO nuotr.